Drożyzna w sklepach. UOKiK zapowiada kontrole

Region

Pandemia koronawirusa poza skutkami zdrowotnymi ma jeszcze jeden nieprzyjemny wymiar. Ceny w części sklepów poszybowały w górę, za podstawowe produkty płacimy niekiedy o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych więcej.

Od momentu ogłoszenia zagrożenia epidemicznego szturmem ruszyliśmy do sklepów. Zarówno duże jak i mniejsze punkty handlowe przeżywają oblężenie. W portfelach odczuwamy jednak nie tylko skutki robienia zapasów, ale też wyższych cen niektórych produktów. – Epidemia koronawirusa to trudny czas dla nas wszystkich. Niestety, niepokój społeczny wywołany fałszywymi informacjami sprzyja też nieuczciwym działaniom przedsiębiorców. W efekcie wprowadzają oni w błąd, informując, że ich produkty chronią przed chorobą lub wielokrotnie zawyżają ceny. Docierają do nas sygnały o rażącym podwyższaniu cen niektórych produktów żywnościowych i artykułów higienicznych. Podjąłem decyzję o powołaniu specjalnego zespołu w urzędzie, który będzie monitorował ceny. Jeśli praktyki zostaną potwierdzone, podejmiemy dalsze działania ograniczające tego typu negatywne zachowania – mówi Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W skład zespołu monitorującego ceny w sklepach internetowych wejdą pracownicy UOKIK, zaś pracownicy Inspekcji Handlowej skierowani zostali do monitorowania cen w sklepach, w tym sieciach handlowych. Urząd nie wyklucza również interwencji z zakresu nieuczciwego wykorzystania przewagi kontraktowej w sektorze rolno-spożywczym w odniesieniu do małych i średnich firm, których umowy na dostawę produktów mogą nie być respektowane.

– Działamy efektywnie aby przeciwdziałać wprowadzaniu konsumentów w błąd i wykorzystaniu ich przez nieuczciwych przedsiębiorców. Dzięki współpracy z Allegro, które wykazało się odpowiedzialną postawą, wyeliminowano ponad 50 tysięcy ofert produktów mających rzekomo pomóc w walce z koronawirusem. Dostajemy również skargi na sprzedawanie podstawowych produktów na marżach naruszających zasady współżycia społecznego. Wiele osób próbuje wykorzystać obecną sytuację biznesowo – nie może być jednak mowy o zarabianiu na strachu obywateli – dodaje Tomasz Chróstny.

Konsumencie, pamiętaj, że zawsze masz prawo do darmowej pomocy prawnej oraz dostępu do bezpiecznych produktów. Jeśli zauważyłeś złamanie prawa, skorzystaj z darmowej porady prawnej. Zadzwoń pod numer infolinii konsumenckiej 801 440 220 lub 22 290 89 16. Możesz również wysłać e-mail na adres porady@dlakonsumentow.pl.

Konsumenci, którzy zaobserwowali niepokojący wzrost cen żywności i produktów higienicznych, proszeni są o zgłaszanie tego faktu drogą elektroniczną na adres monitoring@uokik.gov.pl

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 36

36 odpowiedzi na “Drożyzna w sklepach. UOKiK zapowiada kontrole”

 1. Kopernik pisze:

  Allegro wykazało się odpowiedzialną postawą! Człowieku co Ty za bzdury piszesz ! Aukcje zamknęli nie z własnej inicjatywy , a ich prowizja za sprzedaż masek ochronnych sięgała 20%!!!Może gdyby określili prowizje na normalnym poziomie lub z niej zrezygnowali w przypadku tego asortymentu to ceny byłyby niższe ?? Zamknięcie aukcji wymusiło konieczność wychodzenia z domu i poszukiwania takich wyrobach w aptekach gdzie i tak ich nie ma, a tak ludzie mieli możliwość zamówienia towaru z dostawą do domu lub paczkomatu. Po za tym dlaczego władze decydują gdzie i za ile mam nabyć maski czy płyn do dezynfekcji, stać mnie to kupuje a jeśli nie to może doczekam się płynu na Orlenie-którego nadal nie ma.

 2. Leszek pisze:

  Dlaczego UOKiK zamierza dopiero kontrolować zamiast już prowadzić zmasowane kontrole. Przede wszystkim natychmiast skontrolować MAFIE FARMACEUTYCZNA (hurtownie i apteki).

