Miasto przyjmie dwie rodziny uchodźców

Pruszków

Pruszkowscy radni zdecydowali, że miasto zapewni warunki do osiedlenia się dwóm rodzinom uchodźców. Jedna pochodzi ze wschodniej Ukrainy, druga – z Republiki Środkowoafrykańskiej.

O tym, że Pruszków chce pomóc uchodźcom wiadomo od dawna. Jeszcze we wrześniu ubiegłego roku radni miejscy podjęli uchwały o przyjęciu m.in. rodzin ze wschodniej Ukrainy. Wtedy były to tylko uchwały intencyjne, mówiące o gotowości w niesieniu wsparcia. Jednak w trakcie kwietniowej sesji Rady Miasta Pruszkowa podjęto już wiążące decyzje. 

W Pruszkowie osiedlą się dwie rodziny. Jedna pochodzi z Ukrainy. – W tym przypadku mamy rodzinę pochodzącą z tej drugiej migracji, z okolic wschodniej Ukrainy. Rodzina ta jest już w Polsce. Skierowanie pochodzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Abyśmy mogli zakończyć ten temat powinna zostać podjęta uchwała stanowiąca o zapewnienie warunków do osiedlenia się w postaci adaptacji, zapewnienia mieszkania, zagospodarowania oraz zatrudnienia – mówił na posiedzeniu rady Jan Starzyński, prezydent Pruszkowa.

Druga rodzina pochodzi z Republiki Środkowoafrykanskiej. Konkretnie chodzi o 21-letniego mężczyznę, który mieszka w Pruszkowie. Jego rodzina dopiero ma trafić do Polski. – W tamtej republice zmienił się rząd. Ojciec tego mężczyzny był związany z wcześniejszą władzą. Po wyborach doszło do eksterminacji osób, które były powiązane z poprzednią grupą rządzącą – wyjaśniał na sesji Jan Starzyński. – Ten pan na terenie Pruszkowa przebywa już ponad dwa lata. Najpierw pracował w jednym z gospodarstw rolnych na terenie Żbikowa. Obecnie jest zatrudniony w Miejskim Zakładzie Oczyszczania. Jego żona z dwójką dzieci, bliźniakami – chłopcem i dziewczynką, uciekła do Kamerunu. Tam zamordowano małego chłopca. Żona została z córką. W tej chwili finalizowane są czynności związane ze sprowadzeniem ich do Polski. Mają status uchodźcy i są chrześcijanami wyznania ewangelickiego – dodawał. 

Pruszkowscy radni obie uchwały podjęli jednogłośnie. Miasto zarówno rodzinie z Ukrainy, jak i z Republiki Środkowoafrykańskiej zapewni mieszkanie, pomoże w aklimatyzacji oraz wesprze w poszukiwaniu pracy.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.