Zgłoś nabycie i zbycie auta. Inaczej zapłacisz karę

Region

Od stycznia tego roku obowiązują nowe przepisy, które nakładają administracyjne kary pieniężne za przekroczenie terminu zgłoszenia nabycia i zbycia samochodów używanych. Obowiązek nie jest nowy. Nowością są finansowe sankcje za jego niedopełnienie.

Zmiany i związane z nimi zamieszanie wprowadziła nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. W myśl tych przepisów obowiązek zgłoszenia nabycia lub zbycia pojazdu (i nie jest to równoznaczne z jego rejestracją lub wyrejestrowaniem) ma każdy współwłaściciel danego auta. Wyjątkiem od tej reguły są samochody nowe lub sprowadzane spoza granic Unii Europejskiej. W przypadku auta kupionego lub sprzedanego w Polsce mamy 30 dni na zgłoszenie w starostwie powiatowym nabycia lub zbycia auta. Jeśli chodzi o auta z terenu UE, 30 dni zaczyna liczyć się od daty sprowadzenia pojazdu (data powinna widnieć na fakturze lub specjalnym oświadczeniu).

Jeśli tych formalności nie dopełnimy, grożą nam kary finansowe w wysokości od 200 do nawet 1000 zł. – Nowy obowiązek nałożył na nas ustawodawca i nie mamy żadnej możliwości, aby odstąpić od naliczania kar. Starosta musi rozpocząć postępowanie „z urzędu” jeśli wyznaczony termin zostanie przekroczony, inaczej poniesie konsekwencje związane z niedopełnieniem swoich obowiązków – tłumaczy Michał Landowski, sekretarz powiatu pruszkowskiego.

Co istotne, nabycie lub zbycie auta musi oddzielnie zgłosić każdy jego współwłaściciel. Jeśli jest to np. małżeństwo, nie wystarczy zgłoszenie tylko męża lub tylko żony. Analogicznie przepisy działają w przypadku pojazdów będących własnością firmy.

Wszystkie formalności związane ze zgłoszeniem należy załatwić w starostwie powiatowym właściwym dla miejsca naszego zamieszkania lub siedziby firmy. Może więc się zdarzyć, że zgłaszając nabycie auta w Pruszkowie, jego poprzedni właściciel zbycie pojazdu zgłosi np. w Grodzisku Mazowieckim lub w jeszcze innym starostwie powiatowym.

Zawiłych kwestii znowelizowanej ustawy jest sporo. Widać to po wydłużeniu się kolejek m.in. w Wydziale Obsługi Mieszkańców Starostwa Powiatowego w Pruszkowie. – Bardzo prosimy o wyrozumiałość. Procedury wydłużyły się, nie mamy też wpływu na przeciążenie i awarie CEPIK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców – przyp. red.). Lepiej więc nie odkładać obowiązku zgłoszenia nabycia i zbycia auta do ostatniej chwili – zaznacza Michał Landowski.

Pruszkowskie starostwo chcąc wyjść naprzeciw nowemu wyzwaniu wydłużyło w środy godziny obsługi mieszkańców i apeluje o zarezerwowanie sobie odpowiedniej ilości czasu na załatwienie wszystkich formalności. Kolejki mogą być bowiem długie. Jeśli nie chcemy w nich stać, odpowiednie dokumenty możemy złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP, portalu e-Urząd lub umawiając wizytę w starostwie przez internet za pośrednictwem systemu kolejkowego.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 7

7 odpowiedzi na “Zgłoś nabycie i zbycie auta. Inaczej zapłacisz karę”

 1. PannaTransetka pisze:

  NARESZCIE TO UNORMOWANO !!! Tu chodzi o to żeby ukrócić nieuczciwe praktyki i uszczelnić system podatkowy. Tak jest w cywilizowanych krajach

 2. paca pisze:

  To państwo włazi z wyciągniętym łapskiem wszędzie. Pomiędzy członków najbliższej rodziny, zagląda do garażu, szafy, pod kołdrę niedługo zajrzy. Mąż zapłaci podatek jeśli żona daje mu zupy. Można taką usługę wycenić. A jeśli w zamian żona jest obdarowywana to ona zapłaci. To jest państwo opresyjne i pazerne. Nie proście o wyrozumiałość. Obywatel to nie owca.

 3. As dkdk pisze:

  Czy przy zgłaszaniu sprzedaży trzeba zamerdać ogonkiem, dwa razy szczeknąć i podskoczyć na lewej nodze? Zaświadczenie od proboszcza na ile dni przed końcem ważności? … Po co jest umowa k/s???? Tresowanie społeczeństwa. Pan i władca w urzędzie, który zapomina kto jest dla kogo.

 4. none pisze:

  „Jeśli nie chcemy w nich stać, odpowiednie dokumenty możemy złożyć elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP […]” – przecież starostwo pruszkowskie NIE OBSŁUGUJE tego typu zgłoszeń przez e-PUAP. Próbowałem w zeszłym tygodniu i nie było takiej możliwości – „urząd nie udostępnia”. Musiałem się pojawić osobiście. Całe szczęście, że jest system kolejkowy i można zarezerwować wizytę z wyprzedzeniem. W ten sposób zamiast czekać w kolejce 2 godziny, czekałem tylko 25 minut.

 5. German pisze:

  Zbycie auta można zgłosić w pełni przez ePUAP, nie trzeba stać w kolejkach. Dopiero nabycie i rejestracja wymaga wizyty.

 6. www pisze:

  Witamy w lewackim pislandzie gdzie biurokracja króluje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły