Karty Historii: Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945

Spotkanie

Przed nami kolejne spotkanie w ramach cyklu „Karty Historii”. Tym razem Muzeum Dulag 121 zaprasza na wykład dr. Pawła Kosińskiego (IPN) zatytułowany „Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945”, który odbędzie się w sobotę, 29 lutego o godz. 15. w siedzibie Muzeum Dulag 121.

Tematem prelekcji dr. Pawła Kosińskiego będą zbrodnie popełnione na terenie Pruszkowa w okresie niemieckiej okupacji. Od 8 września 1939 do 17 stycznia 1945 roku urzędujący na terenie miasta niemieccy żołnierze i funkcjonariusze dopuścili się licznych mordów na jego mieszkańcach, ludności zamieszkującej okoliczne wsie czy osobach przyjezdnych.

W czasie okupacji jednym z największych okrucieństw była likwidacja pruszkowskiej społeczności żydowskiej, która nie odrodziła się już po zakończeniu II wojny światowej. Ofiarami bezwzględnej działalności okupanta stali się również pruszkowianie tzw. aryjskiego pochodzenia.

Wykład odbędzie się w sobotę, 29 lutego o godz. 15. w siedzibie Muzeum Dulag 121.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 16

16 odpowiedzi na “Karty Historii: Zbrodnie niemieckie w Pruszkowie 1939-1945”

 1. Klara pisze:

  Największą tragedią w czasie II wojny światowej był Dulag, niemiecki obóz przejściowy utworzony w Pruszkowie dla ludności Warszawy i okolic, wypędzonej podczas Powstania Warszawskiego. Obóz istniał około 100 dni, przeszło przez ten obóz
  około 600 tyś.ludzi , wysłano stąd ok 260 tyś do Rzeszy, w odkrytych wagonach, bez jedzenia i picia. Opisał to Kazimierz Paszkowski w opracowaniu „Pruszków 1944” wydane przez „Czytelnika” z roku 1945. A co tam się działo z ludźmi spędzonymi, to włos się jeży na głowie.

 2. przyjezdna Galicjanka pisze:

  DZIŚ JUŻ NIEKTÓRZY ZAPOMNIELI CO ZROBILI z POLAKAMI NIEMCY w 1939-46, zapomnieli Ci co głosuja na PO-KO-KOD-PSL…Mamy pierwszy raz w historii Polski – Prezydenta z Prawicy ANDRZEJA DUDĘ, + PARLAMENT Z PRAWICY…i zobaczcie jaki jest zbiorowy chejt obcych mediów ! Bo trzeba ciągle Was uświadamiać że media w Polsce np.Onet , Fakt …są w rękach niemieckich !!!
  BUDZIMY SIĘ POLACY , CI CO ULEGAJĄ TEMU !

  • przyjezdna Galicjanka 69 pisze:

   Kolega palca z „d” już wyjmie bo loty są coraz większe…

  • Grabarz pisze:

   Raz podpisujesz się jako prawicowy murgrabia, innym razem jako pan Prado czy Monika. Zostałeś wyznawcą ideologii gender narodowo socjalistyczny Brwinowianinie? Pan Jędraszewski będzie rozczarowany.

  • Wacek pisze:

   Masz rację. Ktoś tu pisze, że to historia i nie trzeba ciągle przypominać. Ta „historia” żyje w wielu nas. Urodziłem się krótko po wojnie (na szczęście), ale pamiętam wszystko co przechodziła moja rodzina. Morderstwo wykonane przez Rosjan na pierwszym mężu mamy i mężu jej siostry. Byli przed wojną policjantami w Warszawie. Jechali przez Brześć do Rumunii. W mundurach. W Brześciu zostali aresztowani. Wuja rozstrzelali w Twerze. Natomiast po mamy mężu wszelki słuch zaginął. Był człowiek i nie ma. Tylko znaki od Boga pewnej nocy – słyszane w pokoju strzały przez mamę i babcię. Dwa razy udało się mamie uciec Niemcom przed wywiezieniem do obozu. Szmugiel mięsa z Koluszek żeby wyżywić dzieci siostry. Wybuch bomby przy rozładunku amunicji w Zana i kawałki ciał Niemców rozrzucone po parkanach na Kościuszki. Wiele by było pisać. Później życie w systemie sowieckim. Niby w Polsce, ale nie w Polsce. Utrata majątku zdobywanego przez pokolenia. Pseudo leczenie mnie jako dziecka w bardzo ciężkiej chorobie. Ogromne łapówki dla lekarzy. W sławnej Omedze w Warszawie przy Al. jerozolimskich aby rodzic mógł odwiedzić dziecko musiał dać dyżurnemu lekarzowi łapówkę i łapówkę windziarzowi, bo nie było wolno wejść po schodach na IV piętro. Stąd ten słynny obrazek. Rodzice stojący koło wejścia na dworzec PKP Śródmieście, machający dzieciom patrzącym z okien w szpitalu. To wszystko dzięki Niemcom i Ruskim. Czy mam o tym zapomnieć?

   • Monika pisze:

    PW, penis i HWDP – tak wygląda historia jaką tworzy dzisiejsza młodzież na śmietnikach i betonowych płotach.

 3. Patryjota 70 pisze:

  Emocje jak na grzybach.
  Największym problemem jest to, że ta cała historia powoli traci jakikolwiek sens i znaczenie.
  Dzisiaj symbol PW znaleźć można na każdym śmietniku, koszulkach, plecakach czy też samochodach obok rybki (no bo katolicy w naszym katolickim kraju są prześladowani).
  Wszelkie „wystawy”, worki z piaskiem, zdjęcia na płotach (jest tego sporo w Piastowie, Pruszkowie czy Nadarzynie) – to wszystko powoduje, że to co się wydarzyło 70 lat temu staje się po prostu śmieszne.

  Zastanawiam się kiedy pato-patriota z plecaczkami moro i barwnymi koszulkami z orzełkiem zdadzą sobie z tego sprawę…

 4. nie jestem robotem pisze:

  Właśnie z tego powodu,nie ma traktatu pokojowego z niemcami.Były uściski na misia Mazowieckiego i Khol’a,,traktat graniczny”i puste gesty-ODSZKODOWANIA

 5. Maks pisze:

  Zbrodnia na narodzie Żydowskim połelniona na pruszkowskich glinkach przy torach WKD na terenie dzisiejszego osiedla , kamień upamiętniający te zbrodnię od kilku lat ma przypięty krzyż a kamyki które zostawiaja tam Żydzi (taki zwyczaj jak zapalenie zniczy)są usuwane, a to ich tam głównie zabijano.
  Krzyż pojawił się gdy w Pruszkowie pojawił się marsz holocaustu.
  To wracając do tematu , o czym My mówimy skoro w Polsce historia zawsze będzie napiętnowana „stroną” która o niej opowiada.

  Dulag 121 szacun za Waszą pracę.

 6. maria pisze:

  Jak już jesteśmy przy temacie historii – to w ferie wybrałam się z dziećmi do budynku dworca, konkretnie do nowej biblioteki. Zamierzałam zapoznać się z historią Pruszkowa – bo jestem słoikiem, a tu niespodzianka. Było zamknięte z powodu choroby. Dobrze, że banków nie zamykają z powodu choroby. Przyjdę w następne ferie.

 7. Temida pisze:

  Historia Pruszkowa , uważam, że to godny temat do cyklu artykułów na stronie WPR-u.

 8. Mieszkaniec pisze:

  Czy będzie mowa o mieszkańcach Pruszkowa, którzy we wrześniu 1939 r. wywieszali flagi ze swastyką i hajlowali przed okupantem? To ciekawa historia.

 9. Michał pisze:

  Ludzie do jasnej ciasnej! Jest 75 lat po wojnie! Dajcie spokój, teraz Niemcy są naszymi największymi sojusznikami. Po co rozdrapujecie stare rany? Tak bardzo śpieszy Wam się do następnej wojny? Pomyślcie o przyszłości!

 10. Wacek pisze:

  To że była zbrodnia na narodzie Żydowskim wszyscy wiemy. Można by prosić i informacje na temat zbrodni popełnionych przez Niemców na Polakach? Bo ten temat nie jest za bardzo znany. A wiem, że takich zbrodni również było dużo.

  • Sztywnyt Wacek 13cm pisze:

   Albo kilka słów o zbrodni polaków na narodzie Ukraińskim (było coś takiego).

   • wąska Kasia pisze:

    oraz zbrodniach ukraińców (również tych poprzebieranych w mundury SS) na Polakach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły