Strażacy nie wprowadzali gminy w błąd

Nadarzyn

W maju br. starosta pruszkowski skierował do prokuratury pismo w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa w sprawie doprowadzenia gminy Nadarzyn do niekorzystnego rozporządzania środkami finansowymi. Urząd w błąd mieli wprowadzić strażacy z Nadarzyna i Młochowa.

Sprawa dotyczyła zawyżania ilości godzin akcji ratowniczych i szkoleń, które zgłaszane były do gminy w celu otrzymania ekwiwalentu za 2015 rok. Starosta pruszkowski w kwietniu br. otrzymał zawiadomienie dotyczące nieprawidłowości w funkcjonowaniu OSP w Nadarzynie i Młochowie. Sprawa trafiła do prokuratury, która zajęła się jej rozpoznaniem.

Strażacy z Nadarzyna mieli zyskać blisko 90 tys. zł, zaś z Młochowa niecałe 20 tys. zł. Miała być to nadwyżka, którą obie jednostki otrzymały poprzez dopisanie godzin pracy. Po zapoznaniu się ze sprawą prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Okazało się, że obie jednostki popełniły błąd w liczeniu, ale na swoją… niekorzyść. – Gmina Nadarzyn wypłaciła łącznie za rok 2015 w maju 2016 r. ostatecznie kwotę 109 923,84 zł tytułem ekwiwalentu dla OSP Nadarzyn i Młochów. Z pisma uzyskanego od Wójta Gminy Nadarzyn wynikało, że Gmina zweryfikowała zgłoszone do wypłaty ekwiwalentu za rok 2015 godziny wypracowane przez OSP Nadarzyn i Młochów i ustaliła, że obie jednostki naliczyły mniej godzin niż powinny, w związku z tym przedstawiły nowe protokoły z przeprowadzonych akcji i szkoleń – czytamy w uzasadnieniu postanowienia o odmownie wszczęcia dochodzenia.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną rzecz. OSP bierze udział w działaniach prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną w Pruszkowie, ale nie tylko. – Wskazano również, że w przypadku wykonywania czynności niezwiązanych z działaniami ratowniczymi istnieją różnice między sposobem naliczania godzin do PSP Pruszków a Gminy Nadarzyn. Wyjazdy zlecone przez Gminę w celu m.in. zabezpieczenia różnego rodzaju imprez lokalnych, ćwiczenia przed zawodami pożarniczymi oraz w nich udział strażaków są traktowane przez PSP jako tzw. wyjazdy gospodarcze – napisano w uzasadnieniu.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.