Ostatni dzwonek na złożenie wniosku o 800 plus

Region

Jeśli jeszcze nie złożyliście wniosku o świadczenie wychowawcze 800 plus to radzimy się spieszyć. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wniosek należy złożyć do końca kwietnia.

– Program Rodzina 800 plus służy  częściowemu pokryciu wydatków związanych z wychowywaniem dziecka. Ułatwia opiekę nad nim i zaspokaja jego niektóre potrzeby życiowe. Do tej pory do ZUS-u na nowy okres świadczeniowy wpłynęło 3,3 mln wniosków w całym kraju, w województwie mazowieckim ponad 478,7 tys. Wypłata świadczeń na nowy okres rozpocznie od czerwca – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

31 maja kończy się aktualnie obowiązujący okres wypłat 800 plus. Wnioski na kolejny okres przyjmowane są już od 1 lutego. Formularze składane są wyłącznie elektronicznie. Najwięcej wniosków wpłynęło za pośrednictwem bankowości elektronicznej – ponad 1,9 mln, przez PUE ZUS- niemal 1,2 mln, czy aplikację m-ZUS- 102,9 tys., najmniej przez portal Emp@tia – 57 tys.

Rodzice, którzy składają wniosek na nowo narodzone dziecko w kwietniu mogą złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2024 r. i na okres, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 r. i potrwa  do 31 maja 2025 r.

Kiedy ZUS wypłaci świadczenie?
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. można złożyć maksymalnie do 30 czerwca br. Jednak od daty złożenia wniosku z wymaganymi dokumentami zależy termin ustalenia prawa i wypłaty świadczenia.

– Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami do 30 kwietnia 2024 r. to ZUS przekaże należne środki do 30 czerwca 2024 r., co oznacza, że rodzic zachowa ciągłość wypłaty świadczenia 800 plus. Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, jeśli wpłynie w czerwcu- do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli rodzic złoży wniosek po 30 czerwca, to pieniądze na koncie pojawią się w ciągu dwóch miesięcy i to już bez wyrównania za czerwiec.  Świadczenie ZUS wypłaci tylko od miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko.

Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – wyjaśnia rzecznik.

Inf. Prasowa

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

jacuzzi ogrodowe