W Grodzisku rower miejski już działa, w Michałowicach niebawem

Region

W naszym regionie wypożyczalnie rowerów miejskich funkcjonują tylko w dwóch gminach: Michałowice i Grodzisk Mazowiecki. W pierwszej z wymienionych stacje ruszą niebawem, w drugiej już działają.

W Michałowicach wypożyczalnie funkcjonują pod nazwą Rower Gminny. Jak poinformował urząd właśnie rozstrzygnięto postępowanie przetargowe związane z ich uruchomieniem. W tym roku szykują się pewne zmiany. Do punktów umieszczonych w Opaczy-Kolonii, Komorowie i Regułach dołączą trzy nowe – w Michałowicach i Nowej Wsi przy przystankach WKD oraz w sołectwie Komorów nieopodal zalewu. 

W sumie będzie sześć stacji, w których znajdzie się 55 rowerów. Niemal każda z nich będzie wyposażona w 10 rowerów, wyjątek stanowi ta przy zalewie komorowskim, gdzie pojawi się ich pięć. Jednoślady będzie można wypożyczać i zwracać przez 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Pierwsze 12 godzin jeździmy bezpłatnie, po przekroczeniu tego czasu płacimy 10 zł za godzinę. Usługę o wartości 247 tys. zł będzie świadczyła firma Nextbike Polska S.A. Umowa zostanie podpisana 8 marca. Do połowy marca wypożyczalnie powinny już być dostępne dla wszystkich.

Grodziski Rower Miejski wystartował 1 marca i funkcjonuje w takiej samej formie co rok wcześniej. – W tej chwili mamy tyle samo stacji co w ubiegłym roku, czyli dziewięć. W zasadzie wprowadziliśmy jedną zmianę. Centrum informacji turystycznej, które jest dopełnieniem tej oferty roweru miejskiego działa na dworcu PKP. Pracownicy udzielają informacji dotyczących wypożyczalni, również turystyki i imprez kulturalnych czy sportowych. Mieszkańcy mogą dostać tam do dyspozycji tablet, w którym są przedstawione m.in. wycieczki po atrakcyjnych miejscach – mówi Urszula Chrzanowska, 

Miejski rower do Grodziska zawitał w 2014 r. jedynie na dwa miesiące. Jednak od razu cieszył się dużym zainteresowaniem. W systemie zarejestrowało się 1000 osób. Użytkownicy wypożyczyli rowery aż 5,5 tys. razy. Rok później, pełny już sezon  (dziewięć miesięcy) pokazał, że GRM okazał się strzałem w dziesiątkę! 2000 osób rowery wypożyczyło aż 23 tys. razy. 

Rowerzyści mogą wypożyczać jednoślady na dziewięciu stacjach: Deptak/PKP – ul. 1 Maja., Park im. hr. Skarbków/ul. 3 Maja, Hala Sportowa/ul. Westfala, Stawy Goliana/ul. M. Skłodowskiej-Curie, Stawy Walczewskiego/ul. Nadarzyńska, Pływalnia Miejska „Wodnik 2000”/ul. Montwiłła, Targowisko Miejskie/ul. Radońska oraz Centrum Kultury/ul. Spółdzielcza, Zespół Szkół/ul. Zielony Rynek.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.