Zan w nowej odsłonie

Pruszków

1 marca uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana rozpoczęli naukę w nowo wybudowanym skrzydle. Niebawem po starej siedzibie placówki nie pozostanie nawet najmniejszy ślad. W jej miejscu pojawi się nowoczesna hala sportowa.

Choć nie było to oficjalne otwarcie nowej siedziby liceum, to uczniowie mogą już korzystać z budynku. Część edukacyjna jest w pełni gotowa do użytkowania. Do wybudowania pozostała jeszcze hala sportowa, która pojawi się w miejscu starego budynku Zana. 

Uczniów przywitali nauczyciele i nie tylko, bo tego dnia obecni byli również przedstawiciele starostwa pruszkowskiego. – Jesteśmy pod dużym wrażeniem wielkiej przestrzeni w nowym miejscu, pięknie to wszystko wygląda, szkoła pachnie jeszcze nowością. Jestem przekonany, że młodzieży będzie tutaj uczyć się bardzo dobrze – powiedział nam Maksym Gołoś, starosta powiatu pruszkowskiego. 

Ale zakończył się dopiero jeden z etapów. W drodze kolejny. – Wiadomo, że jesteśmy na pewnym etapie. Dopiero w listopadzie nastąpi oficjalne otwarcie szkoły, jak dokończymy część sportową. Wtedy będziemy mogli w pełni świętować w gronie uczniów, absolwentów, znanych osób, oficjeli. Natomiast w tej chwili jesteśmy na etapie kiedy uczniowie przechodzą ze starego budynku do nowego. Widać po uśmiechniętych twarzach, że jest dużo podekscytowania, ale i oczekiwań – mówił Maksym Gołoś. – W tej chwili wykonujemy wyburzenie starego budynku Zana, by zrobić miejsce na fundamenty pod kolejny nowy budynek, w którym znajdzie się sala gimnastyczna i boisko na dachu – dodał.

Zakończył się pewien rozdział historii, a rozpoczął kolejny. To już trzeci raz gdy liceum zmienia miejsce swojej siedziby. – Będzie to już trzeci rozdział. Dawniej byliśmy na ul. Narodowej, dotychczas na Daszyńskiego, a w tej chwili trzeci etap, w dalszym ciągu na Daszyńskiego, ale w nowym budynku. Za chwilę dostępne będą wejścia od ul. Daszyńskiego jak i Obrońców Pokoju, czyli dawnych ulic Cedrowej i Klonowej. Mamy nadzieję, że w dalszym ciągu będziemy tę historię pozytywnie budować, wypuszczać w świat wspaniałe pokolenia nowych absolwentów – mówiła w rozmowie z nami dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Tomasza Zana Ewa Król.

Wcześniej Zan nie posiadał własnego zaplecza sportowego… – Wreszcie po prawie 100 latach nasze liceum będzie miało swoją salę gimnastyczną, a także boisko, które umieszczone zostanie na dachu. Dotychczas nie mieliśmy takich możliwości, a mimo to odnosiliśmy sukcesy sportowe. Z pewnością teraz będzie lepiej – podkreślala Ewa Król.

Spytaliśmy: Czy nie będzie żalu po starej siedzibie, w której spędziło się wiele lat? – Trochę żal… No ale trzeba patrzeć w przyszłość! Zwłaszcza, że zmieniają się oczekiwania młodzieży, są coraz większe. W poprzedniej siedzibie spędziłam ponad ćwierć wieku. Codziennie ją mijam z sentymentem. Część uczniów też podkreślała, że w tym starym budynku było tak fajnie, ciasno i przytulnie, że był klimat. Ale ten klimat na pewno przeniesiemy tutaj – mówiła dyrektor liceum.

Ale historia nie zniknie. W przejściu pojawi się patron szkoły, na drugim piętrze umieszczone zostaną sztandary, historyczny i obecny, swoje miejsce znajdą również tablice pamiątkowe.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.