Co dalej z pałacem w Młochowie?

Nadarzyn

Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie (gmina Nadarzyn) to miejsce wyjątkowe. Kłopot w tym, że pałacowe zabudowania popadają w ruinę. Gmina chce ratować budynki, ale nie jest w stanie sfinansować remontu. Czy jest wyjście z tej sytuacji?

Zespół pałacowo-parkowy w Młochowie uznawany jest za perłę architektury klasycystycznej. W skład zespołu wchodzi pałac, park, dwie oficyny, oranżeria oraz park krajobrazowy o powierzchni blisko 17 hektarów. Pałac w Młochowie został zbudowany w latach 1804 – 1810, prawdopodobnie z inicjatywy Walerego Faustyna Sobolewskiego, szambelana króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Obiekt zaprojektował architekt Jakub Kubicki. W trakcie I wojny światowej pałac uległ spaleniu, ale w 1939 roku został częściowo odbudowany. Historia obiektu jest niezwykle bogata. Pałac wraz z przynależnymi budynkami na przestrzeni lat przechodził z rąk do rąk.

Od 15 lat zespół pałacowo-parkowy jest własnością gminy Nadarzyn. Kilka lat temu przeprowadzono rewitalizację przypałacowego parku. Rewitalizacja kosztowała 11,5 mln zł, z czego 6 mln zł pochodziło z unijnej dotacji. Inwestycja sprawiła, że okolice mochowskiego pałacu są chętnie odwiedzane przez mieszkańców, odbywają się tu liczne imprezy i festyny. Pałac jest również tłem do sesji zdjęciowych, głównie tych ślubnych.

Obiekty powoli popadają jednak w ruinę. Władze gminy chciały stworzyć tu kompleks konferencyjno-wypoczynkowy. Jednak koszt remontu i przystosowania obiektów pałacowych jest zbyt wysoki, nawet dla Nadarzyna. – Już teraz wiemy, że remont pałacu, tak by był to ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy lub wczasowy będzie kosztował kilkanaście milionów złotych Nie możemy wyłożyć dodatkowych pieniędzy na zespól parkowo-pałacowy – mówił na sesji rady gminy Janusz Grzyb, wójt gminy Nadarzyn.

Według nadarzyńskiego włodarza w pierwszej kolejności należy wykonać inne dużo ważniejsze inwestycje. Między innymi przystosować obiekty oświatowe do wprowadzanych reform oraz inwestować w zadania wodociągowo-kanalizacyjne.

Jaki los czeka pałac? – Wpadliśmy na taki pomysł, że kiedy już będziemy znali koszt i będziemy mieli prawomocne pozwolenia na remont kapitalny to ogłosimy przetarg na dzierżawę obiektu. Oczywiście będzie miała sens jeśli osoba, która wyłoży pieniądze na remont będzie mogła obiektem przez jakiś czas gospodarować – wyjaśnił Janusz Grzyb.

Zgodnie z założeniami do dzierżawcy na 30 lat miałyby trafić tylko budynki. Park nadal były ogólnodostępny. Radni wyrazili zgodę na oddanie pałacu i oficyny w dzierżawę. Czy znajdzie się ktoś, kto w pałac w Młochowie tchnie nowe życie? Czas pokaże.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.