Dziś Noc Muzeów

Region

14 maja, po dwuletniej przerwie, rusza kolejna edycja Nocy Muzeów. To wspaniała okazja, by zwiedzić ciekawe miejsca. Wszak swoje podwoje otwiera m.in. Pałac Prezydencki, Belweder, Zamek Królewski. Jednak nie trzeba jechać do stolicy. Co będzie się działo w regionie?

W ponad 120 europejskich miastach 14 maja odbędzie się wielkie święto kultury i historii. Co roku nie tylko do muzeów,ale też do galerii sztuki, czy domów kultury przybywają tłumy. Co w tym roku czeka na nas w Pruszkowie i Grodzisku?

Powiat pruszkowski

Muzeum Dulag 121 Noc Muzeów upłynie pod znakiem dwóch kółek. Placówka będzie gościć na jeden dzień Mobilne Muzeum Rowerów z Radomia. Od godz. 17.00 będzie można zobaczyć kolekcje zabytkowych jednośladów, a także spotkać się ze sportowcami i pasjonatami rowerów. Poza rowerowymi atrakcjami będzie można wziąć udział w nocnych spacerach po terenie dawnych Warsztatów Kolejowych i byłego obozu Dulag 121. Rzecz jasna, przez cały czas będzie można zwiedzać także wystawę stałą muzeum.

„Kamyk” zaprasza na salę audytorialną na recital „Kilka słów o miłości” Aleksandry Dybowskiej (godz. 18.00). Występ jest połączony z wystawą jej prac z projektu „Kołysenne”. Poza tym będziemy mogli zobaczyć wystawę prac Anny Gasek „Zachwyty majowe” oraz dzieła pracowni artystycznych „Kamyka”. W godz. 18.00-22.00 odbędą się zajęcia i warsztaty artystyczne.

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego zaprasza na wieczór z wikingami. Poznamy ich codzienność, opowieści, będziemy mogli poobserwować ich w boju. Muzeum przygotowało także tematyczną grę terenową „Skarb Nawigatorów”. Muzeum będzie otwarte w godz. 17.00-23.00.

Swoje drzwi dla zwiedzających otwiera także Centrum Folkloru Polskiego w Karolinie. W programie przewidziano nocne zwiedzanie centrum ze specjalnie przygotowaną na tę okazję grą, pokaz filmów archiwalnych PZLPiT „Mazowsze”, a także zwiedzanie zakulisowe (po wcześniejszej rezerwacji miejsc). Placówka będzie otwarta w godz. 17.00-22.00.

W muzeum w Stawisku będzie można zwiedzić wystawę stałą (w godz. 18.00-22.00). Dodatkowo muzeum zaprasza na kuratorskie oprowadzanie po wystawie tkaniny artystycznej „Salon Odrzuconych” (w godz. 19.00-21.00).

Co w Grodzisku?

14 maja od godz. 17.00 do 23.00 będzie można zwiedzić Izbę Tradycji EKD/WKD, a także historyczny tabor kolejowy. O godz. 19.00 w historycznej hali EKD odbędzie się prelekcja „Bileciki do kontroli – krótka historia biletów”.

O godz. 16.00 spod Dworku Skarbków rozpocznie się wiosenny spacer szlakiem zabytków.
W Kinie Wolność wyświetlony zostanie film „Cwaniaki” – projekcja ukraińska z 1929 roku z muzyką na żywo. Na koniec Nocy Muzeów zaplanowano spektakl „Materia” w świetle UV. Na przedstawienie zaprasza teatr tańca Dyemotion do sali widowiskowej Centrum Kultury.

We foyer kina Centrum Kultury będzie można zobaczyć również instalację świetlną „Play field”. Wystawa składa się z kolorowych kul i była wystawiana m.in. na Light Move Festival.

W Willi Niespodzianka w godz. 18.00-21.30 będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych. Spotkamy się z różnymi technikami – barwienie tkanin metodą batiku, malowanie szkła, malowanie kamieni itp.

O 23.30 w Kinie CK wyświetlony zostanie film „Klimt i Schiele. Eros i Psyche”. Seans będzie biletowany (bilety – 25 zł, do nabycia w kasach kina).

Wszystkie wydarzenia (poza seansem w grodziskim CK) są bezpłatne.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Dziś Noc Muzeów”

  1. Radek pisze:

    Polecam Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pałac w Żelazowej Woli !!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

jacuzzi ogrodowe