Dzień strażaka

Region

4 maja swoje święto mają polscy strażacy, którym od blisko 500 lat patronuje święty Florian.

W Polsce zawodowo pracuje blisko 30 tys. strażaków, wśród nich jest ponad 1600 kobiet. Natomiast służbę ochotniczą pełni ponad 700 tys. strażaków. W badaniach opinii publicznej blisko 94 proc. Polaków pozytywnie ocenia instytucję, jaką jest straż pożarna.

Strażacy zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów. Często są wzywani do katastrof budowlanych, wypadków drogowych czy klęsk żywiołowych.

Polscy strażacy często biorą udział w misjach poza granicami Polski. W ubiegłym roku czterech strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie brało udział w działaniach ratowniczych na terytorium Rosji.

Strażakom patronuje Święty Florian, legionista rzymski, który żył w czasach cesarza Dioklecjana. Florian był organizatorem i dowódcą oddziałów gaśniczych wchodzących w skład armii imperium rzymskiego. Gdy ujął się za prześladowanymi legionistami chrześcijańskimi, został skazany na karę śmierci. 4 maja 304 roku poniósł śmierć męczeńską w nurtach rzeki na terenie dzisiejszej Górnej Austrii. Święty Florian jest przedstawiany zazwyczaj, jako rycerz rzymski w zbroi i płaszczu. W jednej ręce trzyma chorągiew, a w drugiej – naczynie z wodą, którą gasi pożar. Florian jest także patronem hutników i kominiarzy.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.