„Babcia” wraca na tory

Region

EN57 o numerze 038 jest obecnie najstarszym czynnym pojazdem kolejowym tej serii w Polsce. Kolejarze nazywają go „Babcią”. Co ciekawe wysłużony skład nie „odjeżdża” na emeryturę, a wraca na trasę i to w klasycznym malowaniu.

Elektryczny zespół trakcyjny EN57 038 to „dziecko” PAFAWAG Wrocław. Pochodzi z rodziny najliczniejszych i najdłużej produkowanych na świecie pojazdów serii EN57. Swoją karierę rozpoczęła w Lokomotywowni Głównej Kraków Prokocim. W 1991 r. zasiliła park taborowy Lokomotywowni Pozaklasowej Tarnów. Osiem lat później została przekazana do Zakładu Taboru w Nowym Sączu i tam była eksploatowana do 2001 r. To nie koniec jej kolejowej tułaczki. Następnym krokiem w karierze były PKP ,,Przewozy Regionalne” i Małopolski Zakład Przewozów Regionalnych, Sekcja Utrzymania Taboru Trakcyjnego Sucha Beskidzka. W sierpniu 2003 r. rozpoczął się jej okres mazowiecki. Trafiła do Sekcji Utrzymania Taboru Trakcyjnego Warszawa Grochów funkcjonującej w ramach Mazowieckiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Warszawie, a potem do Oddziału Utrzymania ezt w Tłuszczu.

Skład od momentu wjazdu na tory przeszedł wiele modyfikacji. „Babcia” po lifcie ma m.in. ogrzewane szyby czołowe, nowoczesne fotele wandaloodporne, biletomaty bezgotówkowe i kasowniki oraz WiFi. Koleje Mazowieckie zaznaczają, że „koleżanki Babci” sukcesywnie będą wysyłane na zasłużoną emeryturę. „Babcia” jest jednak jedyna w swoim rodzaju i zostaje na służbie.

W trakcie ostatniej naprawy ten najstarszy EZT zyskał nowe malowanie. W ZNTK „Mińsk Mazowiecki” S.A przywrócono mu oryginalne barwy. – „Babcia” w nowej malaturze wraca do parku taborowego Kolei Mazowieckich, a już niebawem na mazowieckie szlaki – zaznaczają kolejarze.

Może Wam uda się spotkać „Babcię” na szlaku!

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “„Babcia” wraca na tory”

 1. pyton pisze:

  O matko, pamiętam na przełomie lat 80ych i 90ych „żółtki”. Wypisz wymaluj – jak babcia.

 2. Anonim pisze:

  Pokasowali najnowsze en57, w bardzo dobrym stanie. Zamiast oddac.

 3. cygan pisze:

  No tak, co lepsze – kolory warszawskie, żółto czerwone, czy szwedzkie, właśnie takie: żółto granatowe? I kiedy wreszcie skończy się ten infantylny festiwal malowania pociągów, nudzących się najwyraźniej „w robocie” urzędników warszawskich?

 4. Paca pisze:

  Babcia Kasia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły