Sąd podtrzymał wyrok – będzie zmiana wójta w Jaktorowie

Jaktorów

W Jaktorowie szykuje się zmiana włodarza. Sąd Okręgowy w Płocku podtrzymał wyrok wobec wójta gminy Jaktorów.

Przypomnijmy: chodzi o wyrok wydany przez Sąd Rejonowy w Żyrardowie. Był to wyrok skazujący wójta gminy Jaktorów – Macieja Ś. – który został uznany winnym niedopełnienia obowiązku wójta w 2014 roku.

Na czym polegało niedopełnienie obowiązku? W 2014 roku do gminy zgłosiło się 15 osób, które wnioskowały o wpisanie do rejestru wyborców. Wójt powinien wówczas sprawdzić, czy są oni faktycznie mieszkańcami gminy. Włodarz nie sprawdził tej informacji, a okazało się, że w osoby te w rzeczywistości nie mieszkały na tym terenie. Niektóre z nich pracowały w instytucjach gminnych – szkołach, czy GOPS.

W wyroku sądu w Żyrardowie czytamy, że Maciej Ś. „od 3 lipca do 16 listopada 2014 r. jako funkcjonariusz publiczny, pełniąc w tym czasie funkcje wójta gminy, nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku polegającego na sprawdzeniu, czy osoba wnosząca wniosek o wpisanie do rejestru wyborców spełnia warunki stałego zamieszkania na obszarze gminy”. W dalszym uzasadnieniu czytamy, że „faktycznie osoby te zamieszkiwały na stałe pod innymi adresami, a w następstwie czego [wójt] podpisał decyzje o wpisaniu do rejestru wyborców tych osób i sporządził spis wyborców osób nieuprawnionych do głosowania”.

Sąd stwierdził, że Maciej Ś. Poświadczył nieprawdę i działał na szkodę interesu publicznego i prywatnego Łukasza Palkowskiego, który w 2014 roku również brał udział w wyborach samorządowych i ubiegał się o fotel radnego Jaktorowa.

Wobec włodarza zasądzono 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok, grzywnę w wysokości 15 tys. zł, a także zakaz pełnienia funkcji publicznych przez 3 lata. Maciej Ś. Odwołał się od tej decyzji do Sądu Okręgowego w Płocku. Obrońcy wnioskowali o uniewinnienie lub uchylenie wyroku, argumentując to tym, że decyzja o wpisaniu 15 osób do rejestru wyborców została podjęta na podstawie informacji podanych przez pracowników wójta.

Sąd Okręgowy w Płocku podtrzymał wyrok Sądu Rejonowego w Żyrardowie. To znaczy, że Maciej Ś. stracił funkcję wójta Jaktorowa, a gminą zarządzać będzie komisarz, którego wyznaczy wojewoda mazowiecki. Komisarz ma 90 dni na zarządzenie wyborów uzupełniających na nowego wójta.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Sąd podtrzymał wyrok – będzie zmiana wójta w Jaktorowie”

  1. crab pisze:

    I bardzo dobrze. Tak powinien działać uczciwy sąd.

  2. jaktorowianinka pisze:

    To wina Tuska! Tusk POwie – ja wam wójta nie wybierałem !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły