Nowi włodarze czekają na przejęcie władzy

Region / Wybory 2024

Znamy już włodarzy na nadchodzącą kadencję w gminach, nie oznacza to jednak, że zwycięzcy od razu zaczną pełnić obowiązki na nowych stanowiskach. Kiedy to nastąpi?

Wybory samorządowe już za nami. Jednak wybrani włodarze i radni na przejęcie władzy musza jeszcze chwilę poczekać.

Kadencja władz gminy upływa 30 kwietnia. Do tego momentu radnymi i włodarzami gmin pozostają te same osoby, które pełniły te funkcje przez ostatnie lata. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, komisarz wyborczy ma obowiązek zwołania pierwszej sesji rady gminy w terminie 7 dni od momentu upłynięcia poprzedniej kadencji, a więc nastąpi to w dniach 1-7 maja.

Na pierwszej sesji ślubowanie składa prezydent, wójt i burmistrz wybrany w ostatniej elekcji. Jego kadencja rozpoczyna się i kończy w tym samym momencie, w którym rozpoczyna się i kończy kadencja rady.

Na pierwszym posiedzeniu radni składają ślubowania oraz wybierają prezydium rad (w przypadku rad powiatów wybiera się przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących, a w przypadku sejmików województw wybiera się przewodniczącego oraz nie więcej niż trzech wiceprzewodniczących).

Wiele jednak wskazuje na to, że ze względu na majówkę pierwsze posiedzenia nowych rad odbędą się najprawdopodobniej 7 maja.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.