Fiasko rozmów na WKD. Od jutra strajk generalny [AKTUALIZACJA]

WKD

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że fiaskiem zakończyły się rozmowy Zarządu Spółki WKD i kolejarzy, zatem od jutra prawdopodobnie ruszy strajk generalny na WKD

Z nieoficjalnego źródła dowiedzieliśmy się, że Kolejarze i Zarząd Spółki WKD zakończyli rozmowy pozamediacyjne. Niestety, nie osiągnięto porozumienia, co oznacza, że od 18 stycznia najpewniej ruszy strajk generalny.

Kolejki nie będą jeździć w dni powszednie w godzinach szczytów komunikacyjnych, tj. między 6.00 a 8.00 oraz między 15.00 a 17.00. – W okresie tym nastąpi wstrzymanie ruchu pociągów na linii WKD. Pociągi objęte strajkiem zatrzymają się na najbliższej stacji/przystanku osobowym. Wszystkie ważne bilety WKD będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej – czytamy w oświadczeniu WKD.

– Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. zwraca się z prośbą do wszystkich pasażerów o skorzystanie z pociągów uruchamianych przez spółkę Koleje Mazowieckie na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna oraz pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna na podstawie wszystkich biletów jednorazowych i okresowych WKD. Wszystkich pasażerów uprzejmie prosimy o śledzenie strony internetowej www.wkd.com.pl w celu zapoznania się z warunkami podróży od dnia 18.01.2024 r. – czytamy w oświadczeniu.

Miasto Pruszków na swoim oficjalnym fanpejdżu na Facebooku napisało – Informujemy, że od dnia 18 stycznia 2024 r. planowany jest strajk generalny maszynistów Warszawskiej Kolei Dojazdowej. W dni powszednie pociągi WKD nie będą kursowały w porannym oraz popołudniowym szczycie komunikacyjnym, tj. w godzinach 6:00 – 8:00 oraz 15:00 – 17:00. Mając na uwadze powyższe, pragniemy zwrócić Państwa uwagę na możliwość skorzystania z autobusu linii 817 oraz pociągów Kolei Mazowieckich i Szybkiej Kolei Miejskiej. Wszystkie ważne bilety WKD będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej. Połączenie z WKD Pruszków do przystanku PKP Pruszków, zapewniają autobusy pięciu linii pruszkowskiej komunikacji miejskiej, tj. linie 2, 5, 7 oraz 10 od strony ul. Sienkiewicza oraz linia 4 od strony ul. Waryńskiego. Szczegółowe rozkłady jazdy znajdują się na stronie internetowej miasta Pruszkowa w zakładce „miejski rozkład jazdy”.

[AKTUALIZACJA]
poniżej publikujemy oświadczenie WKD
Warszawska Kolej Dojazdowa sp. z o.o. informuje, że w dniu 17 stycznia 2024 roku (środa) podczas kolejnego spotkania pomiędzy Zarządem WKD a Związkiem Zawodowym Maszynistów Kolejowych w Polsce porozumienie nie zostało osiągnięte. Niestety Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych odrzucił propozycję podwyżki w wysokości 500 zł brutto/os. od 1 marca 2024 roku, zaproponowaną dzisiaj przez Zarząd spółki WKD i podtrzymał swoje żądania wprowadzenia podwyżki w kwocie 800 zł brutto. W związku z tym ZZMK podjął decyzję o przeprowadzeniu strajku generalnego od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w WKD, w ramach którego wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów, w godzinach 6:00-8:00 oraz 15:00-17:00 zostaną zatrzymane na najbliższej stacji/przystanku osobowym. Następnie od dnia 19 stycznia 2024 roku (piątek) strajk będzie prowadzony codziennie w dni robocze. Uwzględnienie postulatów ZZMK będzie musiało przełożyć się na wprowadzenie znacznej podwyżki cen biletów dla pasażerów WKD już w tym roku.

Do porozumienia nie doszło pomimo tego, że Zarząd spółki przedstawił propozycję wprowadzenia podwyżki wynagrodzenia o kwotę 500 zł brutto/os. w uposażeniu zasadniczym od dnia 1 marca 2024 roku. Warto podkreślić, że zaproponowana podwyżka wynagrodzeń jest istotnie wyższa niż odnotowany dotychczas wskaźnik inflacji. W 2023 roku Zarząd WKD pomimo trudnej sytuacji finansowej spowodowanej spadkiem przychodów w związku z przedłużającym się remontem Dworca Warszawa Zachodnia oraz prowadzeniem największej inwestycji na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci w WKD, czyli budową drugiego toru z Podkowy Leśnej do Grodziska Mazowieckiego, zabezpieczył w 2023 roku środki finansowe dla swoich pracowników w wysokości 500 zł brutto/os. i wprowadził podwyżkę od dnia 1 lipca 2023 roku.

Ponadto Zarząd spółki WKD podkreśla, że przez ostatnie pięć trudnych dla gospodarki lat – COVID, wojna w Ukrainie oraz drastyczny wzrost inflacji – akcje podwyżkowe dla załogi WKD były wprowadzane corocznie, a w 2022 roku oraz w ubiegłym – każdorazowo po 500 zł/os. w uposażeniu zasadniczym. Jednak pomimo tego Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce nadal domaga się podwyżki wynagrodzenia w jeszcze wyższym zakresie.

