Sprzeciw wobec wycinki drzew

WKD

W związku z rozbudową toru WKD władze spółki ogłosiły przetarg na wycinkę drzew rosnących wzdłuż planowanego toru. Warszawska Kolej Dojazdowa nie przewidziała jednak nasadzeń zastępczych. Decyzja spółki wywołała ogromne kontrowersje wśród lokalnych organizacji ekologicznych.

W listopadzie 2020 roku Warszawska Kolej Dojazdowa ogłosiła przetarg na wycinkę ponad dwóch tysięcy drzew i krzewów. Decyzja była podyktowana przygotowaniem terenu budowę nowego toru między Podkową Leśną a Grodziskiem Mazowieckim.

Drzewa i krzewy rosną w pasie terenu, gdzie umiejscowiony będzie nowy tor wraz z urządzeniami przytorowymi i słupami wsporczymi sieci trakcyjnej.

Pomysł związany z wycinką roślinności spotkał się ze sprzeciwem lokalnych organizacji działających na rzecz ochrony środowiska.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne są drzewa w naszym środowisku i na co dzień staramy się je chronić przed wycinką czy zniszczeniem. Jednak ta sytuacja jest wyjątkowa, ponieważ musimy też wziąć pod uwagę drugi aspekt sprawy – rozwój komunikacji masowej – informuje Mirosław Kaznowski, współprzewodniczący grodziskiego koła Partii Zieloni. – Dzięki rozbudowie torów WKD zwiększy się liczba połączeń między Warszawą Śródmieście a Grodziskiem Mazowieckim. Tym samym zwiększy się liczba pasażerów podróżujących transportem elektrycznym, który nie zanieczyszcza aż tak środowiska, jak codzienne dojazdy samochodem do stolicy- dodaje.

Do sprawy wycinki drzew i krzewów odniosła się także przedstawicielka organizacji Dendropolis.

– W planach zaniepokoiła nas informacja o tym, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach tego przedsięwzięcia nie przewiduje żadnych kompensacji przyrodniczych, a wiele drzew i krzewów planowanych do wycięcia znajduje się na granicy planowanej przebudowy lub w obrębie peronów WKD – twierdzi Małgorzata Stępka, Prezes Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego i Krajobrazowego Dendropolis. – Przedstawiliśmy zatem w naszych pismach szereg postulatów oraz pomysłów, które sprawią, że ta inwestycja stanowiłaby znacznie mniej szkodliwa dla środowiska” – dodaje.

Do kwestii związanej z wycinką odniosła się także przedstawicielka Ligi Ochrony Przyrody z oddziału w Podkowie Leśnej.

– Oddział Ligi Ochrony Przyrody w Podkowie Leśnej zwraca uwagę, aby jak najbardziej ograniczyć koszty jakie musi ponieść przyroda podczas realizacji zaplanowanej inwestycji oraz objąć planem urządzenia zieleni teren wzdłuż całych torów WKD od Warszawy Śródmieście do Grodziska Mazowieckiego i Milanówka – zaznacza Elżbieta Wolska-Zdunek prezes Oddziału LOP w Podkowie Leśnej. – Należy pamiętać, że obszar torów kolejki WKD jest w obrębie korytarzy ekologicznych między większymi terenami leśnymi – dodaje.

Zapytaliśmy spółkę Warszawskie Koleje Dojazdowe w sprawie wycinki drzew i krzewów w miejscu zaplanowanej budowy toru. Czekamy na odpowiedź spółki.

Zgodnie z założonym planem wycinka drzew i krzewów miała zakończyć się do środy 31 marca 2021 roku.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Sprzeciw wobec wycinki drzew”

  1. barycka pisze:

    Czy normalni ludzie mają słuchać jakichś „ekologów”. Kogo obchodzi ich zdanie na temat drzew, które jako samosiejki, czyli praktycznie chwast, rosną w miejscu przyszłych torów? Robić swoje, nie oglądać się nikomu niepotrzebnych „ekologów”.

  2. Seba pisze:

    Wilku i inne paca (ny) będą się wiązać do drzew!

  3. Wilku Starszy pisze:

    Miała się skończyć. To już się nie skończy. Buahahaha!

  4. pasażer pisze:

    Trudno aby pociąg jeździł pomiędzy drzewami…. a chyba tego by chcieli ci zielono-podobni…

  5. Mirek pisze:

    Okres ochronny gniazd trwa od 1 marca do 15 października. Nie rozumiem na jakiej podstawie prawnej wycinka ma zakończyć się w końcu marca? Czy minister wydał zezwolenie na wycinkę drzew w okresie ochronnym? Jest to prawnie zabronione bardzo rygorystycznymi przepisami. Choć by cel był bardzo szczytny, to w okresie ochronnym nie wolno usuwać drzew. Nawet pojedyncza sztuka, choćby stwarzała zagrożenie musi przejść bardzo skomplikowane procedury. Nie słyszałem żeby gdzieś zezwolono na wycinkę wielu drzew w okresie ochronnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły