Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Region

W 2009 r. projekt ustawy wprowadzającej nowe święto państwowe zgłosił prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci inicjatywę podjął prezydent Bronisław Komorowski. Parlament przyjął ustawę 3 lutego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w tym roku „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

Główne uroczystości odbędą się w Warszawie. Wieńce przed tablicą pamiątkową na murze więzienia mokotowskiego tuż przed południem złożą także prezydent Bronisław Komorowski i prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski złoży wieniec pod pomnikiem w Kwaterze na „Łączce” na Wojskowych Powązkach upamiętniającym straconych przez komunistyczne organy bezpieczeństwa publicznego.

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim Bronisław Komorowski wręczy przyznane pośmiertnie odznaczenia członkom rodzin „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystości towarzyszyć będzie poświęcona bohaterom antykomunistycznego podziemia wystawa fotograficzna przygotowana przez rzeszowski oddział IPN.

Data święta, 1 marca, upamiętnia rocznicę stracenia z rąk funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa kierownictwa IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. 1 marca 1951 roku szefowie IV Zarządu Głównego ppłk Łukasz Ciepliński, mjr Adam Lazarowicz, por. Józef Rzepka, kpt. Franciszek Błażej, por. Józef Batory, Karol Chmiel i mjr Mieczysław Kawalec ponieśli śmierć w stołecznym więzieniu na Rakowieckiej.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.