Wszystkie Flirty już dostarczone do KM

Kolej

Wszystkie pociągi ER160 Flirt zostały właśnie dostarczone Kolejom Mazowieckim. Tym samym rekordowa umowa została zrealizowana w całości.

Rekordowa umowa między Kolejami Mazowieckimi a firmą Stadler Polska opiewająca na ponad 2 mld zł została podpisana w 2018 roku. Było to zamówienie na 61 pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych typu ER160 Flirt.

24 lipca w Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru w Tłuszczu zostały podpisane końcowe protokoły techniczne dwóch ezt FLIRT o numerach 60 i 61. Zostały one wyprodukowane w ramach ostatniej, piątej umowy wykonawczej, zawartej w kwietniu 2022 r. Jej wartość to ponad 530 mln zł brutto, a dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 to ponad 215 mln zł. Tym samym w parku taborowym KM są już wszystkie zamówione nowoczesne, pięcioczłonowe pojazdy serii ER160 FLIRT produkcji Stadlera.

Całość została dofinansowana kwotą prawie 727 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz 96 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego.

– Jestem dumny, że udało się zrealizować tę umowę w całości, a nawet kilka dni przed zaplanowanym terminem. Szczególnie, że nie był to okres stabilizacji gospodarczo–politycznej, ale dynamicznych zmian związanych m.in. z pandemią czy z wybuchem wojny za naszą wschodnią granicą. Tym bardziej cieszę się, że osiągnęliśmy to, co było zaplanowane. Zgodnie z założeniami strategii Spółki inwestujemy w zakup nowoczesnych pojazdów i sukcesywnie wycofujemy z eksploatacji te najstarsze. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w realizację tego, tak ważnego dla nas projektu. Dzięki tym nowoczesnym pojazdom zwiększy się bezpieczeństwo i jakość pasażerskiego transportu kolejowego na Mazowszu – powiedział Robert Stępień, Prezes Zarządu KM.

Wliczając jednostki dostarczone przez Stadlera w 2008 roku, w parku taborowym Kolei Mazowieckich jest 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT produkcji Stadlera, które są nowoczesną wizytówką samorządowego przewoźnika kolejowego. Wszystkie pojazdy zostały wyprodukowane w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Wszystkie Flirty już dostarczone do KM”

  1. Dr Hackenbush pisze:

    I na którą linie zostały skierowane??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły