Marsz Nordic Walking z przesłaniem

Region

Żbiki Nordic Walking propagują „spacery z kijkami”, ale chętnie włączają się również w inne inicjatywy. Jedną z nich jest propagowanie świadomości na temat endometriozy.

Żbiki Nordic Walking to niezwykle aktywna grupa miłośników „spacerów z kijkami”. Jej członkowie starają się zarazić pasją do nordic walkingu jak najszersza grupę osób. Co więcej chętnie włączają się w rozmaite akcje. W trakcie styczniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy można było wziąć udział w specjalnym treningu. Obecnie Żbiki przygotowują się do kolejnej ważnej akcji. Marszu Nordic Walking dla szerzenia świadomości na temat endometriozy.

Oficjalnie marzec jest uznawany za miesiąc endometriozy. I choć pojęcie to słyszymy coraz częściej, to niestety nadal wiele osób nie wiem czym jest endometrioza. Według najnowszych szacunków, już u blisko miliona Polek w wieku rozrodczym zdiagnozowano endometriozę. Choroba ta najczęściej związana jest z nawracającymi, dotkliwymi bólami, a nieleczona może prowadzić do niepłodności i innych poważnych schorzeń. Przez brak odpowiedniej wiedzy, niezrozumienie społeczne oraz złożoność samej choroby, endometrioza jest trudna do zdiagnozowania i leczenia. Ale czym jest endometrioza? Najprościej to choroba narządów płciowych kobiety charakteryzująca się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy poza jamą macicy. Niestety przez to, że cykle menstruacyjne kojarzone są zazwyczaj z rozmaitymi dolegliwościami bólowymi wiele kobiet, a nawet lekarzy uznaje, że bolesna miesiączka to coś zupełnie normalnego. Efekt tego jest taki, że endometrioza przez wiele lat jest niezdiagnozowana.

I dlatego Żbiki Nordic Walking chcą szerzyć świadomość na temat endomitozy. W tym celu 18 marca w komorowskim lesie zostanie zorganizowany specjalny marsz. – Podczas marszu opowiem Wam co to jest dokładnie endometrioza, dlaczego tak ważna jest wczesna diagnoza oraz jakie są metody leczenia. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Zachęcam Was do przyjścia. Im nas więcej, tym większa świadomość w społeczeństwie! Sama choruję na endometriozę od pierwszej miesiączki czyli od 16 roku życia, a diagnozę usłyszałam w wieku 27 lat! Te 11 lat to średnia czasu oczekiwania na diagnozę wszystkich chorujących na Endo kobiet, a choruje na nią co 10 kobieta! To może być Twoja córka, siostra, koleżanka. Dlatego nie można bagatelizować najważniejszych objawów tej choroby – zaznacza jedna z organizatorek. – Dzień 18 marca to też dla mnie szczególny dzień, bo równo rok temu przeszłam operację usunięcia ognisk endometriozy. Chciałabym świętować ten rok bez bólu z Wami! Mile widziane są żółte akcenty stroju – dodaje.

Marsz odbędzie się 18 marca o godz. 9.00.
Zbiórka: Komorów, parking przy cmentarzu (ul. Turystyczna)

Byłeś na meczu i zrobiłeś ciekawe zdjęcie? A może nagrałeś filmik jak kibice cieszą się z wygranej? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11397

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
9016

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8520

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7292

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5758

Najczęściej komentowane

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
100

Piastów z nowym burmistrzem

Piastów / Wybory 2024
38

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
22

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
16