 3. Anonim pisze:

  nie da się ukryć,że ceny wzrosły i to o 100% i dalej rosną

 4. anka ot tak pisze:

  Właściciele placówek handlowych mają prawo do ustalania własnych cen.
  A my już po wszystkim zapamiętamy gdzie robić zakupy i kogo pod…ać do skarbówki za brak paragonu.
  Drodzy sprzedający rękawiczki płyny jedzenie i inne obecnie poszukiwane artykuły, przyjdzie nasz czas a wtedy zamkniecie te swoje interesy.

 5. Anonim pisze:

  Proszę otworzyć rynek zawsze będzie to konkurecja

 6. Anonim pisze:

  Tak będzie jak targ będzie jeszcze zamknięty bo biedry nie czują umiaru i pan prezydent powinien zareagować dla dobra swoich wyborcow

 7. paca pisze:

  „No proszę państwa rosną [ceny]. Ale chcę państwa uspokoić, wiele z nich rośnie tylko przejściowo”.
  Więc o co ten raban ? Głowie państwa trzeba wierzyć. No i niektóre towary potaniały np. ropa. Nie tylko konie.
  Same państwowe organa do ścigania spekulantów mogą nie wystarczyć. Pora sięgnąć po sprawdzone wzorce. IRCHa – oto skuteczny bezkompromisowy lek na to zło. Inspekcja Robotniczo – Chłopska wyposażona w szerokie uprawnienia uzdrowi społeczenstwo.
  Ale trzeba też chwasty osłabiać u korzeni. Kułakom zadać cios wznawiając Państwowe Gospodarstwa Rolne. Sklepy Społem powinny być sterowane centralnie. Ceny i marże powinny być regulowane przez państwo.

  • Grabarz pisze:

   Należy reaktywować patrole ORMO, aby z miarką w ręku egzekwowały 1,5m odstępy między obywatelami i zwalczały reakcjonistyczną spekulację papierem toaletowym. Wrogie imperialistyczne siły walczą z polskim chłopem i najpolskim robotnikiem kłamstwem o kryzysie. Jednakże wkrótce nasza narodowo socjalistyczna ojczyzna z nawiązką zrealizuje kolejny plan 5-letni, czego najdobitniejszym dowodem będzie obiecana przez komitet centralny naszej partii płaca minimalna na poziomie 4000 złotych.

   • paca pisze:

    Wnioskuję o ustawowe uznanie że w Polsce wszystko jest cycuś, nie ma żadnej zarazy ani drożyzny. Papieru jest pod dostatkiem tylko sabotażyści i wrogowie demokracji destabilizują rynek. Opiekuńcze państwo dmucha na zimne w trosce o szarego obywatela importując z Korei Północnej krótkie pałki gumowe w miejsce zbędnych i drogich respiratorów.

 8. Majewaga pisze:

  W Piastowie sklep mięsny na ul.Skorupki…..ceny mięsa z dnia na dzień w górę:(

 9. Wolne żarty pisze:

  Za Dudy i Morawieckiego nawet papieru toaletowego w sklepach zabrakło. Takich to mamy „gospodarzy”. Wstyd za takich rządzących.

 10. och pisze:

  kto spotkal sie osobiscie z podwyzkami zywnosci w powiecie wpr w ostatnim tygodniu, niech podal nazwe/lokalizacje sklepu.

 11. Dr. Huckenbush pisze:

  Za komuny byłoby paręnaście wyroków śmierci, i szybko by się opanowali. Niestety z takimi zagrożeniami łatwiej sobie radzić w systemach totalitarnych, w dyktaturze niż w demokracji. Patrz Cjuny vs. Włochy, Hiszpania itd. Trzeba się starać jak najmniej dać złodziejom zarobić, nie dać się nabrać na jakieś cudowne specyfiki, kupować jak najmniej po zawyżonych cenach. Oszczędzać maksymalnie. Niech Janusze biznesu zdechna z głodu

  • X pisze:

   Nie lepiej po prostu otworzyć sklep samemu z uczciwymi cenami? Skoro widzisz niszę w rynku to dzisiaj a nie ferujesz wyrokami śmierci bo parówki można było kupić po 4 zł a teraz kosztują 5 zł i już coś nie stac.

  • Romek pisze:

   Niedemokratyczna Wolska Kaczyńskiego też sobie z wirusem nie radzi.

 12. Wirus pisze:

  Pierwsze do kontroli to sklepy „Społem”

  • X pisze:

   Jak za drogo to idź do konkurencji albo sam otwórz działalność. Dla mnie to i tak cud że kasjerzy w tych sklepach za takie pieniądze przychodzą do pracy.
   Mamy wolny rynek. Stołem powie ze nie wolno mi działać na szkodę spółki a przy tamtych cenach sklep nie był rentowny i nie byli w stanie zapewnić każdemu klientowi dostępu do towaru to podnieśli ceny żeby firma nie upadła i żeby każdy mógł kupić ten przysłowiowy papier toaletowy.

  • Anonim pisze:

   Sklepy Społem same się zaorzą. Dla nich komuna jeszcze się nie zakończyła. W ogóle nie potrafią reagować na zmiany rynkowe.

 13. Grabarz pisze:

  Polska gospodarka wstała z kolan, a Polacy nigdy nie mieli tylu pieniędzy. Umiłowany przywódca uczyni naszą narodowo socjalistyczną ojczyznę najbogatszym krajem świata. Kapitalistyczni imperialiści, masońscy syjoniści ani żadne reakcjonistyczne wrogie siły nie powstrzymają marszu partyjnego aktywu. Trwały sojusz robotniczo chłopski i nadrzędna zasada ludowładztwa stanowią fundament nowego ładu społecznego. Wola partii wolą narodu!

 14. Zez pisze:

  Ej co tam PRZECIERZ prezydent powiedział że tylko ciut ciut jest drożej i że OLEJ STANIAŁ to kur…a niech pije sobie ten olej a jego CIEMNY LUD razem z nim ….

 15. dsad pisze:

  brakuje papieru to będę go sprzedawał po 5zł za sztuke, i tak cebulaki będą kupować haha

 16. wyPAD 2020 pisze:

  Najbardziej za drożyznę w sklepach odpowiada Kaczyński, Duda, Morawiecki i Szydło. Jest jest jeszcze cała rzesza naiwnych, którzy na nich głosują.

  • kiedyś było gorzej pisze:

   za PO ludzie pracy nie mieli, a recesja była taka, że w radiu już przestali mówić o stopie bezrobocia bo po osiągnięciu socjalnego dna słychać było pukanie od dołu 🙁

   • Zz pisze:

    No tylko wtedy recesja była na całym świecie a my mieliśmy lepsze wyniki od sąsiadów. Teraz na całym świecie była hossa, au nas jak bieda była tak bieda jest.

   • wyPAD 2020 pisze:

    Recesji w Polsce nie było od początku lat dziewięćdziesiątych. Dopiero teraz za Morawieckiego mamy mieć recesję.

 17. JK pisze:

  Adriana powinni wysłać.
  Sprawdzać będzie.

 18. Ręce opadają pisze:

  Hieny sklepowe! Jak wam nie wstyd podnosić ceny w tak trudnych momentach!

  • Właściciel pisze:

   Załóż sklep i działaj na niższych cenach. To nie jest tak że nie ma swobody gospodarczej i nie wolno ci tego zrobić. Jak zatrudnisz kasjera i do sklepu przyjdzie Ci 3 osoby z czego dwie kupia pomidora, a trzecia ukradnie ci kawę to docenisz wartość ciężko zarobionego pieniądza.

   • Anonim pisze:

    Ale ty jako właściciel nie musisz zachowywać się jak ten który przyszedł po kawę

    • Właściciel pisze:

     Jeżeli sugerujesz że jestem nieuczciwym właścicielem który cie okrada to idź do konkurencji tylko masz jeden problem. Mianowicie wszystkim sklepom rosną koszty i spadają zyski więc naturalnie ceny idą w górę. Jak masz uczciwym sklep który nie podniósł cen to się pochwal I zrób mi dobra reklamę. Tylko pewnie nie masz i zaraz zarzucisz zmowę…

  • Drożej = LEPIEJ!!! pisze:

   Tragedia będzie jak pieluch w lidlu będą drożej sprzedawać.
   No i co z kaszą dla kaszojadów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły