Drzewa w Regułach „zaszczepione”

Michałowice

W gminie Michałowice na specjalne kuracje zdrowotne mogą liczyć.. drzewa. Pod koniec lipca lipy rosnące w Regułach otrzymały szczepionki mikoryzowe.

Czym jest tzw. mikoryzowanie? To zabieg, który pozwala „nawiązać współpracę” miedzy drzewem a grzybami. Każda ze stron ma tu korzyści. Drzewo jest żywicielem grzybów, a te w zamian zwiększają nawet do kilku tysięcy razy powierzchnię wchłaniania wody.

W gminie Michałowice zabieg przeprowadzony został na 83 drzewach i 60 krzewach. Wykonał je Pan Jerzy Nieswadba, który zawodowo zajmuje się mikoryzacją. – Plusem mikoryzy jest działanie ochronne. Grzybnia mikoryzowa otacza korzenie drzewa, broniąc je przed patogenami (grzybami, które chcą się nimi pożywić). Ponadto dzięki temu zabiegowi drzewa lepiej znoszą trudne warunki atmosferyczne, m.in. upały i mrozy. Zabieg mikoryzy przeprowadza się tylko raz na całe życie rośliny. Jeżeli dodatkowo, będziemy pozostawiać pod nią opadłe liście, wspierając naturalne ściółkowanie oraz naturalny obieg materii w przyrodzie, będziemy mogli ograniczyć stosowanie sztucznego nawożenia mineralnego i nadmierne używanie środków ochrony roślin – podkreśla Pan Jerzy.

Kiedy będą widoczne pierwsze efekty zabiegów? Najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.