Tak uczcimy rocznicę odzyskania niepodległości

Wydarzenie

101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości będzie w naszym regionie obchodzona hucznie. W programie m.in. wspólne śpiewanie hymnu i tańczenie poloneza. Występy artystyczne, wystawy, uroczyste składanie kwiatów.

11 listopada to jedna z najważniejszych dat we współczesnej historii Polski. Tego dnia w 1918 r. po 123 latach nasz kraj powrócił na mapę Europy jako wolny i niepodległy. Jak w tym roku będziemy świętować rocznicę tego wydarzenia?

Pruszków

Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny odbędzie się w pruszkowskim kościele św. Kazimierza 10 listopada o godz. 13.15. Po nabożeństwie zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Zespołem Tańca Ludowego „Pruszkowiacy”.

W poniedziałek, 11 listopada, o godz. 12:00 przy pomniku na 100lecie Niepodległości przed wejściem do siedziby starostwa powiatowego w Pruszkowie zostanie uroczyście odśpiewany hymn.

O godz. 15.30 w budynku CDK otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości” przygotowanej przez Muzeum Dulag 121.

Zwieńczeniem obchodów będzie rozpoczynający się o godz. 16.00 w CDK Patriotyczny Salon Poezji K40 pt. „Karmazynowy Poemat”, połączony z koncertem Michała Bajora (wejściówki na to wydarzenia można odbierać w starostwie powiatowym i w urzędzie miasta).

Grodzisk Maz.

Według tradycyjnego scenariusza 11 listopada zostanie uczczony w Grodzisku. O godz. 11.30 zbiórka pocztów sztandarowych przed pomnikiem Józefa Chełmońskiego. O godz. 12.00 wspólne śpiewanie „Niepodległa do hymnu” na placu Zygmunta Starego. Pięć minut później w kościele są. Anny rozpocznie się uroczysta msza. O godz. 13.00 nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem przy ul. 11 Listopada. Godzinę później w centrum kultury zabrzmią „Piosenki dla Niepodległej” w wykonaniu Retro Orchestra. A o godz. 15.30 rozpocznie się historyczna gra miejska (początek w sali lustrzanej centrum kultury).

Milanówek

W mieście ogrodzie uroczystości również rozpoczną się od mszy w kościele św. Jadwigi Śląskiej (godz. 12.30). Godzinę później złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem na placu im. Stefana Starzyńskiego. O godz. 15.00 w Starym Kinie zaplanowano Finał XIII edycji Milanowskiego Liścia Dębu, wręczenie stypendiów i nagród za wybitne osiągnięcia edukacyjne i sportowe oraz koncert muzyki klasycznej.

Brwinów

Obchody rozpoczną się o godz. 10.30 mszą św. w intencji Ojczyzny w kościele św. Floriana. Po modlitwie nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości. Zgromadzeni na Rynku włączą się do akcji „Niepodległa do Hymnu” i w samo południe wspólnie odśpiewają „Mazurek Dąbrowskiego”.

Na brwinowskim rynku zagości tego dnia harcerskie miasteczko. Na uczestników będzie czekać wiele atrakcji m.in. fotobudka, karaoke patriotyczne, strzelnica ASG, zabawy dla dzieci, harcerska poczta polowa, nauka pierwszej pomocy oraz harcerska grochówka. A o godzinie 17 przy dworku Zagroda przy ul. Grodziskiej 57 w Brwinowie chętni spotkają się przy ognisku harcerskim, aby wysłuchać gawęd o bohaterach niepodległości.

