Powiat Pruszkowski ma uchwalony budżet na 2023 r.

Region

Powiat Pruszkowski ma już uchwalony budżet na 2023 r. Co ciekawe uchwała została przyjęta jednogłośnie. Wszyscy obecni na sesji radni byli „za”.

Szacowane na 2023 r. dochody powiatu pruszkowskiego szacowane są na 227 mln zł. Wydatki na 2023 r. zaplanowano na poziomie prawie 301 mln zł. To oznacza, że deficyt w powiatowej kasie wyniesie 74 mln zł i zostanie pokryty z wolnych środków, środkami ze spłaty pożyczki, kredytem oraz środkami z emisji obligacji. Na przyszłoroczne inwestycje władze powiatu chcą wydać prawie 104,5 mln zł mln zł, a mowa tu o realizacji niespełna 40 przedsięwzięć.

– Tak skonstruowany budżet ma na celu utrzymanie stabilności finansowej powiatu w 2023 roku i w kolejnych latach oraz umożliwienie elastycznego reagowania na zmieniające się warunki makroekonomiczne. W budżecie na 2022 ogłaszaliśmy rekordowe wydatki na inwestycje. W tym roku będą one o ponad 25 mln  zł wyższe! Pokuszę się tutaj o odniesienie do świata sportu:  Zarząd Powiatu Pruszkowskiego porównałbym do drużyny, która pomimo wysokich wyników stawia sobie nadal ambitne cele i wyzwania, ciężko pracuje i nie spoczywa na laurach. Skarbnik Powiatu Pruszkowskiego wraz Pracownikami Wydziału Budżetu i Finansów Starostwa Powiatowego to profesjonaliści w zakresie zarządzania finansami, którzy niczym sztab trenerski, dzięki zaangażowaniu i wiedzy, stworzyli powiatowy budżet na 2023 rok. Dziękuję Radnym Powiatu Pruszkowskiego, którzy docenili tę pracę, a przede wszystkim cel, jaki jej przyświecał: działanie na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców naszego powiatu i zagłosowali za przyjęciem budżetu. To nasz wspólny sukces! – podsumował Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski.

Oświatowa „Wielka Trójka”
Trzy najważniejsze zadania inwestycyjne choć umieszczone w działach „Oświata i wychowanie”, „Edukacyjna opieka wychowawcza” i „Kultura fizyczna” dotyczą inwestycji realizowanych w szkołach. Flagową inwestycją, która w 2023 r. pochłonie przeszło 32 mln zł to przebudowa Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Drugie zadanie „oświatowe”, które pochłonie prawie 15,6 mln zł to budowa pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych przy ul. Gomulińskiego w Pruszkowie. Wielką „trójkę” zamyka budowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Wapiennej. Na tę inwestycje powiat w 2023 r. przeznaczy 14,8 mln zł.

Inwestycje drogowe
W przyszłym roku powiat pruszkowski chce zrealizować niespełna 20 zadań dotyczących inwestycji drogowych. Do tych najkosztowniejszych zalicza się pięć inwestycji (wybraliśmy te powyżej 1 mln zł):
– budowa drogi nr 3135W – ul. Broniewskiego w Pruszkowie – 4,8 mln zł
– rozbudowa drogi nr 3129W – ul. Dworcowej w Piastowie oraz ul. Bodycha w Regułach – 3,7 mln zł
– rozbudowa dróg powiatowych nr 1509W i 4108W polegająca na budowie ronda na skrzyżowaniu drogi 1509W i drogi powiatowej nr 4108W – etap I (rondo) oraz rozbudowa drogi powiatowej nr 1509W na odcinku od mostu na rzece Rokitnicy do skrzyżowania z drogą powiatową nr 4108W – etap II – 2 mln zł
– Projektowanie dróg powiatowych (w tym w 2023 roku: projekt rozbudowy drogi powiatowej ul. Kosowskiej w Parolach gm. Nadarzyn oraz projekt przebudowy skrzyżowania Al. Krakowskiej i ul. Pruszkowskiej w Raszynie) – 1,7 mln zł
– przebudowa skrzyżowania ul. Pruszkowskiej (3107W) z ul. Jeżynową i ul. Działkową w m. Strzeniówka gm. Nadarzyn – 1 mln zł

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Powiat Pruszkowski ma uchwalony budżet na 2023 r.”

  1. paca pisze:

    1/4 budżetu bez pokrycia to chyba ciut przydużo. Moda na zadłużanie przyszłych pokoleń rozgościła się w nadwiślańskim kraju na dobre. Obligacje? Jakie?
    A ta epistoła z porównaniem do drużyny ma na celu przypodobać się kibolom? Może to i drużyna podobna do tej z Kataru. Trener do d… i Messiego nie widać.

  2. Marek pisze:

    Elegancko choć trzeba więcej, potrzeby są ogromne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły