Wypalanie traw przyczyną 78 pożarów

Region

Od początku wiosny pruszkowska Straż Pożarna zanotowała 78 pożarów,których przyczyną było wypalanie traw. Przypominamy - za taki proceder grozi kara do 5 tys. złotych grzywny.

Wśród wielu osób panuje błędne przekonanie o pozytywnych skutkach wypalania traw.  Dla gleby powoduje ono jednak ogromne spustoszenia w lokalnej florze i faunie. Pożar trawy nie tylko całkowicie wyniszcza kiełkujące młode rośliny, ale także zabija cały mikroświat zwierzęcy. Na terenie objętym pożarem giną pożyteczne owady, a nawet młode ptaki. W efekcie wypalony obszar na wiele tygodni zamiera, a ziemia zamiast się użyźniać, degraduje się i wyjaławia. Ponadto wypalanie traw co roku powoduje szereg groźnych pożarów.
   
– Ogień jest żywiołem, który bardzo łatwo palaczom traw wymyka się spod kontroli, stanowiąc ogromne zagrożenie dla pobliskich zabudowań i kompleksów leśnych – mówi nam kpt. Karol Kroć, rzecznik Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Pruszkowie

– Mimo, że tegoroczna wiosna była do tej pory dość mokra, odnotowaliśmy już na terenie naszego powiatu 78 pożarów o tym charakterze. W dwóch przypadkach były to duże pożary, obejmujące teren powyżej jednego hektara. Tak było na przykład w Ruścu w gminie Nadarzyn, gdzie pożar musiał być gaszony przez trzy wozy strażackie – dodaje.
   
Za wypalanie traw grozi kara grzywny do 5 tys. zł, a wypalającym łąki rolnikom mogą być odebrane dopłaty unijne.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
60

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
18

Wyborcza dogrywka przed nami

Region / Wybory 2024
10