Dworcowa w Piastowie i Bodycha w Regułach do rozbudowy

Region

Wyczekiwana od lat inwestycja w końcu doczeka się realizacji. Chodzi o przebudowę ciągu ulic Dworcowej w Piastowie i Bodycha w Regułach.

Przygotowania do remontu wspomnianego ciągu drogowego trwają już do kilku lat. O ile jeszcze stan nawierzchni na ul. Dworcowej nie jest najgorszy, o tyle przejazd ul. Bodycha można nazwać nie lada wyczynem. Dziurawa nawierzchnia, wyszczerbione płyty MON i pozapadana trylinka – to prosty przepis na zniszczenie auta.

Zarządcą ciągu drogowego jest pruszkowskie starostwo powiatowe. Przygotowania do gruntownej modernizacji ulic Dworcowej w Piastowie i Bodycha w Pruszkowie ruszyły już kilka lat temu. W maju pytaliśmy starostę Krzysztofa Rymuzę kiedy możemy spodziewać się ogłoszenia przetargu na remont. Okazało się wtedy, że pojawiły się pewne komplikacje. Inwestycja miała zostać dofinansowana przez samorząd Piastowa, gminy Michałowice i Warszawy. Niestety stolica zrezygnowała ze wsparcia tej inwestycji. – Niestety nie uda nam się zrealizować przebudowy w takim kształcie jak pierwotnie planowaliśmy. Powodem tego jest wycofanie się m.st. Warszawa z partycypacji w kosztach w tej inwestycji. A to właśnie na terenie Warszawy znajduje się część ronda, które miało powstać u zbiegu ulic Bodycha i Spisaka. Bez tej współpracy nie możemy wybudować ronda, co więcej m.st. Warszawa nie wyraziło także zgody na ustawienie w tym miejscu sygnalizacji świetlnej – zaznaczał wtedy starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza.

W drugiej połowie sierpnia władze powiatu pruszkowskiego, miasta Piastów i gminy Michałowice zawarły porozumienie dotyczące udzielenia powiatowi pomocy finansowej na realizację przebudowy ciągu ulic Dworcowej w Piastowie i Bodycha w Regułach. Na mocy porozumienia Miasto Piastów zobowiązało się do przekazania powiatowi 200 tys. zł w 2022 roku oraz 1 mln 300 tys. zł w roku 2023, natomiast Gmina Michałowice – 400 tys. zł w tym roku oraz 350 tys. zł w roku kolejnym. Ponadto powiat pruszkowski pozyskał dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości ponad 4,25 mln zł.

Porozumienie było jedynie kolejnym krokiem. Teraz przyszła pora na realizację. A ta nie jest możliwa bez wykonawcy. Powiat pruszkowski szuka już firmy, która zajmie się rozbudową ciągu drogowego wspomnianych ulic. Jeśli wykonawcę uda się znaleźć w pierwszym podejściu to jest szansa, że inwestycje uda się zrealizować do III kwartału 2023 r. Na wykonanie prac wykonawca będzie miał 270 dni od momentu podpisania umowy.

Jak zmienią się te dwie ulice w ramach przebudowy?Przebudowany zostanie odcinek od skrzyżowania ul. Dworcowej z ul. Sienkiewicza w Piastowie aż do skrzyżowania ulic Bodycha i Górnej Drogi w Regułach., czyli odcinek o długości aż 668 m. Warto zaznaczyć, że nawierzchnia drogi w końcu będzie jednolita. Wysłużone płyty MON i trylinkę zastąpi nawierzchnia bitumiczna. Droga na całej długości będzie miała szerokość 6 metrów. Po jednej stronie jezdni znajdzie się szeroki na 2 metry chodnik, a po drugiej ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 metrów. Z tego ostatniego rozwiązania zapewne ucieszą się miłośnicy jazdy na jednośladach. Dodatkowo zaprojektowano tu 20 zatok postojowych w tym dwie przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

W ramach inwestycji powstanie tu również kanalizacja deszczowa, przebudowane będą instalacje podziemne – sieć gazowa, sieć elektroenergetyczna, telekomunikacyjna oraz sieć oświetlenia ulicznego.

Dlaczego przebudowa ul. Dworcowej i ul. Bodycha jest tak ważna? Ten ciąg drogowy to swoista alternatywa dla Al. Jerozolimskich. Dziś niestety ze względu na fatalny stan nawierzchni rzadko wykorzystywana. Z uwagi na planowaną przez miasto Pruszków przebudowę ul. Grunwaldzkiej i zakładane tam rozwiązania drogowe, taka drogowa alternatywa mieszkańcom Piastowa i po części również Pruszkowa może okazać się bardzo przydatna.

Teraz niezwykle ważną datą będzie 29 września. Wtedy bowiem poznamy oferty złożone przez zainteresowane firmy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Dworcowa w Piastowie i Bodycha w Regułach do rozbudowy”

  1. Brunooo pisze:

    Ulica Warszawska w Piastowie od ronda w stronę Pruszkowa dramat. Dojdzie tam kiedyś do tragedii bo ludzi omijając nierówności wjeżdżają na przeciwny pas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły