Zakaz palenia w kominkach w smogowe dni

Region

Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował nowy program ochrony powietrza, który m.in. zakazuje używania kominków w dni, podczas których w mazowieckich miejscowościach będzie smog.

Nowe przepisy zakładają m.in., że nie będzie można używać kominków w dni, gdy zanieczyszczenie pyłem przekroczy wartość dopuszczalną 50 ug/m sześc. Nie dotyczy to jednak budynków, w których kominek jest jedynym źródłem ciepła oraz palenia w kominku w dniach o czystym powietrzu.

Mazowsze chce jednak walczyć z problemem zanieczyszczenia powietrza. Dlatego też przyjęto Program Ochrony Powietrza. Obowiązek przygotowania i przyjęcia nowego programu ochrony powietrza przez wszystkie województwa jest konsekwencją wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2018 r. oraz utrzymującej się złej jakości powietrza – Niestety jesteśmy na czarnej liście UE. Dosłownie jako kraj, który nie przestrzega unijnych przepisów, ale i w przenośni, bo niestety jakość powietrza w Polsce wciąż nie jest najlepsza. Choć obserwujemy, że świadomość ekologiczna mieszkańców rośnie, Mazowszanie coraz częściej inwestują np. w urządzenia wykorzystujące energię słoneczną – to wciąż jest wiele do zrobienia – podkreśla marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Nowy program ochrony powietrza dotyczy całego województwa, a więc czterech stref: aglomeracji warszawskiej, Płocka, Radomia oraz strefy mazowieckiej (pozostały obszar województwa).

W dokumencie znajdziemy m.in.: obszary przekroczeń norm jakości powietrza, poziomy emisji, źródła odpowiedzialne za przekroczenia, wykaz działań niezbędnych do podjęcia mających poprawić jakość powietrza, a także podmioty odpowiedzialne za wdrażanie działań. Ponadto program zawiera prognozy jakości powietrza.

Program ochrony powietrza zawiera konkretne działania naprawcze, których wprowadzenie przełoży się na poprawę jakości powietrza w regionie. Warto podkreślić, że te działania są kontynuacją tych z poprzednich dokumentów. Jednakże doprecyzowano ich zakres i określono wskaźniki monitorowania w skali roku. W dokumencie zawarto działania tzw. ogólne, czyli te obowiązujące dla całego województwa, m.in. inwentaryzację i wymianę kotłów, nasadzenia zieleni, czyszczenie ulic na mokro, zakaz używania dmuchaw do liści oraz szeroko pojętą edukację ekologiczną.

Każda mazowiecka gmina inwentaryzację kotłów powinna przeprowadzić do 31 grudnia 2021 r. Ponadto program corocznie zobowiązuje gminy do wymiany konkretnej liczby kotłów na ich terenie, prowadzenia kontroli palenisk oraz akcji edukacyjnych. Warto wiedzieć, że gmina ma średnio 12 h na reakcję na zgłoszoną interwencję ws. paleniska. Nowy POP dla Mazowsza to dokument ważny z punktu widzenia mieszkańców, o czym mówi radny województwa mazowieckiego Mirosław Augustyniak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska w sejmiku województwa – W nowym programie dla mieszkańców regionu kluczowy jest przyjęty razem z nim Plan Działań Krótkoterminowych. To dzięki niemu mieszkańcy będą informowani o ryzykach wystąpienia przekroczeń zanieczyszczeń w powietrzu oraz o tym jak się należy zachować w takich sytuacjach – dodaje radny.

Od 50 tys. zł do 500 tys. zł. kary może nałożyć na organ odpowiedzialny (np. gminę) za nierealizowanie działań zawartych w POP wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Jej wysokość jest uzależniona od liczby i wagi stwierdzonych uchybień oraz naruszonych obowiązków. Ponadto użytkownicy instalacji naruszających przepisy uchwały antysmogowej mogą być ukarani mandatem do 500 zł lub grzywną do 5000 zł. Podobne kary grożą za spalanie odpadów. Natomiast udaremnianie lub utrudnianie przeprowadzenia kontroli jest przestępstwem zagrożonym karą aresztu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 35

35 odpowiedzi na “Zakaz palenia w kominkach w smogowe dni”

 1. Jerzy pisze:

  Po pięć samochodów mają ci co te uchwały uchwalają i jest o.k. A zwykłym ludziom najlepiej w chłodne dni zabronić w kominku rozpalić zamiast lepiej zaproponować rozwiązanie filtra na kominie lub coś w tym rodzaju za te unijne pieniądze chociaźby ale najlepiej jest zakazać i wysłać straż pożarna mandat . Pijemy osraną wodę to nie wiedzą jak to rozwiązać..Mnie w kominku nie wolno palić ale obok w piecach węglowych to wolno bo mają jedyne źródło grzania stolaria naprzeciw też może bo ma takie źródło jedynego ogrzewania ja dlatego że mam od lat piec gazowy, nie mogę i będę miał zakaz i mandat w razie czego przecież to parodia prawa .albo naprawiamy wszyscy solidarnie albo nie . Tak to do diabła z takim idiotyzmem

 2. Biedak pisze:

  A moze zamiast nakładac mandaty na biednych ludzi przekierowaliby te miliony od unii do wymiany piecow? Dofinansowania sa dobre jak kogos stac na wymiane ale duzo biednych ludzi nie stac na wymiane nawet z dofinansowaniem…

 3. pajacowy_kraj pisze:

  To kiedy pozbędziemy się tych elektrowni węglowych?!?! Chociaż na wybudowanie atomowej nie ma co liczyć bo łapówki będą tak duże że każdy wykonawca zbankrutuje.

 4. jeżyk pisze:

  To, że marshall struzik wykupkał jakąś uchwałę nie oznacza jeszcze, że bezsensowny zakaz będzie respektowany. Bo, jeśli temperatura spadnie mi w domu do 15 stopni, to żadne „zakazy” u mnie nie będą działały.

 5. mosiek pisze:

  zaczynaj szukać, ale nie w tym miejscu. Ludzi najlatwiej zlapac i nalozyc mandat. Spojrzmy korki w naszym miescie ile samochodow codziennie wypala paliwo tworzac smog i wyrzucajc tony CO2. Wszedzie „obra zmiana”, a najwieksza w naszych portfelach.

  • X pisze:

   I te samochody przyczyniają się do takiego poziomu smogu że jakby wszystkie znikły to nie zauważyłbys różnicy. To tak jakbyś miał za gorąco w domu i uznał że czas najwyższy wyrzucić steropianowe pudełko bo steropian dobrze ciepło przetrzymuje a ty masz za gorąco. W tym samym czasie twój inteligentny sąsiad który rozumie jak działa świat i nie głosował na PiS zakłada klimatyzację.

 6. Kominiarz pisze:

  To pieprzona hipokryzja , w momencie gdy leją do Wisły tysiące metrów sześciennych gówna na dobę, dodam że robią tak systematycznie co rok o tej samej porze, a mnie zabraniają wypić z żoną lampkę wina przy kominku w zimowy wieczór , lub spędzić przy nim święta..Niech nakażą wymianę starych pieców kopciuchów opalanych ruskim zakoksowanym węglem i nie spełniających żadnych norm ,oraz dofinansują biedny ludzikom ich wymianę. Erdoleni ekolodzy

  • Anonim pisze:

   Nieźle. Tylko te metry którymi pis cię straszy nie są lane z nudów tylko dlatego że PIS nie umie radzić krajem.

  • Anonim pisze:

   Wymienisz mi, stary piec opalany węglem z Wujka , przebudujesz starą, solidną carską chałupę ? Dasz kasę na droższy opał ? Każdy pije lampkę wina przy tym, na co go stać. Zastanów się.

 7. Joe pisze:

  Dajcie spokój. To będzie jeszcze jeden martwy przepis. Już i tak nie wolno palić np. śmieci, a jak się spytać ludzi, to każdy ma bliżej czy dalej do sąsiada, który jak rozpali kopciucha, to smród plastiku czy innego dziadostwa jest taki, że wyjść z domu się nie da. No i co z tego. Kto to sprawdzi, kto niby będzie dawał mandaty?

  • X pisze:

   Widzisz tu mandatu nie dostałeś Twój sąsiad też ale jak w kasie pustki to 5 strażników wyjdzie i da mandatu komu by trzeba. To będzie ten dzień kiedy c znajomi bo królika będą wiedzieć żeby nie palić śmieciami. I tu tak samo. To jak zmandatami za przechodzenie pod szlabanem. W Pruszkowie robiło tak z 5000 ludzi dziennie a 10 osób dostawało mandat i 2000 zł wpadało do kasy.

 8. Fan kominka pisze:

  Super , w momencie gdy leją do Wisły tysiące metrów sześciennych gówna na dobę zakazują nam spędzić nastrojowe święta przy kominku..taka to ekologia

  • paca pisze:

   Gwoli przypomnienia: gówno lało się nieprzerwanie do 2007 roku. Pamiętam wędkarzy na Powiślu którzy moczyli kije poniżej wyrzutu. Kilka metrów w prawo było czysto ale oni woleli koktajl.

  • Anonim pisze:

   To że PiS nie potrafi rządzić krajem i sra do tej Wisły to problem małego wycinka polski. Np. Jeżeli tak jak inny komentujący pijesz osrana wodę to wiedz że jak zaczniesz zarabiać choćby minimalną krajową to będzie cię stać na Wykład wodę z wodociągów. Taka polska PiSu że gówno wylewa się w telewizji i rzekach.

 9. andrzej 58 pisze:

  A dlaczego nie wprowadzili tego samego zakazu dla węgla. Węgiel który się spala w domach prywatnych urąga wszelkim normom dotyczącym emisji spalin.

  • paca pisze:

   Ale wówczas spełniasz patriotyczny obowiązek. Duma rozpiera ci pierś, pojemność płuc rośnie i….wdychasz, wdychasz, wdychasz….

 10. nad pisze:

  Kolejny martwy przepis

 11. Kompetentny pisze:

  Czyli w dniach gdy jest w powietrzu syf i należy nie wychodzić z domu, nie będzie wolno palić w domu żeby nie robić większego syfu w powietrzu w którym i tak nikt nie chodzi. Ale w dniach gdzie nie ma syfu zachęca się ludzi do zostania w domu i cieszenia się kominkiem przez co znowu zrobi się syf który będą wdychać ci co wyszli.

  Tylko polityk potrafi coś takiego wymyśleć.

  • Pies pisze:

   Ej tak to na glinkach działa. Jak woda jest czysta i można się kąpać to suwereni pisowscy przychodzą i srają. A jak jest brudna to nikt nie przychodzi i nie stać.

 12. bubu24 pisze:

  A kiedy zakaz oddychania, bo oddychając wydzielamy dwutlenek w węgla ?

 13. George sand pisze:

  Beda publikować jakieś oficjalne pomiary gdzie będzie można sprawdzić przed rozpaleniem ognia w kominku?

 14. paca pisze:

  Palta se latem. W zimie smok może wisieć miesiąc i dłużej. Taka sama przydatność paneli słonecznych. Kiedy zima słonka ni ma.

  • Xiao7 pisze:

   A niby to od kiedy „zima słonka ni ma”??? mieszkasz w obszarze kola podbiegunowego że przez 3-6 miesięcy słonce nie wschodzi i zachodzi??
   Nawet jak jest zasłonięte chmurami to panele produkują prąd, może to nie jest jakaś oszałamiająca ilość ale zawsze jednak jakaś ilość jest. I to na tyle dużo że inwerter odnotowuje ją na wykresie dziennym,tygodniowym i miesięcznym z informacjami o produkcji prądu.

   • paca pisze:

    Mieszkam tu gdzie piszę. Za kołem podbiegunowym łatwiej o słońce niż w Polsce zimą. Rozumiem że jesteś szczęśliwym (?) posiadaczem instalacji a nie instalatorem. No to się pochwal. Ileż to energii można uzyskać w długie tygodnie kiedy słońca nie widać. Sami producenci szacują czas zwrotu nakładów na 10 lat. I na tyle samo żywotność paneli.

    • Anonim pisze:

     Poza wyjściem kwotowym na zero jest jeszcze aspekt ekologiczny. Nie każdy jest brak biedny że wszystko mierzy oszczędnościami.

 15. zgred pisze:

  Jeśli posiadam ogrzewanie np gazowe i kominek w którym palę dodatkowo w b. zimne dni albo kiedy gazu jeszcze nie warto uruchamiać będę w gorszej sytuacji niż sąsiad który w swej lichej chatynce ma tylko jakiś piec w którym pali czym popadnie. Komin przeżarty spalinami rozsypuje się już. Ale żeby donieść na takiego trzeba się porachować z własnym sumieniem. Jak zwykle lekiem na całe zło mają być kary. Jak państwo skasuje takich biedaków to powietrze zrobi się czystsze.

 16. Anonim pisze:

  A może lepiej dupska z samochodów.

  • Pies pisze:

   Prawda. Najlepsze rozwiązanie. Kij z tym że samochody za smog w praktycznie żadnym stopniu nie odpowiadają…
   Masz zimno w domu? Zadzwoń do sąsiada żeby grzał mocniej.

  • raz pisze:

   a jaki % w smogu maja spaliny?
   w lockdownie nie bylo ruchu samochodowego a smog byl wiekszy niz zazwtczaj.

  • P pisze:

   Dokładnie, zakaz jazdy autem w dni smogowe. Spaliny z aut może tak nie śmierdzą ale są dużo bardziej groźne gdyż zawierają dużo mniejsze cząstki, które głębiej wnikają w płuca i są emitowane przy samej ziemi.

 17. Brwinowianin pisze:

  Absurd…a jak ktoś pali węglem, to czym różnią się spaliny te z pieców węglowych, od tych kominkowych ? Powiem więcej, te drugie wydają się być bardzie EKO .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły