Muzeum Dulag 121 uczci pamięć więźniów i niosących im pomoc

Wydarzenie

Pruszkowskie Muzeum Dulag 121 zaprasza do udziału w obchodach „Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc”.

Celem uroczystości jest upamiętnienie Powstańców Warszawskich i ludności cywilnej Warszawy wypędzonej z walczącej stolicy, a także mieszkańców powiatu pruszkowskiego oraz okolicznych miejscowości, którzy nieśli pomoc więźniom obozu Dulag 121 zarówno na terenie obozu, jak i poza nim.

Uroczystości obędą się w sobotę, 28 września pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa” na terenie Millennium Logistic Park przy ul. 3 Maja w Pruszkowie. Początek o godz. 13.30. W części oficjalnej odprawiona zostanie polowa msza święta koncelebrowana przez metropolitę warszawskiego Kazimierza Nycza. Po nabożeństwie odbędzie się Apel Pamięci oraz ceremonia złożenia kwiatów i wieńców.

W części artystycznej wysłuchamy koncertu „Dziesięć kroków – Memoriał Warszawski 1944”. Złożą się na niego piosenki, które powstały specjalnie na 75. rocznicę Powstania Warszawskiego w oparciu o wspomnienia Powstańców i więźniów obozu Dulag 121. Twórcy koncertu pragną upamiętnić bohaterów Powstania oraz tych, o których zbyt mało się mówi – zwykłych ludzi, którym przyszło żyć w walczącej stolicy, a następnie – przeżyć dramat wygnania i oddać hołd cywilnym ofiarom, wypędzonym warszawiakom oraz tym, którzy nieśli im wówczas pomoc.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11357

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
8932

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8414

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7282

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5746

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Muzeum Dulag 121 uczci pamięć więźniów i niosących im pomoc”

 1. Jdjdjjdj pisze:

  A może ktoś zająłby się antysemickimi grafiti autorstwa kibiców Legii,nieopodal Muzeum i kompleksu magazynowego?

 2. Radek.W pisze:

  Panie Boze swieć nad Ich duszami !!!

 3. Archie pisze:

  Szkoda, że widoczna na zdjęciu wieżyczka została zdewastowana i przytwierdzono do niej grubą blachę w wejściu niszcząc część konstrukcji. Szkoda także, że z muru zwisają druty kolczaste które mogą poranić twarz i znajdują się na niedopuszczonej prawem wysokości. Ten mur już się wali, nikt o to nie dba, niedawno w paru miejscach został uszkodzony przy okazji budowy ścieżki rowerowej.

  • Maks pisze:

   Nikomu nie zależy aby ten kawałek historii został w Pruszkowie. Dla wszystkich -właściciela terenu i władz miasta – mur i reszta konstrukcji dawnych zakładów ZNTK jest ciężarem.

 4. Adasko pisze:

  Moja babcia była w tym obozie przejściowym. Zabrali ją z Warszawskich Włoch.

 5. Asia pisze:

  Dzisiejsze uroczystości nie mają nic wspólnego z uczczeniem ofiar. To jest polityczny spektakl budowany na nieszczęściu naszych przodków. Smutne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najczęściej komentowane

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
100

Piastów z nowym burmistrzem

Piastów / Wybory 2024
38

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
22

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
16