Historia Pruszkowa podczas II wojny – jak ratowano rannych?

Pruszków

Muzeum Dulag 121 19 listopada będzie gościć dra Mirosława Wawrzyńskiego, który opowie o wydarzeniach związanych z rannymi z pól bitewnych z okolic Pruszkowa.

W okolicy Pruszkowa odbyły się dwie duże bitwy: pod Brwinowem i Ożarowem Maz. Kto pomagał rannym? Gdzie przebywali? Na te i inne pytanie odpowie dr Mirosław Wawrzyński podczas spotkania w Muzeum Dulag 121 – 19. listopada o godz. 15.00.

Już na początku II Wojny Światowej w okolicy Pruszkowa odbyły się dwie duże bitwy – pod Brwinowem oraz między Ożarowem Mazowieckim i Ołtarzewem. Oddziały piechoty próbowały się dostać do oblężonej Warszawy. Niestety, trafiły na liczny oddział niemiecki, wobec czego polskie oddziały zostały zdziesiątkowane i tylko niektórzy z nich zdołali dotrzeć do Modlina.

Gdy opadł bitewny kurz, okazało się, że na polach walki leży wielu rannych i zabitych. Koimtet Obywatelski wystąpił o zezwolenie na pogrzebanie zmarłych i pomoc rannym. Kto pomógł rannym, poza mieszkańcami? Gdzie ich przewieziono? Ilu żołnierzom zdołano pomóc?
Tego dowiecie się podczas wykładu dra Mirosława Wawrzyńskiego. Opowie on o bohaterskich czynach zwykłych ludzi, szpitalach w Pruszkowie i o startach, jakie ponieśliśmy na polach bitwy na początku września 1939 roku.
Wstęp na wykład jest wolny. Należy tylko pobrać darmową wejściówkę.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.