Jednocześnie w związku z pojawiającymi się w przestrzeni medialnej nieprecyzyjnymi informacjami dotyczącymi warunków pracy maszynistów WKD oraz przyczyn braku porozumienia z maszynistami Warszawska Kolej Dojazdowa informuje, że po wprowadzeniu podwyżki w 2023 roku średnie wynagrodzenie maszynistów WKD kształtuje się na poziomie ponad 10.000 zł brutto, co stanowi kwotę o ponad 25% wyższą od średniej płacy w WKD. Ponadto postulowana przez ZZMK podwyżka w wysokości 800 zł brutto w uposażeniu zasadniczym po uwzględnieniu pochodnych, realnie przełożyłaby się na wzrost zarobków maszynistów o ponad 1600 zł brutto w 2024 roku.

Zarząd WKD, planując budżet spółki na 2024 rok, przyjął wzrost funduszu wynagrodzeń o 15,6%, co przekłada się na podwyżkę wynagrodzenia o kwotę 500 zł brutto/os. w uposażeniu zasadniczym od dnia
1 kwietnia 2024 roku dla wszystkich pracowników WKD. W przypadku uwzględnienia postulatów ZZMK pasażerów będzie musiała dotknąć już w tym roku znaczna podwyżka cen biletów, bez wprowadzenia której niemożliwe stanie się zbilansowanie realizowanej działalności przewozowej.

Zarząd spółki WKD pozostaje otwarty na dalsze rozmowy ze Związkiem Zawodowym Maszynistów w celu załagodzenia sporu i doprowadzenia do osiągnięcia porozumienia, jednakże biorąc pod uwagę aktualną trudną sytuację finansową przedsiębiorstwa pragnie podkreślić, że na uruchomienie podwyżki wynagrodzeń w zaproponowanym wariancie nie posiada dostępnych środków finansowych.

DLA PASAŻERÓW

W związku z podtrzymaniem przez ZZMK decyzji o przeprowadzeniu strajku generalnego w formie rotacyjnej począwszy od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w WKD, wszystkie pociągi planowane w rozkładzie jazdy pociągów, w godzinach 6:00-8:00 oraz 15:00-17:00 zostaną zatrzymane na najbliższej stacji/przystanku osobowym. Następnie od dnia 19 stycznia 2024 roku (piątek) strajk będzie prowadzony codziennie w dni robocze.

W związku z utrudnieniami w ruchu pociągów na linii WKD począwszy od dnia 18 stycznia 2024 roku (czwartek) w godzinach 6:00-8:00 i 15:00-17:00:

Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Kolei Mazowieckich na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.
Pasażerowie WKD podróżujący pociągami Kolei Mazowieckich na podstawie biletu jednorazowego WKD zobowiązani są wejść do pociągu KM pierwszymi drzwiami (licząc od czoła pociągu) i zgłosić się do kierownika pociągu w celu zalegalizowania biletu.
Wszystkie ważne bilety jednorazowe i okresowe WKD w ww. terminie będą honorowane w pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej na odcinku Pruszków – Warszawa Śródmieście/Główna/Centralna.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Fiasko rozmów na WKD. Od jutra strajk generalny [AKTUALIZACJA]”

 1. Pasażer drugiego sortu pisze:

  Może niech strajkują w siedzibie zarządu albo innej dyrekcji. Płacę podatki, kupuję bilety na przejazd, dlaczego nie mogę normalnie dojechać do pracy? Nie jeżdżę samochodem, z Komorowa do Warszawy bez WKD to praktycznie brak dojazdu. Tyle się mówi, że to nasza kolejka, samorządowa…

 2. tarka pisze:

  I bardzo dobrze, nie popuszczać, 800 zł dla pracownika, to nie majątek, niech prezesi odejmą sobie, bo gdyby tak ich rozliczyć z tego, co robią, to okazałoby się, że efektywnej pracy mają 50%. A więc na całej trasie : sygnały stop! Do skutku.

 3. Biomasa pisze:

  Bez sprawnej WKD region staje dęba. Zamiera.
  Zazwyczaj jestem przeciwnikiem strajków oraz związków zawodowych, jednak w tym wypadku popieram pracowników, a mętnych tłumaczeń zarządu z politycznego nadania wiecznego marszałka Mazowsza nie przyjmuję.

 4. Pasazer inny pisze:

  Trudno, niech ceny wzrosną. Inaczej to utrzymywanie fikcji z maszynistami zarabiającymi tyle co … (nieważne, nie ujmuję żadnemu zawodowi).

 5. Picasso pisze:

  No to bilety też w górę…. W porównaniu do KM jest rewelacja… Co dobre zawsze się kończy….

 6. Pasażer pisze:

  Tylko potrącić im z wynagrodzenia za postojowe! A jak źle, to zmienić robotę…

 7. pasażer wkd pisze:

  brawo , tak trzymać ! aby obsługiwać tabor kolejowy potrzeba dobrze opłacanych wysoko kwalifikowanych fachowców z doświadczeniem – a do zarządu może trafić każdy i to bez odpowiednich kwalifikacji – a jak ? np. bo tak !

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły