Odblaski mogą uratować życie

Region

Z dnia na dzień coraz wcześniej zapada zmierzch, dlatego powinniśmy zadbać o swoje bezpieczeństwo na ulicach. Policjanci zachęcają pieszych do noszenia odblasków, które są niezbędne gdy idziemy drogą poza obszarem zabudowanym.

Piesi – to grupa uczestników ruchu drogowego, która w okresie jesienno-zimowym jest najbardziej narażona na niebiezpieczeństwo, zwłaszcza w terenie niezabudowanym i nieoświetlonym. Dodatkowo ubrania w ciemnych kolorach, kaptury i parasolki utrudniają widoczność. Kierowca nie jest w stanie zobaczyć ciemnej postaci, która porusza się drogą. Rzecz ulega zmianie gdy pieszy wyposażony jest w elementy odblaskowe – może być widoczny już z odległości 150 metrów.

 

W przepisach jest pewien wyjątek od reguły. Pieszy nie musi nosić odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ale tylko na chodniku. Trzeba mieć na uwadze, że elementy odblaskowe znacznie zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia. Musimy pamiętać, żeby umieścić je w taki sposób, by znalazły sie w polu widzenia świateł samochodowych. Dodatkowo odblaski powinny być widoczne dla kierowców nadjeżdżających z obydwu kierunków.

 

– Zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł – przypominają policjanci.

 

Pamiętajcie, że bezpieczeństwo pieszego zależy zarówno od niego, jak i kierowców. Każdy kierowca będzie mógł skuteczniej zareagować, gdy pieszy zostanie wcześniej zauważony.

Trwa kampania społeczna „ODBLASKuj”. W jej ramach powstał film promujący:

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.