Dziś swoje święto mają strażacy

Region

4 maja przypada Międzynarodowy Dzień Strażaka. Właśnie tego dnia śmiercią męczeńską zginął patron strażaków, św. Florian.

Święty Florian był rzymskim żołnierzem za panowania Dioklecjana. Gdy odmówił uczestnictwa w zabijaniu chrześcijan, został skazany na śmierć. Wyrok wykonano 4 maja 304 roku. W 1184 roku relikwie św. Floriana do Krakowa sprowadził biskup Modeny, na prośbę biskupa krakowskiego Gedki.

Kult świętego wzrósł bardzo po pożarze na krakowskim Kleparzu w 1528 r. Ogień strawił wszystko oprócz kościoła pod wezwaniem św. Floriana. Od tego momentu męczennik stał się orędownikiem w chwilach pożarów i patronem strażaków. Św. Florian patronuje również kominiarzom, hutnikom, garncarzom i piekarzom.

Jak podaje PAP, w całym kraju swoje święto obchodzi ok. 30 tys. strażaków zawodowych i ok. 700 tys. strażaków ochotników. W naszym regionie znajdują się dwie komendy Państwowej Straży Pożarnej – w Pruszkowie i Grodzisku. Poza tym funkcjonuje kilkanaście ochotniczych straży pożarnych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.