KM: dogodniejsze rozkłady już od grudnia

Region

Urząd Marszałkowski zlecił stowarzyszeniu Zielone Mazowsze przeprowadzenie badań w pociągach Kolei Mazowieckich. Wyniki sondażu mają wpłynąć na dopasowanie rozkładu jazdy pociągów do oczekiwań pasażerów.

Badania opinii podróżnych w pociągach KM trwały przez trzy miesiące. Ankieterzy zbierali informację m.in. o tzw. potokach podróżnych, procentowym zapełnieniu miejsc siedzących w pociągach czy strukturze biletów.

Po analizie wyników okazało się, że z usług KM korzysta o wiele więcej osób niż wynika to ze statystyk prowadzonych przez samego przewoźnika. Badania wykazały, że pasażerowie pociągów to głównie ludzie dojeżdżający do pracy, rzadziej są to uczniowie i studenci.

W cyklu badań przeprowadzano również ankiety z przypadkowo wybranymi pasażerami. Większość z nich zauważyła poprawiający się stan taboru, ale zaznaczyła też, że pociągi często nie trzymają się rozkładów. Podróżni podkreślali potrzebę zwiększenia częstotliwości kursowania pociągów oraz wydłużenie składów na poszczególnych trasach.

Przygotowanie i wdrożenie nowego rozkładu jazdy ma poprawić zadowolenie pasażerów. Dzięki analizie wyników badań Koleje Mazowieckie będą mogły lepiej zarządzać posiadanym taborem. Niestety, niektóre zmiany jak zwiększenie częstotliwości kursowania nie leżą w gestii przewoźnika. W tym wypadku decydujący głos ma właściciel, czyli Polskie Linie Kolejowe.

Na badania prowadzone przez ankieterów stowarzyszenia Zielone Mazowsze, województwo przeznaczyło 300 tysięcy złotych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.