Prezes ZUS: trwają przygotowania do obsługi 500 plus

Region

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi, od 1 stycznia 2022 roku, programu „Rodzina 500 plus” - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu „Rodzina 500 plus” zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Ustawa zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

– Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego roku. Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych projektów. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia – wyjaśnia profesor Uścińska.

– Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start. Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla szefowa ZUS.

– W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum – dodaje profesor.

Zgodnie z ustawą pieniądze z programy „Rodzina 500 plus” będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

ZUS będzie stopniowo przejmował program „Rodzina 500 plus”. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy nadal będą kontynuowane – do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie „Dobry start”, czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 12

12 odpowiedzi na “Prezes ZUS: trwają przygotowania do obsługi 500 plus”

 1. Bobik pisze:

  To jest informacja regionalna? Czy propaganda?

 2. Agata pisze:

  Brawo rząd PIS i całej zjednoczonej prawicy!!! Serce rośnie, że w Polsce doczekaliśmy tak pięknych i uczciwych rządów!!! A w Warszawie nie ma pieniędzy na nic…. Rafau i PO zarządza…

  • Frau Agata K.- D. pisze:

   Taka mondra to chyba sama piersza dama pisze.

  • paca pisze:

   Słabe to szyderstwo.

   • Gardzę PO pisze:

    Rządy żałosnej, nieudolnej Platformy aferałów to było dopiero szyderstwo i kpina dla tego kraju

  • Bobik pisze:

   Będzie kasa, więc „brawo”? Agatko, niedługo zaczniesz spłacać długi tej władzy:)

  • Grabarz pisze:

   Poważnie zachwycasz się, że obsługą tego rozdawnictwa dla nierobów zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać wyłącznie drogą elektroniczną? Jakoś dzieci od tego nie przybywa. Obejrzyj sobie nożyce demograficzne na stronie GUS (przepraszam, że używam tak skomplikowanych terminów).

 3. paca pisze:

  Kochany ten Nasz Prezydent. Co my byśmy bez Niego zrobili ?

  • ? ? pisze:

   Pojechaliśmy byśmy wtedy na Campus przyszłości posłuchać m. in. bredni Króla Europy/słońca Peru Mistrza bajeru

   • paca pisze:

    Zostało ci coś jeszcze z ostatniej pińcetki ? Jeśli tak to leć po żura bo drożeje

    • Precz z PO pisze:

     Bardzo was boli w Partii oszustów te 500+,zamiast słuchać bełkotu króla Europy, jego kłamstw i oglądać żałosny TVN czyli Tusk Network vision,

    • ? ? pisze:

     Gubicie się hejterze Paca w tych waszych wypowiedziach. Niedawno Donald Tusk czyli twój idol, zbawca, geniusz, Salwator, miszcz twierdził, że program 500+ tylko pod inną nazwą przygotowała premier Tysiąclecia Ewa Kopacza w 2015 r, tylko nie został zrealizowany, bo wybory przegraliscie,. To jak w końcu dobry jest dla was tam w PO czy nie? Ja rozumiem, że oglądasz wypowiedzi Donalda klęcząc, ale sluchaj ich uważniej, bo partia cię w końcu zgani i siana nie dostaniesz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły