Nowa SKM już w lutym! Będą liczyć pasażerów

Region

- Myślę, że nowy pociąg pojawi się w połowie lutego - powiedział nam Tadeusz Płoński, dyrektor ds. przewozów w spółce Szybka Kolej Miejska. Jedną z innowacji będzie urządzenie do liczenia pasażerów.

W WPR66, który ukazał się w połowie listopada, informowaliśmy, że nowy pociąg pojawi się być może już w grudniu. – To się nie udało, gdyż chcieliśmy, aby Newag (producent pociągu – przyp. red.) zamontował kilka dodatkowych urządzeń – powiedział Płoński.

Dyrektor SKM zdradził, że jednym z nich ma być urządzenie do liczenia pasażerów. Być może będzie to polegać na zamontowaniu fotokomórki przy drzwiach.

Pociąg przeszedł już próbę na magistrali kolejowej, gdzie rozpędzał się do 160 km/h. Testowali go maszyniści stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej.

Nowy pociąg jest pierwszym z czterech, które Newag produkuje dla SKM. Umowa zobowiązuje nowosądecką firmę do dostarczenia składów do końca czerwca. Być może drugi pociąg pojawi się wcześniej, gdyż dwa z czterech wagonów są już gotowe.

Nowe pociągi 19WE są dłuższe o jeden wagon od już jeżdżących 14WE. W wagonach wewnętrznych są trzy pary drzwi, co znacznie usprawni wsiadanie i wysiadanie pasażerów. Nowością będzie też układ siedzeń, który zwiększa pojemność pociągu.

Zobacz zdjęcia

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.