Cmentarz z I Wojny Światowej do remontu

Michałowice

Cmentarz z I Wojny Światowej w Pęcicach to jeden z ważniejszych zabytków na terenie gminy Michałowice. Teraz obiekt przejdzie kolejny remont.

Cmentarz w Pęcicach znajduje się niedaleko pomnika-mauzoleum oraz zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego. W tym miejscu spoczywa 49 żołnierzy niemieckich i 218 rosyjskich z I Wojny Światowej, którzy polegli jesienią 1914. Doszło wówczas do rosyjskiego kontrataku, który odbił wieś, a miejscowa ludność została ostrzelana przez niemiecką artylerię. Pochowano tu także Polaka – Ignacego Tarczyńskiego – poległego w 1914 roku.

Nekropolia była w złym stanie. Na naprawę lub remont czekały m.in. betonowe ogrodzenie, dębowe krzyże na środku placu. Skradziona kilka lat temu brama i furtki czekały na odtworzenie. Na koniec 2022 roku udało się zrealizować remont zabytkowego cmentarza. Odrestaurowano dwa drewniane krzyże, mogiła otrzymała nowe obrzeża, a ogrodzenie poprawiono. Wstawiono również nową bramę stylizowaną na I połowę XX wieku. Jej kształt uzgodniono z konserwatorem zabytków.

Teraz władze gminy Michałowice chcą wykonać kolejne prace, które mają poprawić estetykę i podniosą rangę tego miejsca. W ramach robót zostanie wykonana granitowa tablica z inskrypcją mówiącą o poległych żołnierzach, która znajdzie się w centralnej części cmentarza. Przed tablicą między dwoma kwaterami powstanie natomiast plac z kostki. Będzie to centralne miejsce dla uroczystości religijnych i państwowych, miejsce składania kwiatów oraz palenia zniczy.

Aby ułatwić wejście na teren cmentarza zaprojektowano granitowe, wygodne schody, które rozszerzają się ku podstawie. Uzupełnieniem schodów są nasadzenia z roślin okrywowych wzdłuż bocznych krawędzi schodów. Projekt obejmuje konserwacje pojedynczych nagrobków, odtworzenie ich brakujących elementów oraz wykonanie symbolicznych kwater z murkiem betonowym, nawiązujących wyglądem do dużych kwater. Przy symbolicznym betonowym krzyżu poświęconym ofiarom hitlerowskich zbrodni zaprojektowano mały placyk z kostki granitowej, tworząc miejsce dla składania kwiatów i palenia zniczy. Projekt zakłada również ukształtowanie skarp poprzez ich wyprofilowanie i zadarnienie, co zapobiegnie ich dalszej erozji. Gospodarka drzewostanem w obrębie cmentarza zakłada prace pielęgnacyjne drzewostanu, skrócenie.

Obecnie władze gminy Michałowice szukają wykonawcy prac. Jeśli przetarg uda się rozstrzygnąć, to wszystkie prace powinny zostać wykonane  w ciągu czterech miesięcy od momentu podpisania umowy.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Cmentarz z I Wojny Światowej do remontu”

 1. Art pisze:

  To jest cmentarz wojenny z początku Wielkiej Wojny. Po co tym miejscu tablica poświęcona ofiarom zbrodni hitlerowskich? Nie te czasy. Bardziej pasuje teren cmentarza powstańców w Pęcicach. A po co taki bogaty wystrój i o jakich uroczystościach państwowych mowa? To żołnierze armii zaborców.

 2. Się pytam pisze:

  Czy teren wokół tej nekropolii zachowa charakter powiatowego spędu psów wszelakiej maści??? Kto na to zezwala??? Wstyd!!!

 3. Wspaniale pisze:

  Granitowe schody i kostka… kto bogatemu zabroni… dziekujemy wyborcom p.Pacheckiej…

 4. Anonim pisze:

  Czy Niemcy też dbają o mogiły Polaków na ich terenie? O to samo w stosunku do Rosji pytać nie ma sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

jacuzzi ogrodowe