Z myślą o Mieszkańcach – PRUSZKÓW, ROZWÓJ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Pruszków

Prezydent Miasta Pruszkowa Paweł Makuch będzie ubiegał się o reelekcję. Jaka była miniona kadencja? Co oferuje Prezydent mieszkańcom na kolejne lata? O tym w rozmowie z Prezydentem Pawłem Makuchem.

Panie Prezydencie, 7 kwietnia odbędą się wybory samorządowe. Zadeklarował Pan start w wyborach i ubieganie się o reelekcję.

Prezydent Paweł Makuch: Szanowna Pani Redaktor, Drogie Mieszkanki i Mieszkańcy Pruszkowa, od 5 lat mam zaszczyt być Prezydentem Miasta Pruszkowa. Pruszków to mój dom. Tu się urodziłem, tu się wychowałem, tu dorastałem, tu założyłem rodzinę. Tu dorastają moje córki. Pruszków jest w moim sercu. Być może niektórzy powiedzą, że brzmi to patetycznie, ale pragnę podkreślić moją więź z Miastem oraz Mieszkańcami. Doskonale wiedzą Państwo, że jestem otwarty i chętnie rozmawiam, ponieważ uważam, że esencją zarządzania miastem jest kontakt z Mieszkańcami. Dziękuję za wszystkie pytania, czy kandyduję i głosy mobilizacji mówiące, że „Pan musi Panie Prezydencie”. Dlatego też 7 lutego podczas konwencji Komitetu Wyborczego Wyborców Prezydenta Pawła Makucha ogłosiłem, że będę startował w wyborach samorządowych 7 kwietnia i ubiegał się ponownie o urząd Prezydenta Miasta Pruszkowa.

Jak ocenia Pan te 5 lat prezydentury? Jak zmienił się Pruszków?

PPM: Pruszków rozwija się, realizowane są kolejne ważne inwestycje, dzięki czemu Pruszków jest miejscem przyjaznym do życia. Jestem dumny obserwując kolejne zmiany w naszym mieście, które ułatwiają życie mieszkańcom. Inwestycje zrealizowane są z myślą o mieszkańcach i ich potrzebach. Realizowane inwestycje wynikają z potrzeb zgłaszanych przez mieszkańców, w oparciu o rozmowę. To jest fundament skutecznego zarządzania Miastem. Efekty mogą sami Państwo ocenić, pozwolę sobie wymienić kilka inwestycji.

Ulica Działkowa, ul. Europejska, rozbudowa ul. Miry Zimińskiej- -Sygietyńskiej, budowa łącznika ul. Dolnej z Piastowską, trzeba też wspomnieć o nowej jakości ul. Stalowej i ul. Mokrej. Tych inwestycji infrastrukturalnych przez minione pięć lat zrealizowaliśmy mnóstwo. Kierowcy, piesi, rowerzyści odczuwają, że po Pruszkowie można przemieszczać się komfortowo i bezpiecznie. Ważnym elementem minionej kadencji są inwestycje w oświatę. Nowe, bezpieczne, komfortowe i piękne Przedszkole Miejskie nr 8, trwająca rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 3 i Przedszkola Miejskiego nr 11. Wspomnę jeszcze o termomodernizacji Żłobka Miejskiego nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 8. Planujemy kolejne ważne inwestycje oświatowe z myślą o przyszłości naszych dzieci. Pragnę wspomnieć o autobusie z Pruszkowa do Warszawy. Tak jak obiecałem w 2018 roku, tak też się stało. Linią 817 dotrzemy do Warszawy. Nie mogę tu nie wspomnieć o bezpłatnej komunikacji miejskiej, którą wprowadziłem dla posiadaczy Pruszkowskiej Karty Mieszkańca. Dbamy również o to, aby Pruszków był przyjazny dla dzieci, rodzin, seniorów. Wspaniały plac zabaw w Parku Kościuszki, tężnie w Parku Kościuszki i Parku Mazowsze, skwer przy ul. Staszica, park sensoryczny przy ul. Wapiennej, modernizacja placów zabaw w Parku Anielin. Mógłbym wymieniać dalej i dalej, bo tych inwestycji jest mnóstwo. Wykorzystaliśmy dobrze te 5 lat i mamy dalsze plany, które chcemy kontynuować. Przyświeca mi hasło „Pruszków Rozwój Odpowiedzialność”.

Jakie były trudności i wyzwania w tej kadencji?

PPM: Zwrócę uwagę, że ta kadencja nie była łatwa, ponieważ stanęliśmy w obliczu dwóch potężnych wyzwań – pandemii COVID-19 oraz wojny w Ukrainie. Stawiliśmy czoła tym wyzwaniom, ciężko pracowaliśmy, a mieszkańcy Pruszkowa wykazali się wsparciem dla sąsiadów z Ukrainy. Razem przeszliśmy przez ten trudny czas.

Ze smutkiem muszę stwierdzić, że mierzyliśmy się z brakiem przychylności ze strony Rady Miasta. Rozumiem, że możemy się różnić, ale większość Radnych działa wbrew interesowi społecznemu i blokuje ważne inwestycje. Głęboko wierzę, że nastąpi refleksja, a mieszkańcy w wyborach samorządowych wybiorą kompetentnych i odpowiedzialnych Radnych, którzy chcą pracować dla dobra Mieszkańców i Miasta.

Bez wątpienia Pruszków zmienia się, co obserwujemy w ostatnich latach. Ale podnoszony jest zarzut, że Miasto sprzedaje grunty pod inwestycje deweloperskie.

PPM: Niestety doszło do ogromnej manipulacji. Pragnę jasno podkreślić, że inwestycje deweloperskie realizowane były w oparciu o decyzje administracyjne wydane w poprzedniej kadencji! W kadencji 2018-2024 nie sprzedaliśmy deweloperom ani m2 gruntów. Podkreślam 0 m2 ! Taka jest prawda, a wszelkie zarzuty i oskarżenia w moim kierunku, w kierunku obecnych władz Miasta Pruszkowa są manipulacją.

W tym miejscu warto powiedzieć o zakupionych gruntach dla naszego Miasta. 72 321 m2 – tyle gruntów nabyliśmy w ostatnich latach.

Proszę więc zobaczyć: 0 m2 sprzedanych gruntów dla deweloperów, zakupionych 72 321 m2 . To chyba najlepsza odpowiedź na pojawiające się zarzuty.

Miasto Pruszków pozyskiwało również środki zewnętrzne, które były pomocne w realizacji wielu inwestycji.

PPM: Bez wątpienia jesteśmy na tym polu skuteczni! Pozyskane środki zewnętrzne to ponad 194,5 mln zł! Te środki w wydatny sposób pomogły w rozwoju naszego Miasta. Blisko 200 mln zł to ogromne środki, które umożliwiły nam realizację wielu ważnych inwestycji infrastrukturalnych i kubaturowych. Efekty są namacalne – te środki pomogły w budowie dróg, placówek oświatowych, placów zabaw, miejsc rekreacji.

Co gwarantuje przyszłość z Prezydentem Pawłem Makuchem?

PPM: Zawsze jestem otwarty na mieszkańców, mieszkańcy są w centrum mojej uwagi. Z ich inspiracji, zgodnie z ich potrzebami i inspiracjami działam, wraz z moimi współpracownikami, na rzecz Pruszkowa. Widzimy jak Pruszków się zmienia, staje się piękniejszy, bardziej komfortowy, estetyczny, dostępny. Podkreślam, że moim celem jest dalszy rozwój Pruszkowa i realizacja priorytetowych inwestycji. Do swoich zadań podchodzę odpowiedzialnie. Pruszków to Rozwój i Odpowiedzialność. Gwarantuję, że zawsze z największą troską będę realizował potrzeby mieszkańców.

W tym miejscu zachęcam Państwa do śledzenia moich kanałów w social mediach, gdzie będę publikował kolejne elementy mojego programu wyborczego. Programu dla Pruszkowa, Programu dla nas – Mieszkańców Pruszkowa.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 10

10 odpowiedzi na “Z myślą o Mieszkańcach – PRUSZKÓW, ROZWÓJ, ODPOWIEDZIALNOŚĆ”

 1. Gaga pisze:

  Brawo wiecej spotkan z mieszkancami bo radni nie pomagają a szkodzą.

 2. Piter pisze:

  Mocno mnie zaskoczyła informacja o zerowej sprzedaży gruntów miejskich developerom. Przyznam się, że nie wiedziałem i sam miałem inne zdanie . Tymczasem miasto zakupiło ponad 70 tyś m2 na cele publiczne. Liczba zrealizowanych inwestycji – Imponująca. Im Bliżej wyborów tym mi bliżej do Pana – Panie Prezydencie.

 3. Anty pisze:

  Rozwojem będzie zakończenie kadencji duetu PM+KS!

 4. sdfsgrder pisze:

  Kampania się rozkręca, duet Makuch/Sipiera możecie zacząć się pakować.

  • Miłka pisze:

   Pożyjemy zobaczymy, bo gadać i narzekać to sobie może każdy. To jest nasz sport narodowy. Natomiast do roboty to już nie tak łatwo chętnych znaleźć. A obecnie to miasto jest zarządzane naprawdę z sensem.

  • Srfghcd pisze:

   Sam się pakować zacznij. M to najlepszy gospodarz.

 5. Brwinowianin pisze:

  Dla mnie o rozwoju świadczy jeden czynnik – CZYSTE (i równe) ULICE ! Tymczasem ul. Przejazdowa w Pruszkowie jest brudna, przy krawężnikach pełno kamieni, ziemi, to samo przy rondzie koło wysypiska .
  Często przy krawężnikach leżą przeróżne części metalowe z ciężarówek, tirów…Potem się dziwicie, że jakiś motocyklista zginął na zakręcie , czy rowerzysta przebił dętkę…
  A winą za to można obarczyć właśnie tych, którzy odpowiadają za czystość dróg. Niestety u nas w regionie sprzątanie ulic , jeśli w ogóle ma miejsce to zaczyna się DOPIERO w lato, przykładowa ulica Przejazdowa w 2023 była sprzątana tylko raz, i to jeszcze niedokładnie bo maszyna myjąca miała przejazd kiedy była pora suszy, ziemia przy krawężnikach była wówczas zbita niczym beton więc szczotki nawet nie zebrały 100 % zalegającej ziemi.

  • Kthr pisze:

   A tu nie – Stalowa jest co jakis czas odsniezana/zamiatana – ale tylko po to, zeby sie pochwalic 😀 jakos zycia przez te pare lat spadla do minimum – wszedzie osiedla, zero prywatnosci, historyczne kamienice ( kiedy nagle zabytki ulicy jednak przestaly byc zabytami, bo pan prezydent uznal, ze spis jest niepodpisany) zostaja urbexami najnizszego sortu i czekaja na zapadniecie… No szkoda slow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
11357

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
8933

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
8416

Kolejne dane o frekwencji

Region / Wybory 2024
7282

Pierwsze wyniki frekwencji z regionu

Region / Wybory 2024
5747

Najczęściej komentowane

Bąk i Makuch w II turze

Pruszków / Wybory 2024
100

Piastów z nowym burmistrzem

Piastów / Wybory 2024
38

W Pruszkowie trwa walka o drugą turę

Pruszków / Wybory 2024
22

Nowy skład pruszkowskiej rady miasta

Pruszków / Wybory 2024
16