Sprawdzamy listę inwestycji w Pruszkowie na 2023 r.

Pruszków

Pruszków ma już gotowy projekt budżetu na 2023 r. Dokument czeka jeszcze na zatwierdzenie przez radnych, ale my już dziś postanowiliśmy sprawdzić jakie inwestycje wpisano do realizacji na przyszły rok.

Jak zatem prezentuje się budżet miasta na przyszły rok. Planowane dochody mają wynieść 392 mln zł, a wydatki 422 mln zł. Deficyt w miejskiej kasie wyniesie niespełna 30 mln zł. Na inwestycje zarezerwowano 75 mln zł. I to właśnie ta część budżetu najbardziej interesuje mieszkańców.

DROGI
W przyszłym roku inwestycje drogowe pochłoną ponad 18,5 mln zł. Na liście zadań z działu transport i łączność znalazło się ponad 20 przedsięwzięć. Wybraliśmy 10 tych najkosztowniejszych:
– przebudowa nawierzchni ul. Groblowej – 5,5 mln zł
– budowa wiaduktu łączącego ul. Grunwaldzką z ul. Warszawską – 4,2 mln zł;
– budowa ul. Nowoinżynierskiej i ul. Elektrycznej – 2,9 mln zł
– budowa drogi gminnej ul. Paderewskiego oraz ulicy Bąki – 2 mln zł
–  budowa ul. Grunwaldzkiej – 1,4 mln zł
– budowa ul. Jaronia Kowalskiego – 500 tys. zł
– budowa ul. Kościuszki – 300 tys. zł
– budowa ul. Zdziarskiej, Korczaka i ul. Marii Dąbrowskiej – 250 tys. zł
– budowa parkingu „Parkuj i Jedź” przy ul. Pawiej i Sadowej – 130 tys. zł
– budowa ul. Błękitnej – 13 tys. zł

SZKOŁY, PRZEDSZKOLA I ŻŁOBKI
Jeśli chodzi o inwestycje z działu oświata i wychowanie lwią część środków zarezerwowanych dla tego działu pochłonie rozbudowa i nadbudowa Szkoły Podstawowej nr 3. Na to zadanie zarezerwowano przeszło 18 mln zł. Kolejne 9,5 mln zł trafi na termomodernizacje i przebudowę przedszkola miejskiego nr 11. Miasto chce również wykonać analizę możliwości i budowę zadaszenia wybranego boiska szkolnego wraz z jego modernizacją. Na ten cel zarezerwowano 200 tys. zł

OCHRONA ŚRODOWISKA
Dział gospodarka komunalna i ochrona środowiska w przyszłym roku ma pochłonąć prawie 21 mln zł. Miasto chce z tej puli przeznaczyć blisko 15,5 mln zł na poprawę jakości środowiska poprzez kompleksowy rozwój terenów zielonych. W tym dziale znalazły się również inwestycje zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego: modernizacja placu zabaw dla najmłodszych przy Przedszkolu Miejskim nr 13 (120 tys. zł), strefa malucha na skwerze Długosza (120 tys. zł), nowe oświetlenie na placyku na Ostoi) 92,6 mln zł.

WAŻNE
Projekt budżetu trafił już do Regionalnej Izby Obrachunkowej, która musi przygotować jego ocenę. Ostatecznie to radni zdecydują o jego przyjęciu budżetu, a co za tym idzie wyrażą zgodę m.in. na realizację planowanych na przyszły rok inwestycji.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 16

16 odpowiedzi na “Sprawdzamy listę inwestycji w Pruszkowie na 2023 r.”

 1. P. pisze:

  Pruszków (5 pod wzgledem wielkości miasto na Mazowszu, z kilkoma opcjami dojazdu do ścisłego centrum Warszawy w mniej niż 30 min.) to jedno z najlepszych miast do życia w Polsce. Brak tu jedynie np kręgielni. Są miejsca zaniedbane, fakt, ale gdzie ich nie ma? Dodatkowo i one zmieniają się w szybkim tempie.

 2. Poli pisze:

  Pruszków to najbardziej zaniedbana mieścina w mazowieckim panie prezydencie

 3. Anonim pisze:

  To prawda brudne zaniedbane miasto Osiedle Staszica uważane jest za osiedle biedoty brudne ulice zarośnięte kostk nic się nie robi nikt nie dba o skwery ,o nasadzeni które sądzi się i są piękne tylko w chwili nasad,enia a za rok nikt tego nie pielęgnuje s,kod wyrzucone pieniądze

 4. Yyyyyyyyy pisze:

  Pruszków to dno. Brzydkie brudne i śmierdzące. Pełne pijaków i tym podobnych ludzi. To nie sypialnia Warszawy. To jedna wielka melina.

 5. Anna z Tworek pisze:

  CZY doczekamy się uregulowania ruchu drogowego na bardzo niebezpiecznym skrzyżowaniu ulicy Partyzantów i al Jerozolimskich? Od czasu poszerzenia alei Jerozolimskich skrzyżowanie to wyróżnia się częstymi groźnymi wypadkami, także śmiertelnymi, z udziałem samochodów oraz samochodów i rowerzystów. Niejednokrotnie pojazdy biorące udział w tych wypadkach lądowały w biegnącym wzdłuż alei rowie U-1 (ciek Regułka). Może wystarczyłoby zmienić światła na tym skrzyżowaniu i zamontować takie z dodatkowymi strzałkami dla skręcających w lewo ?

 6. Ula pisze:

  Kto będzie korzystać z parkingu przy sądowej??????!!!!!

 7. dajan55 pisze:

  A kiedy odnowi się pozapadane jak stare – nowe ulice z kostki . Studzienki pozostały wyżej , woda nie spływa . Na włazach można zostawić część samochodu .

 8. Zatkany nos pisze:

  A w budżecie w Dziale gospodarka komunalna i ochrona środowiska dlaczego wciąż nic nie ma o neutralizacji nieprzyjemnych zapachów w sortowni śmieci na Gąsinie.

  • Obiektywny pisze:

   Dlatego że sortownia powstała tam zanim wybudowało się w koło wiele domów i osiedle, na nic nie warty h gruntach koło sortowni

 9. Ala pisze:

  Kiedy wymienią stalowe zimne ławki w Parku Żwirowisko na normalne drewniane ?

 10. Brwinowianin pisze:

  Ciekawe kiedy umyją ulice ze zgniłych liści, których nie sprzątnięto jeszcze po jesieni, a które zaraz pozapychają instalacje odwodnieniowe ulic !?
  Po co pisać o „INWESTYCJACH na 2023” skoro podstawowego prawa człowieka do czystości i porządku Pruszków ani Brwinów nie potrafi zapewnić

  • Pruszqf pisze:

   Popieram, mam wrażenie że inwestuje się w nowe obiekty o które potem się nie dba. Kasa wydana, wstęga przecięta, fotorelacja na facebooku i koniec zainteresowania władz. W Pruszkowie na przykład tunel i syf jaki tam jest na chodniku i jezdni plus dewastacja. Są kamery i co? I nic, jak były popijawy na schodach tak dalej są. Dziesięć lat temu chodniki w centrum były sprzątane maszynowo. Dzisiaj tego nie widać.
   Pięknym przykładem jak dba się o to co dzieje się w mieście jest też budowa na Waryńskiego i błoto jakie tworzą pojazdy wjeżdżające i wyjeżdżające na budowę a które ciągnie się aż na wiadukt. O ciężarówkach stojących na pasie wyłączonym z ruchu już tuż przed przejściem i tworzących ogromne zagrożenie dla pieszych już nie wspominam. Ani razu nie widziałem żeby straż miejska albo policja zwróciła uwagę pomimo że codziennie tam przejeżdżają. Takich przykładów jest niestety mnóstwo w naszym mieście. Skoro już mamy być sypialnią W-wy to już niech chociaż będzie tu czysto.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły