Pełnia władzy dla PiS jest niebezpieczna

Wywiad

O naszym regionie, problemach mieszkańców i politycznych scenariuszach na najbliższe lata rozmawiamy z Michałem Kamińskim, wicemarszałkiem Senatu, reprezentantem okręgu wyborczego do którego należą powiaty pruszkowski i grodziski.

Jakie głosy dochodziły do pana w trakcie spotkań wyborczych z mieszkańcami naszego regionu?
Jest kilka wniosków, jakie mogłem wyciągnąć po spotkaniach w Pruszkowie czy Grodzisku. Pierwszy to, że warto zatrzymać Prawo i Sprawiedliwość. Wynik wyborczy do senatu także tu, w Pruszkowie, jest jednoznaczny. To wyraz tego, co słyszałem, czyli zaniepokojenia wielu Polaków. Niezależnie od takiej czy innej oceny polityki Prawa i Sprawiedliwości, do wielu Polaków dociera przekonanie że oddanie tej partii pełni władzy nad Polską jest po prostu niebezpieczne. Widać, że wewnątrz PiS zabrakło mechanizmów, które mogłyby zabezpieczać Polaków przed złymi zjawiskami, czego dobrą ilustracją jest sprawa Banasia. W logice tej partii leży nieumiarkowanie w używaniu władzy. To docierało do mnie w kampanii bardzo jasno.

Po drugie, głosem który słyszałem bardzo często, było przekonanie, że sprawy wiary i światopoglądu powinny być zostawione ludziom. Ludzie są zarówno niechętni radykalnym rewolucjom obyczajowym i wkraczaniu z lewej strony w sferę wartości. Ale są też niechętni temu, aby kościół wtrącał się do polityki i w sposób nieuprawniony rościł sobie pretensje do kontrolowania życia obywateli. Przekonanie, że szacunek dla wiary nie oznacza zgody na klerykalizację życia publicznego to coś, to również było w tej kampanii bardzo istotne.

Trzeci aspekt to przekonanie, które mam jako mieszkaniec powiatu otwockiego, że nasze życie na podwarszawskich obszarach w ogromnym stopniu zależy od współpracy z aglomeracją warszawską. To i szansa i wyzwanie nawet dla tak dużych miast jak Pruszków. Siłą rzeczy punktem grawitacyjnym jest Warszawa.

Z jakimi codziennymi problemami borykają się według pana mieszkańcy?
Dla mnie jako ojca dwóch córek i mieszkańca powiatu otwockiego bardzo dużym problemem jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego dojazdu dzieci do szkół w Warszawie. Bardzo liczę na to, że zarówno Warszawa jak i miasta ościenne jak i służby państwowe będą starały się wyjść temu naprzeciw. Żebyśmy mieli możliwość bezpiecznego dojścia czy dojechania do dworca, żebyśmy mieli przekonanie że nasze dzieci są bezpieczne. W przypadku Pruszkowa, Grodziska czy Otwocka przytłaczająca większość aktywnych zawodowo mieszkańców pracuje w Warszawie. Sprawny dojazd do kwestia codziennego bytowania.

Transport czy komunikacja to kwestie leżące głównie w kompetencji samorządów różnego szczebla. Jak widzi pan rolę senatora w tych sprawach?
Moją rolą jest obserwować i reagować na jakiekolwiek sygnały, problemy czy wyzwania, Jestem i zawsze będę do dyspozycji jeśli trzeba zorganizować spotkanie czy interweniować. Ale w tym obszarze rola posła czy senatora może być rolą wspierającą, koordynującą. Zasadnicze kompetencje leżą właśnie po stronie samorządów. Nie jest to spychologia z mojej strony. To po prostu stwierdzenie faktu.

Jak odnosi się pan do pomysłu podziału województwa mazowieckiego?
Gdy pojawił się pomysł „wielkiej Warszawy” byłem posłem z podwarszawskiego okręgu wyborczego i zdania nie zmieniłem. Powodem stworzenia aglomeracji warszawskiej jako oddzielnego bytu administracyjnego, co oznacza podział województwa mazowieckiego, są motywy wyłącznie polityczne. Jak w przypadku bardzo wielu rzeczy, które robi Prawo i Sprawiedliwość, motyw prawdziwy jest ukryty. Tak jak motywem „500+” nie jest wcale chęć pomocy rodzinom czy zwiększenie dzietności. Motywem jest chęć kupienia wyborców. Tak samo w przypadku pomysłu podziału województwa u podstaw nie leży chęć rozwiązania problemów, tylko chęć zawładnięcia kolejnym województwem. Prawu i Sprawiedliwości przy każdych wyborach brakuje większości w sejmiku. Uważają, ze wykrojenie Warszawy może spowodować, że w województwie bez Warszawy będą mieć większość. To nie służy interesowi społecznemu. Te problemy, które są na styku miejscowości ościennych i Warszawy, można rozwiązywać przez współpracę suwerennych podmiotów. Dalej będę w tej sprawie aktywnie występował.

Jakie zmiany w prawie chce pan jako senator przeprowadzić?
Mamy inicjatywę senatora Marka Borowskiego, pod którą się podpisałem co do korekty systemu emerytalnego dla kobiet z rocznika 1953. Będziemy zgłaszać projekty ustaw przygotowane z Iustitią dotyczące odwrócenia złych reform wymiaru sprawiedliwości. Będziemy chcieli jako senatorowie wybrani z rekomendacji PSL doprowadzić do inicjatywy w sprawie emerytury bez podatku, co jest sztandarowym projektem Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Na koniec pytanie o scenariusze polityczne na najbliższe lata. Po bardzo ciekawym rozdaniu w wyborach parlamentarnych zbliżają się możliwe że jeszcze ciekawsze wybory prezydenckie.
Uważam, że jeśli dojdzie do zwycięstwa kandydata lub kandydatki z opozycji w wyborach prezydenckich, władza PiSu skończy się szybciej niż można przypuszczać. Większość sejmowa jest niewielka, przy utracie prezydentury możliwość skutecznego przeprowadzenia pisowskiej rewolucji będzie niemożliwa. Wówczas jest szansa, że ten obóz się posypie. Będzie można stworzyć rząd tymczasowy, który rozpocznie proces sprzątania i rozliczania tych, którzy łamali prawo i psuli naszą ojczyznę, a także wyprowadzenia podwalin pod nowy kształt Polski. Jestem zdania, że musimy wyciągnąć wnioski z tego co się stało, musimy uszanować wybór Polaków, którzy dwukrotnie legalnie dali władzę PiS w wyborach parlamentarnych. To oznacza, że czy się z tym zgadzamy czy nie, Polska przed rokiem 2015 nie była idealna. Nie możemy więc obiecywać powrotu do tego, co było. Musimy zbudować nowe ramy działania naszej demokracji po Jarosławie Kaczyńskim. Musimy uczciwie przyjrzeć się, co nie było przez obywateli akceptowane w poprzednim okresie, nie tylko w czasach rządów PO-PSL. Oczywiście jest też możliwy inny scenariusz, w którym PiS wygrywa wybory prezydenckie i traktuje to jako mandat do dalszej zmiany ustroju. Wybory prezydenckie będą zatem referendum za tym czy Polska Kaczyńskiego, Banasia i Dudy ma być kontynuowana czy powiemy jej „stop”.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 42

42 odpowiedzi na “Pełnia władzy dla PiS jest niebezpieczna”

 1. vala pisze:

  A ten tu znowu czego?!?!

 2. olek pisze:

  Kamiński to ten co podpowiadał za pleców Komorowskiemu?

 3. POlszewiki pisze:

  Święty timmermansie wstaw się za nami!!!

 4. Bobik pisze:

  Niestety ten wywiad jest adresowany do innych czytelników niż większość na wpr 24. Komentarze chamstwa to potwierdzają. Pozdrowienia dla naszego Senatora. PiS won!

 5. mario pisze:

  Klasyczny pływak karierowicz więcęj miał partii niż ja skarpetek na nogach

 6. xD pisze:

  Otworzyłem „artykuł” i strasznie zaleciało lewacką szmatą

 7. doibry uczynek pisze:

  Niebezpiecznie to jest, jak się złapie kiłę, oraz jak się słucha kamińskiego michała. O, le! Ho ho ho hoooooo!

 8. andrzej pisze:

  To mu się pozmieniało. Przeciez ten łysy tez był w PISIE. Co , nic mu nie zaproponowali tak jak pani profesor od głowy. Ha,ha,ha,ha,ha………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

 9. Scheti pisze:

  Ten gosc, to najbardziej sprzedajna szuja w polityce. Najpierw w PIS, na tuska gadal. Potem w PO i PSL na Kaczynskiego. Za pieniadze podatnika bedzie wszyatkich opluwal. Ktora partia da wiecej mamony dla tej bedzie niszczyc przeciwnikow politycznych chorymi teorami. Wyborcy moj apel do was wszystkich. Mozna byc za rzadem i za opozycja, ale nie wybierajmy wiecej takich oszustow jak MK do sejmu. Jesli rzad by mu zaproponowal pieniadze znow by na Tuska pluł. Wykluczmy takich dwulicowych politykow.

  • Grabarz pisze:

   Takie są skutki powszechnej demokracji. Potęga Stanów Zjednoczonych ukształtowała się dzięki cenzusom. Demokracja Ateńska czy innych polis również sprowadzała się do wyborów obywateli (białych mężczyzn). Większość Polaków nie wie skąd rząd ma pieniądze. Prognozy tempa wzrostu gospodarczego opracowane przez NBP są niepokojące. Będzie bolało.

 10. Grabarz pisze:

  Powyższy wywiad powinien się ukazać na łamach ogólnopolskiego medium albo jego treść należało ograniczyć wyłącznie do spraw lokalnych. Neofici pokroju Michała Kamińskiego, Pawła Zalewskiego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Antoniego Mężydły czy Joanny Kluzik-Rostkowskiej są dla mnie tak samo wiarygodni, jak byli dygnitarze NSDAP, którzy wstąpili w szeregi CDU.

 11. Zed pisze:

  Bardzo lubię tego Pana i PO. Mam nadzieje że wygrają w wyborach prezydenckich i odsuną Adriana

  • Zed pisze:

   Żartownisiu, Twój komentarz ukazał się w idealnym miejscu, tuż nad moim. Super, że mam taki power, iż takie dzbany próbują mnie podrabiać hihihi

 12. gosc pisze:

  Czy musial zaplacic za „wywiad ” ? Kogo obchodzi ten dzban ?

  • Zed pisze:

   Widać jeżeli płaci to wymaga 😉 Sami profesjonaliści. „władza PiSu skończy się szybciej niż można przypuszczać” – ten pan powtarza to co kwartał już od 5 lat. Żałosna błazenada.

 13. Głos pisze:

  PiS=PO tylko głupi Polak nie rozumie, jak zwykle zresztą…

 14. YY pisze:

  Kto to wybrał tego Łysego Ciołka..
  Oj chyba już długo nie pociągnie to coś sądząc po wyglądzie.

 15. paca pisze:

  Ciężko będzie kulturą i argumentami wygrać z bolszewikami.

  • Schetino ???? pisze:

   Następna Ameba lewacka z pod znaku lgbt

   • paca pisze:

    Większość prawaków to nieudaczniki życiowe z problemami w relacjach z drugą płcią albo wręcz kryptogeje. A ty który ?

  • Znam temat pisze:

   PACA 'dałbym ci rozumu ale nie ma z czego ujmować’. Taki to wojownik argumentami?który orze sam siebie.
   Nie warto nawet podnosić rękawicy…

   • Zed pisze:

    hihihihi dobre, bardzo dobre

    • Grabarz pisze:

     @Zed podaj mi źródło danych o energii odnawialnej w Polsce. Kiedy i gdzie otwarto w Niemczech elektrownię na węgiel brunatny?

   • paca pisze:

    Chciałeś dać swojego ale nie miałeś skąd wziąć ? Inaczej twoich wypocin chyba nie można zrozumieć.

    • Znam temat pisze:

     DAŁBYM CI ROZUMU – ALE NIE MA Z CZEGO UJMOWAĆ to twoje słowa błaźnie,pod artykułem Sipiery… wypierasz się teraz tego i odwracasz kota ogonem? Wkleić ci linka?. Mówiłem nie warto podnosić rękawicy, dno mentalne…

     • paca pisze:

      Żadnej rękawicy nie będzie, najwyżej szmata do wytarcia pyska. Nie znasz tematu wbrew nickowi. Dałbym ci rozum – – -. Ale nie ma z czego ujmować
      Tak było w oryginale. Ale nie dziwi mnie brak precyzji u oszołomów.

  • Znam temat pisze:

   …’pokozołeś’ swoją kulturę na moje argumenty, spokojnego wieczoru furomowy błaźnie?

   • paca pisze:

    Nie ma nawet pół argumentu w twojej pisaninie. Od kiedy zaprzestałeś ozdabiać każdy post „przygłupem” wyraźnie przechodzisz kryzys twórczy ?

    • Znam temat pisze:

     Kiedyś myślałem że jesteś zwykłym życiowym przygłupem, ale poczytałem troszkę twoje wypociny i widzę że jesteś osobą niezrównoważoną psychicznie, a wyzywać takie osoby to już cios poniżej pasa… No cóż zdrowia życzę!

     • Zed pisze:

      To już chyba za mocne 😉 Gościowi może zabraknąć lekarstw na rozum z minusami hihihi

     • paca pisze:

      Ależ trzeba mieć bajzel w mózgownicy żeby w jednym zdaniu komuś ubliżyć a w następnym go pozdrawiać.

 16. Wilku Starszy pisze:

  Zapnijcie pasy, bedzie sie dzialo w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły