„Przystanek Historia” w Muzeum Dulag

Spotkanie

W sobotę, 18 stycznia o godz. 15.00 w Muzeum Dulag 121 odbędzie się pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu „Przystanek Historia”. Gościem będzie Ewa Dyngosz, która wygłosi wykład zatytułowany „Deportacje Polaków do Związku Sowieckiego w latach 1940-1941”

Temat deportacji ludności polskiej do Związku Sowieckiego w czasie trwania II wojny światowej w dalszym ciągu należy do niezabliźnionych ran w polskim społeczeństwie. Pierwsza masowa wywózka na Sybir, przeprowadzona przez NKWD miała miejsce 10 lutego 1940 roku. Szacuje się, że w głąb ZSRS zostało wówczas zesłanych około 140 tysięcy naszych rodaków. Ich gehenna zaczęła się już w momencie transportu do miejsca zesłania i trwała przez kilka lat. Tysiące polskich rodzin, w tym dzieci, zostało pozbawionych swojego domu i wrzuconych w brutalny świat sowieckiego reżimu. Głównymi ofiarami sowieckiego reżimu padły rodziny urzędników, wojskowych oraz pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.

W latach 1940-1941 łącznie zostało deportowanych nie mniej niż 320 tys. obywateli polskich, którzy zostali rozsiani po różnych zakątkach ZSRS i byli wykorzystywani do katorżniczej pracy. Zakończenie II wojny światowej nie zawsze oznaczało powrót do ojczyzny, tym bardziej, że Kresy, z których zostali deportowani, nie znajdowały się już w obrębie nowych granicach Polski.

Ewa Dyngosz – historyk Oddziału IPN w Warszawie. Współautorka wystawy i albumu „Ukradzione dzieciństwo ” poświęconego losom dzieci i młodzieży II Rzeczypospolitej w okresie okupacji niemieckiej i sowieckiej. Prowadziła notacje z osobami zesłanymi na Syberię jako dzieci. Brała udział w projekcie i przygotowaniu publikacji „Smak wygnania… doświadczenia polskich sybiraków w latach 1940 -1942”.

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “„Przystanek Historia” w Muzeum Dulag”

  1. Zbytnik pisze:

    Źle mówisz, trzeba znać swoją przeszłość żeby dobrze odnaleźć się w przyszłości.
    Polacy nie znają więc każdy element historii jest niszczony. Budynki się palą lub zostają zburzone, fakty się wypacza, z partyzantów, robi się w zależności od potrzeby, bohaterów lub zbrodniarzy, więc hello do roboty czytać i dalej uczyć się, a nie kupować nowy telewizor.
    Szkoda wyrazów.

  2. 1939 pisze:

    Minęło prawie 80 lat, a niektórzy nadal żyją II wojną światową. Czas pomyśleć o przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły