Bunt przeciw CPK. Będzie referendum w Baranowie

Region

Na środowej, nadzwyczajnej sesji rady gminy w Baranowie podjęto decyzję o przeprowadzeniu referendum w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mimo zaproszenia na posiedzeniu nie pojawił się Mikołaj Wild, rządowy pełnomocnik ds. tej inwestycji.

Zgodnie z decyzją radnych, referendum odbędzie się 17 czerwca. Mieszkańcy odpowiedzą w nim na pytania o zgodę na warunki wykupu gruntów proponowane przez rząd oraz, bardziej ogólne: „Czy chce pan/pani budowy na terenie gminy Baranów Centralnego Portu Komunikacyjnego?”.

Decyzja o referendum to reakcja radnych przede wszystkim na projekt specustawy dotyczący budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, ale też na wielomiesięczną walkę o uzyskanie konkretnych informacji, które uspokoiłyby mieszkańców. – Po przeanalizowaniu treści tekstu projektu ustawy dotyczącej budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego w gminie Baranów muszę z przykrością stwierdzić, że brak jest w niej jakiegokolwiek odniesienia się do sugestii i propozycji, jakie wraz z radą i wójtem przestawiliśmy panu podczas styczniowego spotkania w Urzędzie Rady Ministrów – czytamy w zaproszeniu na nadzwyczajną sesję, jakie skierowano do pełnomocnika Wilda. – Ufam, że będziemy mogli to przedyskutować i odpowiednio zmienić zapisy podczas konsultacji, w których nie będzie pominięty głos społeczeństwa i samorządu lokalnego – dodał Roman Bodych, przewodniczący baranowskiej rady gminy.

Mikołaj Wild nie skorzystał jednak z zaproszenia. Kilka dni wcześniej w oficjalnym piśmie odniósł się do zastrzeżeń zgłoszonych przez samorządowców z Baranowa. Jaki były to zastrzeżenia? W myśl projektu ustawy teren pod port zostałby „zamrożony” na 6 lat. – Ten okres oczekiwania będzie skutkować wnioskami mieszkańców o zwolnienia podatkowe czyli zmniejszeniem dochodów gminy Baranów. Ograniczenie przez okres tych lat wykonywania prawa własności bez konkretnie określonej rekompensaty dla gminy spowoduje istotnie perturbacje w wykonywaniu jej zadań (pozbawiamy się dochodów) – zaznaczają samorządowcy. W projekcie nie doprecyzowano jaki los może czekać rolników w okresie przedemerytalnym. Bez odpowiedzi pozostały wątpliwości dotyczące m.in. wypłaty odkodowań, wyceny gruntów, ewentualnej zamiany nieruchomości.

W odpowiedzi rządowy pełnomocnik zapewnił o skróceniu czasu rezerwacji terenu z 6 do 4 lat oraz uwzględnieniu praw emerytalnych wysiedlanych rolników. A co z odszkodowaniami? – Podstawowym sposobem ustalenia odszkodowania zgodnie z projektem ustawy są negocjacje lub przyznanie nieruchomości zamiennych – zaznacza minister Wild (z pełną treścią odpowiedzi można zapoznać się tu).

Wyjaśnienia te nie uspokoiły jednak obaw mieszkańców i radnych Baranowa. O tym, co myślą na temat budowy CPK przekonamy się w czerwcu.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.