Pruszkowska komunikacja z poślizgiem

Region

Wiadomo już, że planowana lokalna pruszkowska linia autobusowa L11 nie ruszy 1 października, jak wcześniej zapowiadano. Jej uruchomienie nieco się opóźni –  obecnie zaplanowano je na 18 października.

Nie 1 a 18 października ma zostać uruchomiona w Pruszkowie lokalna linia autobusowa L11 – dowiedzieliśmy się w pruszkowskim magistracie. – Jest już podpisane porozumienie z Zarządem Transportu Miejskiego w tej sprawie – powiedziała nam Elżbieta Korach, naczelnik Wydziału Inwestycji Urzędu Miejskiego w Pruszkowie. – Podpisaliśmy je w ubiegłym tygodniu.

Pozostały prace przygotowawcze

Wszystkie szczegóły techniczne związane z uruchomieniem linii L11 zostały już uzgodnione. Opracowano trasę linii i rozkład jazdy. Jest też projekt organizacji ruchu na tych ulicach, po których pojadą autobusy. W tej chwili do wykonania zostały jeszcze prace przygotowawcze. Trzeba m.in. oznakować przystanki, wyznaczyć odpowiednie pasy na jezdniach i zlikwidować garby na ul. Chopina. Część z tych prac musi wykonać ZTM (oznakowanie przystanków), część – miasto (przygotowanie ulic).

Pętla po mieście

Autobusy linii L11 będą mieć przystanek końcowy na wewnętrznej ulicy przy al. Wojska Polskiego w pobliżu supermarketu Lidl. Stamtąd pojadą ul. Plantową do ul. Powstańców, następnie ulicami: Chopina, Kościuszki i Sienkiewicza do dworca PKP, dalej ulicami: Ołówkową, Powstańców i Plantową wrócą na przystanek krańcowy. Autobusy będą więc robiły pętlę po mieście, a przystanek końcowy będą miały tylko jeden. – Według przygotowanego rozkładu jazdy, autobusy linii L11 będą kursować w godzinach szczytu co 15 minut, a poza szczytem co 30 minut – mówi Korach. Jak nas poinformowała, w soboty i niedziele linia będzie kursowała z taką samą częstotliwością jak poza godzinami szczytu, czyli co pół godziny.

Jaki przewoźnik?

Nadal nie wiadomo, kto będzie obsługiwał linię L11. ZTM nie ogłosił jeszcze w tej sprawie przetargu. – Ogłosimy go wkrótce, to kwestia kilku dni – informuje Konrad Klimczak, rzecznik prasowy ZTM. Jego zdaniem, kwestia rozstrzygnięcia przetargu na obsługę linii to kwestia kolejnych kilku dni. Jak twierdzi, nie powinno być żadnych trudności, by termin uruchomienia linii
18 października został dotrzymany. Podobnego zdania jest Elżbieta Korach.

Wspólny bilet

Najważniejszą korzyścią, jaką odniosą mieszkańcy Pruszkowa z nowej linii autobusowej, jest to, że będzie na niej obowiązywał tzw. wspólny bilet. Oznacza to, że posiadacze warszawskich kart miejskich z zakodowanymi na nich biletami 90- i 30-dniowymi ważnymi w 1 i 2 strefie (z wyjątkiem biletów na jedną linię) będą mogli nią jeździć bez konieczności kasowania kolejnych biletów. Ponadto w autobusach honorowane będą pozostałe bilety okresowe: dobowe, trzydniowe, tygodniowe i dwutygodniowe ważne w 1 i 2 strefie. Bilety obowiązujące tylko w pierwszej strefie, na linii L11 będą nieważne. Wprowadzenie wspólnego biletu do lokalnej komunikacji w Pruszkowie jest możliwe dlatego, że miasto współuczestniczy w finansowaniu transportu publicznego ZTM do i na terenie miasta.

Kolejne linie w styczniu

Miasto nadal prowadzi prace i uzgodnienia nad uruchomieniem kolejnych lokalnych linii autobusowych w Pruszkowie od 1 stycznia 2011 r. Początkowo zapowiadano, że będzie to jedna linia, obecnie wiadomo, że może być ich więcej. Trwają m.in. prace nad uruchomieniem połączeń z Pruszkowa do Komorowa, z Malich przez Tworki do stacji PKP w Pruszkowie, oraz tras na Gąsin i Żbików. Jedna z linii planowana jest wspólnie z Piastowem i ma być skomunikowana z dojeżdżającymi tam warszawskimi autobusami linii 716 i 717.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.