Telekomunikacja robiła problemy nowej bibliotece

Region

Grzegorz Zegadło, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Pruszkowie od października walczy z Telekomunikacją Polską w sprawie podłączenia internetu i telefonu do jednej z filii. Coś drgnęło dopiero po naszej interwencji.

Przy ul. Chopina od grudnia stoi oddany do użytku nowy budynek filii nr 4. Biblioteka otrzymała go po wyprowadzce z modernizowanego pałacyku Sokoła. Termin otwarcia jest przewidziany na wrzesień. Warunkiem jego dotrzymania jest zakończenie inwentaryzacji, która właśnie jest prowadzona, oraz podłączenie telefonu stacjonarnego i internetu dla czytelników.

Opóźnienia w inwentaryzacji są spowodowane przez kilka czynników. Duży śnieg ostatniej zimy uniemożliwił wcześniejszy transport księgozbioru z magazynu w Zespole Szkół im. Nansena w Piastowie. Dopiero w marcu w nowym budynku biblioteki znalazły się książki i część regałów. Ponadto okazało się, że półki są za wąskie, i trzeba było zamówić dużo więcej regałów. Inwentaryzacja rozpoczęła się dopiero w maju. Ciągle znajdywane są jednak różne błędy naniesione w przeszłości, co opóźnia prace. – To niewdzięczna robota. Tęsknimy już za czytelnikami – przyznają bibliotekarki.

– W budynku przydałoby się podłączenie telefoniczne i internetowe, aby czytelnicy nie byli narażeni na ponowne zamknięcie – mówi Jadwiga Paciorek, kierownik filii nr 4. Z dobrami XX wieku jest największy problem. Do niedawna tworzyła go Telekomunikacja Polska.

– Użeram się z nimi od października. Mówią, że nie ma końcówek, a końcówki na kablach są wolne po drugiej stronie ulicy i w sąsiednim przedszkolu. Trzeba tylko zrobić dziurę pod ulicą, albo przekopać się do przedszkola – mówi zdenerwowany Grzegorz Zegadło, dyrektor pruszkowskiej biblioteki.

O sprawę zapytaliśmy u monopolisty. Po kilku dniach otrzymaliśmy informację: „Do wybudowania jest około 500m kabla rozdzielczego ziemnego. Do czasu podjęcia decyzji o realizacji inwestycji usługi będą świadczone za pomocą alternatywnego rozwiązania o czym klient został poinformowany.”

– Rzeczywiście ton rozmów z Telekomunikacją polepszył się – przyznał Zegadło. Miejmy nadzieję, że to koniec problemów.

Po otwarciu filia nr 4 ma być ukierunkowana na sztukę i historię sztuki. – Nie oznacza to, że w księgozbiorze będzie tylko taka tematyka. Bliskość dworca PKP powoduje, że będą tu przychodzić czytelnicy o różnych zainteresowaniach – mówi kierownik Paciorek.

W budynku organizowane będą różnego rodzaju wystawy. Pod sufitem zostaną zamontowane specjalne szyny, na których zawisną linki. Dzięki temu systemowi będzie można wieszać obrazy, a nawet małe rzeźby.

– Na początek planujemy wernisaż prac Jana Gołębiewskiego (artysta maluje akwarelą – przyp. red.). Potem odbędzie się wystawa prac olejnych – zapowiada Zegadło.


Komputery czekają na podłączenie do internetu


Wejście główne do nowego budynku filii nr 4 wciąż zamknięte dla czytelników

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.