Będę szukał sojuszników w swoim działaniu

Wywiad

Zdzisław Sipiera to postać znana w naszej okolicy. W przeszłości radny miejski, radny powiatowy oraz dwukrotnie starosta pruszkowski. Przez ostatnie cztery lata wojewoda mazowiecki, który w październikowych wyborach uzyskał mandat parlamentarzysty. Zapytaliśmy, co Zdzisław Sipiera chce zrobić dla naszego regionu pracując w Sejmie.

Pana doświadczenie w samorządzie jest bardzo duże. Skąd decyzja o kandydowaniu do Sejmu?
W ostatnich wyborach Prawo i Sprawiedliwość w pewnym zakresie postawiło na urzędujących wojewodów. W ciągu czterech lat udało nam się odbudować znaczenie urzędów wojewódzkich. Doświadczenie zdobyte w trakcie pełnienia funkcji wojewody oraz to wcześniejsze, zdobyte w samorządzie terytorialnym, pozwoli mi przybliżyć w pracy parlamentarnej problematykę gmin i powiatów od strony praktyczniej, nie tylko teoretycznej. Dzięki zaufaniu mieszkańców naszego regionu zdobyłem mandat. Swoją pracą chcę wpłynąć na dotychczasowe postrzeganie powiatu pruszkowskiego i całego pasma zachodniego. Chcę ten region zdecydowanie ożywić i uaktywnić, ponieważ ma on w sobie – zwłaszcza w jego przedsiębiorczych mieszkańcach, bardzo duży potencjał. To naprawdę wielki kapitał, głównie ludzki. Mam świadomość, że jest to duże wyzwanie i czeka mnie wytężona praca.

Wiemy, że zapadły już decyzje, w jakich komisjach sejmowych będzie Pan pracował.
Złożyłem akces do pracy w czterech komisjach, ale już wiem, że będę pracował w dwóch. Pierwsza to komisja administracji i spraw wewnętrznych – to policja, straż, ministerstwa, urzędy. To jest coś, co do tej pory było przedmiotem mojej pracy i mogę uznać to za swój konik. Uważam, że administrację państwową trzeba w pewnych obszarach przebudować, a ruchy w tym kierunku wykonałem już w największym urzędzie wojewódzkim w Polsce. Druga to komisja finansów publicznych. Praca w tej komisji wymaga wiedzy i doświadczenia w projektowaniu i wydatkowaniu publicznych pieniędzy. Nieskromnie zaznaczę, że ostatni urząd, którym kierowałem, czyli Mazowiecki Urząd Wojewódzki dysponował kilkunastomiliardowym budżetem. Przysłowiowy publiczny grosz trzeba wydawać, mądrze inwestując. Rządowe programy, którymi kierowałem na Mazowszu, w znakomitej części były, są i będą, inwestycjami w Polskę i w polskie rodziny.

Powiedział Pan: „nieskromnie zaznaczę”. Ale Pańska skromność pominęła wielkie wyróżnienie, jakim był wybór Pana osoby na stanowisko wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Bardzo dziękuję (śmiech). Tak, zostałem wybrany przez członków komisji na jej wiceprzewodniczącego, i to jednogłośnie. Poczytuję sobie za zaszczyt kierowanie pracami tak ważnej komisji w polskim Sejmie. To wyróżnienie jest dla mnie dodatkowym wezwaniem do jak najefektywniejszej pracy.

Praca w Sejmie często wiąże się z medialną nagonką. Nie obawia się jej Pan?
Współpracowałem dość intensywnie z mediami przez ostatnie cztery lata. Nie atakowano mnie, gdy byłem dwukrotnie starostą pruszkowskim; nie było też ataków, kiedy byłem wojewodą. Zdaję sobie sprawę, że tam, gdzie odbywa się tworzenie prawa, może być inaczej, ale nie obawiam się ataków medialnych. Podejmuję działania dla dobra naszego kraju i nie boję się o tym mówić w mediach.

Wróćmy do Pruszkowa i naszego regionu. Czy jest coś, co chciałby Pan zmienić?
W tym rejonie od wielu lat nie ma dużych inwestycji. Pierwsza sprawa to otwarcie tego regionu na liczne przedsięwzięcia. Druga to nowe propozycje dotyczące w szczególności funkcjonowania aglomeracji warszawskiej. Z punktu widzenia samej Warszawy Pruszków, Grodzisk Mazowiecki czy Legionowo nie mają znaczenia. Jednak z punktu widzenia metropolii te gminy mają ogromne znaczenie. Chcę uruchomić dyskusję nad tym, co ten rejon powinien uzyskać. Uważam, że pod względem naszej – mówię tu o mieszkańcach, pracowitości, zaangażowania i pieniędzy, które płacimy miastu Pruszków, powiatowi i okolicom, powinni otrzymywać znacznie więcej, niż dziś dostają. Dlatego trzeba to przełamać.

Czy mówi tu Pan o jakichś konkretnych przedsięwzięciach?
Na pewno kilka inwestycji trzeba zrealizować. Udrożnić zjazd z autostrady w Pruszkowie, wybudować kilka nowych wiaduktów lub tuneli, wreszcie zakończyć sprawę „Paszkowianki” i jej połączenia z S8. To tematy, o których mówi się od dawna. Zmiany powinny objąć również elementy lokalnej infrastruktury, tak wojewódzkiej, jak i tej powiatowej. Tutaj też mam zamiar pomagać samorządowcom i dopingować ich do pracy. Chcę współpracować. Samo mówienie i planowanie bez decyzji i czynów jest tak naprawdę marnowaniem czasu i energii wielu ludzi i struktur. Czas na konkretne działania!
Dużą bolączką naszego regionu jest również służba zdrowia…

Nikt nie ukrywa, że rozmawialiśmy na temat dawnego Szpitala Kolejowego – obecnie Stocera, i Szpitala Powiatowego na Wrzesinie. Sądzę, że Marszałek chciałby, aby szpital powiatowy został skomercjalizowany przez obecne władze powiatowe i w następstwie tego połączony ze Stocerem. Służba zdrowia to wielka dziedzina, która tutaj, lokalnie, wymaga mojej uwagi. Jej problemy również trzeba rozwiązać, ale nie można tego robić siłowo. Tu zmiany wymagają porozumienia. W przypadku placówek działających w Pruszkowie Marszałek Adam Struzik widzi chyba tylko jedno rozwiązanie. Sprywatyzowanie szpitala powiatowego i połączenie go z podlegającą mu placówką, czyli Stocerem. Moim zdaniem to nieporozumienie i wielki błąd, bo służba zdrowia powinna być publiczna i dostosowana do oczekiwań mieszkańców.

Czy mieszkańcy Pruszkowa i okolic również będą mogli liczyć na Pana wsparcie?
Oczywiście, że tak. Obrady sejmowe to jedno, ale chcę, żeby moje biuro poselskie, które niebawem zostanie otwarte w centrum Pruszkowa, przy ul. Niecałej, było biurem aktywnym. W ciągu czterech lat na stanowisku wojewody wypracowałem liczne kontakty, które są w tym kontekście niezwykle cenne i mam nadzieję, że będą przysparzały kolejnych sprzymierzeńców, tak potrzebnych temu rejonowi. Chciałbym, by kiedyś mówiono, że po tej kadencji poseł coś dla tej ziemi zrobił. To będzie dla mnie pełną satysfakcją. Wiem, co jest potrzebne temu regionowi, dlatego będę szukał w swoim działaniu licznych i silnych sojuszników.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 37

37 odpowiedzi na “Będę szukał sojuszników w swoim działaniu”

 1. paca pisze:

  Zdaje się że Zdzisław Sipiera ledwo ledwo załapał się do sejmu zwłaszcza w kontekście jego wieloletniej pracy w regionie. Może wkrótce znaleźć się b. blisko samego Kaczyńskiego. Pasuje do niego wizerunkowo. Obaj są podobnie nikczemnego wzrostu. Szkoda że Banaś nie dołączy. Mielibyśmy trzech mikrotenorów albo trzech minimuszkieterów.
  Ten wywiad w stylu putinowskim na pytania które sam sobie zadał dowodzi jedynie że posiadł zdolność gładkiego ględzenia o o wszystkim i o niczym. Poszczególne frazy mozna przestawiać dowolnie i wygłaszać na jakikolwiek temat. Jeśli był dobrym samorządowcem to przechodząc na służbę partii takiej jak PiS jest wart tyle ile zdrajca. Tak jakby na froncie walki policji z mafią przejść na przeciwną stronę żeby szkodzić dawnej strukturze znając jej tajniki. W PiS poglądy Sipiery nikogo nie obchodzą. Musi robić co każe naczelnik. Jeśli będzie kiedyś problem z realizacją pomysłu Kaczynskiego ktoś kto podda pomysł urośnie w siłę. Sipiera już udowodnił że zrobi wszystko aby dogodzić prezesowi nie bacząc na opinię publiczną. Dostał za to przyzwolenie żeby lokalną strukturę PiS potraktować jak swoją własność wkładając synalka na fotel wice. Nadzieja tylko że teraz będzie równie skuteczny jak wtedy kiedy przemianowywał warszawskie ulice.

  • Zed pisze:

   Głupota++ Pewnie już lekarstwa nie pomagają

   • paca pisze:

    Dałbym ci rozum — ale nie ma z czego odejmować

    • MJP pisze:

     Zed przyznał się tu ostatnio ,że ogląda wiadomości w tv trwam bo tam jest obiektywnie ( to nie żart) więc proponuję ignorować ten wytwór pisowskiej propagandy odgórnie

     • Zed pisze:

      Powtarzasz się głupolku. Dlatego i ja powtórzę. Elektorat prawicowy ogląda wszystkie TV, elektorat totalny tylko TVN. Potwierdziło to niedawne badanie na wiarygodnej próbie. Zamykają się w swoim świecie, będziesz mądrzejszy i taki otwarty na świat.

     • Grabarz pisze:

      Dajcie już spokój. Niech sobie każdy czyta i ogląda, co mu się podoba. Na tym przecież polega wolność. Jedynie treści publikowane w mediach muszą być zgodne z przepisami. Tylko tyle i aż tyle. Bicie piany i przekonywanie ani tym bardziej obrażanie przekonanych nie ma sensu.

    • Zed pisze:

     Hihi lekarstwa na cito dla tego pacjenta. Wszystko mu się miesza.

    • Znam temat pisze:

     paca27 listopada 2019 o Dałbym ci rozum — ale nie ma z czego odejmować

     Przygłup sam siebie zaorał, typowe w pewnych kręgach poljaków…

     • paca pisze:

      — to 3 minusy, zlały się w jedną kreskę.
      @Znam temat, tylko pod tym artykułem 3-krotnie nazwałeś kogoś przygłupem. Są też inne obraźliwe epitety. To oznaka braku argumentów i kretynizmu. Jesteś tępakiem z czarnymi pazurami. Choćbyś je szorował tygodniami zawsze będą czarne. Tam mieści się twoja ideologia.

 2. MJP pisze:

  Może i jest Pan dobrym samorządowcem ale związanie się z partią, która wielbi antysemityzm, wspiera chory nacjonalizm, widzi przyszłość ojczyzny w barwach ksenofobicznych i rasistowskich, ma za nic normy i przepisy, gardzi ogromną częścią społeczeństwa i akceptuje jedynowładztwo jednego człowieka sprawia, że jest Pan dla mnie człowiekiem całkowicie niegodnym uwagi i szacunku.

  • Znam temat pisze:

   Jesteś albo chorym psychicznie człowiekiem albo manipulantem… PiS i antysemici? PiS jest najbardziej PROŻYDOWSKĄ partią, odczujesz to i ty gdy wejdzie w życie ustawa 447

   • MJP pisze:

    Mam wrażenie ,że dla tak zdrowych psychicznie jak ty każdy jest ,,prożydowski’.’ idź maszerować zdrowy człowieku

    • Znam temat pisze:

     „idź maszerować”… A więc tu cię boli potomku komuchów, idź na pochód Komunistycznych Oddziałów Dywersyjnych, zakładać koszulki KONSTYTUCJA na pomniki i bronić WOLNYCH SĄDÓW.

     • Wilku Starszy pisze:

      Komuch to teraz by się przydał żeby leczyć takich jak Ty. Oni mieli bardzo dobre sposoby. Na takiego prawego leszcza jak ty prawdopodobnie wystarczyłby jeden ołówek. Jeżeli oczywiście wiesz co mam na myśli. Trzym się naziolku.

     • Marian Janusz Paździoch pisze:

      Chory psychicznie, potomek komuchów i co jeszcze powiesz na mój temat? Ludziom z twojego sortu bardzo łatwo przychodzi obrażanie innych. Podłe czasy. A co do antysemityzmu dobrej zmiany to dowodów na to miałeś przez ostatnie cztery lata bardzo dużo. Zaczynając od współpracy z środowiskami kibolskimi, których członkowie mają swastyki wytatuowane na czołach, rozdawanie stanowisk ludziom z środowisk MW i ONR, ostrą krytykę takich filmów jak ,,Ida” czy ,,Pokłosie”, zakłamywanie historii a właściwie pisanie jej od nowa w sprawie udziału polaków w akcjach mordowania żydów w czasie wojny, obcięcie funduszy na muzeum Polin, brak reakcji prokuratury na wydarzenia z Białegostoku ( a na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści) i z Wrocławia ( spalona kukła).

     • Wilku Starszy pisze:

      @Wilku Starszy 23:17 Mógłbyś nie wypowiadać się na tematy polityczne w moim imieniu?

     • Znam temat pisze:

      Marian Paździoch-przygłup prowokator…

  • Zed pisze:

   „związanie się z partią, która wielbi antysemityzm, wspiera chory nacjonalizm”. Głupota+ to ciężka choroba, uzależnienie tak jak alkoholizm.

   • Grabarz pisze:

    Przypomnij sobie wypowiedzi swojego idola Waldemara Bonkowskiego albo Jana Mosińskiego. Posłuchaj w Radio Maryja audycji satyrycznej Rozmowy niedokończone ze szczególnym uwzględnieniem telefonów od słuchaczy erudytów.

    • Zed pisze:

     Nie słuchałem i nie słucham. Argumenty z rodzaju „nie zdarzyło się ale przecież mogło się zdarzyć”. Nie ośmieszaj się bo awansujesz do drugiego plusa w Głupota+

     • Grabarz pisze:

      Rozumiem, że antysemickie wypowiedzi Bonkowskiego, Mosińskiego i słuchaczy dzwoniących do Radio Maryja również się nie zdarzyły? Potrafisz krytycznie myśleć, czy jesteś kolejnym sekciarzem wierzącym we wszystko, co guru nakaże? Ciekawym, czy po zatwierdzeniu nowych taryf za prąd dalej będziesz szedł w zaparte.

     • Zed pisze:

      @Grabarz Wypowiedzi słuchaczy dzwoniących do radia są „związanie się z partią, która wielbi antysemityzm, wspiera chory nacjonalizm”. A może w podobnej teorii, wypowiedzi wielbicieli totalnej opozycji na tym forum są związane z partią, która wielbi mowę nienawiści i popiera wszystko co jest antypolskie. Zastanów się czy „potrafisz krytycznie myśleć”.

     • Marian Janusz Paździoch pisze:

      Zedzie rozumiem ,że jesteś laureatem nagrody Mądrość+, wytłumacz mi zatem dlaczego twój prezes ignoruje to wszystko o czym pisałem czego chyba nie podważasz bo są to przecież fakty. Czy nie jest tak ,że współcześni polscy ,,patrioci” stanową sporą część elektoratu pis i sama partia musi być chociaż trochę antysemicka żeby tego elektoratu nie stracić?

     • Grabarz pisze:

      Cieszę się, że nie kwestionujesz antysemickiego charakteru niektórych wypowiedzi Waldemara Bonkowskiego i Jana Mosińskiego. Widzę światełko w tunelu. Ksenofobiczne mądrości słuchaczy na antenie Radio Maryja to nie teoria. Zadaj sobie odrobinę trudu i posłuchaj. Zaczynasz używać rozpaczliwej retoryki Brwinowianina, który z braku argumentów ad rem wpada w popłoch i używa argumentów ad personam nie grzesząc ortografią. Szczęśliwie każdy może się swobodnie wypowiedzieć na tym forum, niezależnie od poglądów. Nie mogę wykluczyć, że wśród dyskutujących znajdują się sympatycy różnych mniej lub bardziej radykalnych opcji. Jesteś rozczarowany, ponieważ narodowi socjaliści w Europie Środkowej są w odwrocie: na Słowacji wybory prezydenckie wygrała proeuropejska adwokat, w Budapeszcie burmistrzem został kandydat opozycji, w Czechach ludzie masowo protestują przeciwko Andrejowi Babisowi, w Austrii FPOe poniosła sromotną porażkę w przedterminowych wyborach, z kolei u nas PiS utracił Senat i ledwie utrzymał większość w Sejmie wskutek przesuwania mandatów między okręgami wyborczymi. Kościoły zaczynają świecić pustkami, reelekcja Dudy stoi pod dużym znakiem zapytania. Na horyzoncie widać spadek koniunktury i wzrost kosztów utrzymania. Wkrótce otrzymasz nowy taryfikator cen prądu, wywozu śmieci i opłat za mieszkanie. Nie ma darmowych obiadów mój drogi. Niewykształcony, niemobilny, niewykwalifikowany elektorat PiS zapłaci za to w pierwszej kolejności i żadne ochłapy pokroju 500+ czy tzw 13 emerytury niczego nie zmienią.

     • Zed pisze:

      @Grabarz Słucham TV Trwam, szczególnie Wiadomości, które uważam za w miarę obiektywne. „Ksenofobiczne mądrości słuchaczy” to raczej miejska legenda. Nie kwestionuje, że nie znajdzie się żadnej ale to nie główny nurt. Zawsze przy audycji na żywo będzie ktoś wyrywny lub prowokator. A politycy niech odpowiadają za siebie.Nawet nie wiem kto to jest Bonkowski. Ktoś promuje przekaz o narodowych socjalistach, pewnie na zasadzie negatywnego skojarzenia. Ale to nie pasuje ani do PIS ani do Polaków. Na Twoim miejscu bym się nie „pocieszał” jakimiś gwałtownymi zmianami. Przed nami kolejne 4 lata dochodzenia do normalnego europejskiego społeczeństwa.

     • Paździoch pisze:

      @ Grabarz – idealne podsumowanie, brawo
      @Zed -,,wiadomości w tv trwam obiektywne” – to nawet nie jest śmieszne. Powinieneś zaczynać każdą dyskusję tym stwierdzeniem żeby twój rozmówca miał pełny obraz i nie kontynuował prób przemówienia do rozumu.

     • Zed pisze:

      @Paździoch Od takich dyskutantów nie oczekuję żadnej interakcji.

 3. Ewa pisze:

  No cóż wywiad ok. Szanuję Pana Posła. Mam nadzieję że uda się uzyskać coś dla powiatu pruszkowskiego i miasta. Dla tych co ujadacie mam pytanie. Co przez 4 lata zrobiła Pani Poseł na Sejm Gasiuk – Pichowicz. Ja nie pamiętam.

  • Wicie rozumicie pisze:

   Jak to co, krótką masz pamięć… Sianie fermentu, dacie ryja pod „wolnymi sądami” a na koniec defraudacja pieniędzy przez małżonka…za co zapłacili wszyscy Polacy

  • Grabarz pisze:

   Co ma piernik do wiatraka? Nie widzę związku pomiędzy działalnością Sipiery i Gasiuk eks Pichowicz.

 4. Zez pisze:

  CIEMNY LUD TO KUPI. A synulek już się wykazał z „plastikowym lodowiskiem” A mielsmy takie fajne mrożone lodowisko w szkole nr 2. Ale nadeszła „Dobra zmiana” i mamy oj bedziemy mieli PLASTIKOWE tak jak nakazał v ce Sipiera a prezydent dlugopis Makuch zatwierdził. Wszystko do wglądu w BIP Pruszków. A i jaszcze odezwą sie pisiory jak np „Zed” ale dodam że nie oglądam telewizji Tvpis i TVN i nie czytam GW tylko widze jak działa na żund w naszym socjalistyczno-komunistycznym karaju PiS. Ludu pracujący to jest SZOK za nowych członków trybunału Pawłowicz i Piotrowicz. Ale i Pan były wojewoda Sipiera „sprzedał plac pod pomnik smolenski” no ale zapewne wielebny Macierewicz całuje GO w dużego palca u nogi ……..

 5. Życzliwy Pruszkowianin pisze:

  Żeby tylko nie rozpędził się i nie zabrał jakiegoś placu w Pruszkowie dla obronności i nie postawił pomnika, tak jak to zrobił Pan Wojewoda w Stolicy. Wstyd Panie Wojewodo, Panie Pośle, wstyd.

 6. op pisze:

  np. sojusz z synem.

 7. gość pisze:

  Rozumiem, że rozbudowa BEZKOLIZYJNYCH Alei Jerozolimskich do 3 pasów do Warszawy (na co był pieniądze już na 2012 roki!!) tego Pana nie interesuje. I to by się zgadzało bo przez ostatnie 4 lata NIC W TEJ SPRAWIE NIE ZROBIŁ. No ale teraz chce „rozpocząć dyskusje o potrzebach” . Jak gazeta taki wywiad.

  • Wilku Starszy pisze:

   Bezkolizyjne Aleje Jerozolimskie i tonw dodatku trzypasowe to sciema ktora nigdy nie dojdzie do skutku.
   A to dlatego, bo wiadukty kosztuja oraz zajmuja duzo miejsca. Aleje biegna przez teren o gestej zabudowie, wiec budowa takich wiaduktow to koniecznosc wykupu gruntow i wyburzen budynkow.
   Rozwiazanie bezkolizyjne juz w okolicy jest i nazywa sie A2. Kazda wladza bedzie wychodzic z zalozenia ze to nam musi wystarczyc.
   To co mozna zrobic to poprawic dojazdy do A2.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły