Wspólny front samorządów wobec ZTM

Region

Wysokie stawki, jakich chciał od samorządów warszawski Zarząd Transportu Miejskiego za wprowadzenie systemu wspólnego biletu, dały powód, by gminy porozumiały się i zaczęły działać razem. Tworzy się porozumienie jednostek samorządowych naszego regionu, które ma doprowadzić do wypracowania wspólnej koncepcji lokalnego transportu publicznego. Chodzi już nie tylko o wspólne negocjacje cenowe z ZTM, choć problem, ile gminy mają zapłacić za powiększenie strefy wspólnego biletu, jest nadal kluczowy.

Jeszcze w ubiegłym roku zdecydowano o konieczności wypracowania wspólnej polityki wobec ZTM. W porozumieniu mają uczestniczyć gminy: Brwinów, Jaktorów, Milanówek, Michałowice, Piastów, Podkowa Leśna, Michałowice, Pruszków i Żyrardów oraz powiaty: grodziski, pruszkowski i żyrardowski.

– Na spotkaniu przedstawicieli samorządów wszyscy doszli do wniosku, że trzeba demonstrować wspólny front myśle-
nia – mówi Jan Pazio, sekretarz gminy Grodzisk Mazowiecki. Ustalono wówczas, że powstawanie i działalność porozumienia koordynować będzie gmina Grodzisk Mazowiecki. W ubiegłym roku prace nad porozumieniem przerwały wybory. Obecnie temat powraca na sesjach nowych rad. – Zaproponowaliśmy projekt porozumienia, którego celem
miałoby być wyłonienie wykonawcy opracowania wspólnej koncepcji lokalnego transportu zbiorowego – dodaje Jan Pazio.

Według sekretarza gminy Grodzisk, na styczniowych sesjach rady powinny podjąć uchwały o przystąpieniu do porozumienia. Dopiero wówczas samo porozumienie będzie mogło być podpisane. Następnie planowane jest spotkanie władz gmin i przystąpienie do przygotowania opracowania, a kiedy to będzie gotowe – wystąpienie do ZTM. – To jest dopiero początek drogi, bo w grę wchodzą duże pieniądze – mówi Wiesław Krendzelak, kierownik Referatu Technicznej Obsługi Miasta Urzędu Miasta w Milanówku.

Jak zapewnia Jan Pazio, władze gminy Grodzisk monitorują sprawę i być może pod koniec tycznia będzie można naprawdę powiedzieć, że prace nad porozumieniem ruszyły z miejsca.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.