Zrób mammografię i zadbaj o zdrowie!

Region

Kobiety nie muszą już biegać od szpitala do szpitala, by wykonać mammografię. Teraz specjalistyczny sprzęt przyjeżdża prawie pod ich dom. Wszystko dzięki mammobusowi. We wrześniu bezpłatne badania będzie można wykonać w Grodzisku Mazowieckim i Żabiej Woli.

Niestety rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym u kobiet. Według lekarzy, drastyczny wzrost zachorowań występuje w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia. Wiążę się to z tym, że rak piersi występuje częściej po menopauzie. Specjalnie dla pań w tym wieku, NFZ stworzył program bezpłatnych badań mamograficznych. Warunkiem przystąpienia do niego jest aktualne ubezpieczenie zdrowotne oraz to, że w przeciągu dwóch lat wstecz nie przeszło się podobnego badania.
 
Z chorobą można wygrać gdy zostanie wcześnie wykryta. Dlatego profilaktyka jest tak ważna. Wykonanie badania mammograficznego nie wiąże się z bólem i trwa zaledwie kilka minut. Polega zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich (dwóch projekcji każdej piersi), które pozwalają na wykrycie tzw. zmian bezobjawowych, czyli małych guzków i innych nieprawidłowości niewyczuwalnych przez lekarza.
 
Jeżeli wynik badania wzbudzi wątpliwości u lekarza, wtedy skieruje on kobietę na dalszą diagnostykę w ramach programu. Natomiast jeśli wynik okaże się prawidłowy, należy zgłosić się ponownie po upływie dwóch lat (o ile zalecenia nie sugerują inaczej). Panie z określonej grupy wiekowej (50-69 lat) mogą zgłaszać się bez skierowania (badanie refundowane co dwa lata). Wystarczy, że zabiorą ze sobą dowody osobiste.

Zarejestruj się telefonicznie pod nr tel.: (58) 666 24 44 od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-20.00 i w soboty od 9.00 do 18.00. Dostępna jest również rejestracja on-line: www.mammo.pl.

Harmonogram postoju mammobusów:

Grodzisk Mazowiecki – 1, 2 i 5 września przy byłym Kinie Wolność, ul. Kilińskiego 8a
Milanówek – 12 września przy Ochotniczej Straży Pożarnej, ul. Warszawska 18

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.