KM podpisały umowę na dostawę 16 pociągów

Region

Koleje Mazowieckie oraz firma Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz wraz z Zakładami Taboru Kolejowego Mińsk Mazowiecki podpisały umowę na dostawę 16 sztuk nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu Elf. Wartość kontraktu wynosi 75,2 mln euro netto. Pierwsze trzy pociągi zostaną dostarczone w ostatnim tygodniu czerwca, a cały kontrakt ma być zrealizowany do końca 2011 r.

Nowe, czteroczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne typu Elf zasilą tabor eksploatowany przez Koleje Mazowieckie. Pociągi złożone z jednostek bydgoskiej PESY będą kursować m.in. na linii prowadzącej na lotnisko w Modlinie. Elfy, które będą jeździć w barwach Kolei Mazowieckich, są przystosowane do rozwijania prędkości 160 km/h. Pierwsze trzy pociągi zostaną dostarczone w ostatnim tygodniu czerwca 2011 r.

– Spółka konsekwentnie realizuje zakupy nowoczesnych pojazdów szynowych, a także inwestuje w modernizacje już użytkowanych – powiedział Artur Radwan, prezes Kolei Mazowieckich. – Składy firmy PESA Bydgoszcz spełniają wszystkie oczekiwania postawione przez Koleje Mazowieckie i wprowadzają nową jakość na torach. Przede wszystkim jednak przyczynią się do poprawy warunków podróżowania naszych klientów, co jest celem nadrzędnym w naszej działalności.

– Nie ukrywam dużej satysfakcji, że komfortowymi i bezpiecznymi Elfami produkcji PESA Bydgoszcz będą podróżować mieszkańcy Mazowsza – powiedział Tomasz Zaboklicki, prezes zarządu bydgoskiej PESY. – Właśnie najwyższy stopień bezpieczeństwa – dzięki spełnieniu czterech tzw. scenariuszy zderzeniowych – jest tym, co klasyfikuje ten pojazd wśród najnowocześniejszych w Europie. Ponadto zespoły napędowe i hamulcowe, jak i klimatyzacja, pochodzą od dostawców z ekstraklasy w tych dziedzinach. Jestem przekonany, że Elfy spotkają się z tak samo dobrym odbiorem wśród użytkowników, jak podczas swojej światowej premiery na ubiegłorocznych targach Innotrans 2010 w Berlinie.   

Kontrakt obejmuje również świadczenie usług serwisowych przez cztery lata od dostarczenia każdego pojazdu oraz przeszkolenie pracowników Kolei Mazowieckich.

Zakup pociągów dla KM jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przewidywana kwota dofinansowania to ok. 50 proc. wartości kontraktu.

Ze strony Kolei Mazowieckich umowę podpisali prezes Artur Radwan i członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Czesław Sulima, a ze strony PESA Bydgoszcz – prezes i dyrektor generalny Tomasz Zaboklicki oraz członek zarządu, dyrektor finansowy Robert Świechowicz.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.