Lepiej zapobiegać niż leczyć. Biała Sobota w Nadarzynie.

Nadarzyn

Gmina Nadarzyn dba o zdrowie swoich mieszkańców. Dlatego też proponuje im szereg akcji profilaktycznych i prozdrowotnych. Jedną z nich jest Biała Sobota, która odbędzie się już 17 września.

Zanim o szczegółach Białej Soboty, przypomnijmy krótko tegoroczne działania gminy na rzecz mieszkańców. Wraz z Fundacją Ronalda McDonalda i właścicielem restauracji McDonald’s w Urzucie przeprowadziła badania USG dla dzieci w wieku 6 miesięcy – 8 lat. Badanie miało na celu wczesne wykrywanie nowotworów. Przebadano wówczas 156 dzieci.

Na koniec roku szkolnego samorząd sfinansował badania postawy w centrum SORNO. Zaledwie 16 z 822 uczniów nie miało wady postawy. Najczęstsze wady postawy to plecy okrągło-wklęsłe, postawa skoliotyczna, stopa nadmiernie wydrążona i płaskostopie.

Jakie badania będą przeprowadzane podczas najbliższej Białej Soboty? Będą to badania onkologiczne – USG płuc, USG jamy brzusznej u dzieci, USG prostaty, a także konsultacje laryngologiczne dla pacjentów w wieku 40-65 lat z chrypką, bólem gardła, pieczeniem języka, owrzodzeniem jamy ustnej, krwawieniem z nosa i problemami z przełykaniem. W czasie wydarzenia będzie można zaszczepić się przeciwko grypie (szczepienie bezpłatne dla pacjentów powyżej 69 roku życia, pozostali – koszt 5 zł) oraz COVID.

Akcja odbędzie się w SPG ZOZ w Nadarzynie przy ul. Sitarskich 3. Więcej informacji w rejestracji przychodni pod nr tel. 22 739 48 40.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.