Podkowa Leśna

W niedzielę 10 listopada o godz. 12.30 Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich zaprasza do Pałacyku Kasyno warsztaty taneczne. Uczestnicy będą się uczyć poloneza i mazura pod czujnym okiem specjalistów Moniki i Michała Haberów. Wstęp wolny. W programie także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

Nadarzyn

11 listopada o godz. 10.30 w kościele św. Klemensa w Nadarzynie odprawiona zostanie uroczysta msza. Po niej zobaczymy przedstawienie przygotowane przez uczniów szkół w Woli Krakowiańskiej i Kostowcu. Tuż przed godz. 12.00 na placu Poniatowskiego odbędzie się inscenizacja ukazująca rozbrajanie Niemców na terenie Warszawskiego Gubernatorstwa Wojskowego. O godz. 12.15 wspólne śpiewanie hymnu i złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. A o 13.45 w Nadarzyńskim Ośrodku Kultury projekcja filmu dokumentalnego „Orlęta Lwowskie – Zapomniani Bohaterowie”.

Piastów

W niedzielę, 10 listopada, na piastowskich ulicach odbędzie się Bieg Niepodległości na dystansie 5 km (start o godz. 15.00). O godz. 17.00 zaplanowano uroczystości w Parku Niepodległości. O ic oprawę artystyczną zadbają uczniowie LO im. Adama Mickiewicza.

W poniedziałek 11 listopada o godz. 10.00 odprawiona zostanie msza za Ojczyznę w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej. A o godz. 12.00 na placu przed OSP wspólnie odśpiewany zostanie hymn.

Komorów

Tegoroczne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przebiegną w Komorowie pod znakiem radosnego tańca. A dokładnie poloneza na 101 par! Przyłączyć może się każdy chętny. Początek o godz. 14.00 na placu Ignacego Paderewskiego w Komorowie. W programie także występy artystyczne i śpiewanie pieśni patriotycznych.

Michałowice

Uroczystości rozpoczną się od mszy o godz. 12.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Michałowicach. O godz. 13.00 zaplanowano koncert pieśni patriotycznych, widowisko rekonstrukcyjne i piknik.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 22

22 odpowiedzi na “Tak uczcimy rocznicę odzyskania niepodległości”

 1. Zed zszedł pisze:

  Art. 18. Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina,
  macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej
  Polskiej. I co z tego? To daje podstawy do traktowania homoseksualistów jako osoby chore psychicznie? Czy ten artykuł upoważnia policję do ignorowania bandytów bijących w biały dzień osoby homoseksualne? Czy konstytucja umożliwia karanie nauczycieli za prowadzenie zajęć, w czasie którym mówi się o seksie?

 2. Gdze logika ? pisze:

  Jeżeli większością głosów wybieramy przedstawiciela, który nie kryje swoich poglądów religijnych i chce uczestniczyć we mszach to może to jest właśnie DE-MO-KRA-CJA ? Trzaskowskiego wielbią za to, że lata z flagą tęczy – czyli też się silnie utożsamia z pewną społecznością, stawiając ją na piedestale – HIPOKRYZJA – największa zaraza naszych czasów

  • Marian Janusz Paździoch pisze:

   Trzaskowski nie tworzy prawa tylko zarządza miastem. Kaczyński tworzy nowe prawo mając głęboko w nosie prawo obecnie obowiązujące (zapewniające wolność religijną, światopoglądową, seksualną) i olewając 60% społeczeństwa, które się z nim nie zgadza i które na niego nie głosowało.

   • Zed pisze:

    Czytaj Art. 18 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej. Dowiesz się więcej o wolności seksualnej

 3. Oleg pisze:

  A co to w rurkach i na zmywaku nie można być patriotą? O to właśnie takie święto mamy w naszym kraju. Święto niepodległości dla prawdzwiwych patriotów w kominiarkach, wstyd iść w takim marszu. Strach wyjść na spacer z rodziną…. Warszawa w te dni zamiera i taka jest smutna prawda naszego 'ŚWIETOWANIA’

 4. Anonim pisze:

  Msze, msze, msze i nacjonalizm.

 5. MJP pisze:

  Święto nienawiści narodowej. Zeszmacili nam ojczyznę.

  • ................ pisze:

   Następna Ameba lewacka z pod znaku lgbt

   • MJP pisze:

    Spokojnie patrioto. Jeszcze trochę i zostaniecie sami w tym podłym kraju. Pamiętaj tylko ,że w ujednoliconym społeczeństwie poczucie szczęścia kończy się bardzo szybko. Kogo będziesz nienawidził jak wokół będą Cie otaczać twoje klony? Przecież to uczucie Cię napędza, dodaje Ci sił aby każdego dnia wstać z łóżka. Na kim skumulujesz całą swoją złość? Obawiam się ,że wtedy będziesz musiał nazwać lewakiem każdego Niemca, Litwina, Ukraińca itd. Stanie się tak bo jak pokazuje historia, po rozprawieniu się z wrogami wewnętrznymi należy ich szukać dalej aby zachować narodową mobilizację i poczucie zagrożenia, które najlepiej dyscyplinuje. Coraz częściej myślę o tym ,że nie przyłączenie się do Hitlera było błędem. Powinniśmy wziąć udział w tej chorej krucjacie razem z Niemcami – wspólnie mordować, grabić i gwałcić a następnie przegrać i ponieść taką samą karę jak niemieccy żołnierze, mieszkańcy dużych miast oraz kobiety ,którym czerwonoarmiści dziękowali w szczególny sposób. Być może dopiero takie traumatyczne przeżycia wyrugowałyby z naszych głów raz na zawsze poczucie wyższości nad innymi.

    • Wilku Starszy pisze:

     Patrząc po tym, jakie poparcie mają partie nacjonalistyczne w dawnym NRD, to ujarzmienie przez Armię Czerwoną do końca ich nie wyleczyło.

     • MJP pisze:

      Racja ale 20% poparcie dla skrajnej prawicy w landach byłej NRD nie ma już nic wspólnego z dawnym pruskim nacjonalizmem, który (nie obrażając Berndta Engelmana) bacznie przyczynił się do wybuchu obu światowych wojen. Zdecydowana większość Niemców delikatnie rzecz biorąc mocno spokorniała. Poparcie dla NSDAP oczywiście było największe w ,,starych Prusach” czyli na pomorzu, mazurach, śląsku ale środkowe i północne Niemcy również prawie w połowie poparły nazistów w 1933. Dzisiejsi niemieccy nacjonaliści ze wschodu oczywiście wywodzą się z rodzin ,,niezadowolonych” czyli tak zwanych przesiedlonych ale ich złość jest motywowana głównie polityką migracyjną pani Merkel a nie chęcią odzyskania przestrzeni życiowej kosztem polskich podludzi. W pozostałych regionach budzą jedynie litość jako kiepsko wykształcona, postsowiecka pozostałość dawnych czasów. Nasz dzisiejszy polski nacjonalizm ma dokładnie takie same argumenty jak w latach trzydziestych zupełnie jakby został zahibernowany.

  • JCM pisze:

   CZERWONA ZARAZA.

 6. Szymek pisze:

  A z tęczową flagą wpuszczą na marsz?

 7. Topo pisze:

  Jak czytam te komentarze i patrzę na to zniewieściałe społeczeństwo, jestem za aborcją i eutanazją. Patrioci od siedmiu boleści- jeden w rurkach a drugi na zmywaku w UK.

 8. paca pisze:

  Tylko w Komorowie i Podkowie niewierzący i wyznawcy wiar innych niż katolicyzm będą mogli poczuć się pełnoprawnymi uczestnikami radosnych obchodów. W Pruszkowie, Grodzisku, Milanówku, Brwinowie, Nadarzynie, Piastowie i Michałowicach wara wam od tego święta bo to jest nasze katolików polskich patriotów święto.
  Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem.

 9. Jarosław+ pisze:

  Pruszkowskie Starostwo już oświetliło budynek kolorami tęczy. Brawo za odwagę w ciemnych czasach ksenofobizmu!

 10. Daro pisze:

  Szydzenie z historii, nikt bardziej niż kościół nie przysłużył się do upału Rzeczpospolitej … a teraz wszystkie uroczystości zaczynaja się w kościołach .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły