Prężna pomoc gminy Raszyn

Raszyn

Jeszcze kilka tygodni temu żyliśmy – jak nam się wydawało - w bezpiecznej Europie. Nikt nie myślał o wojnie. Niestety 24 lutego wszystko się zmieniło. Od kiedy Rosja napadła na Ukrainę żyjemy w nowej rzeczywistości.

Gmina Raszyn od pierwszych dni wojny podejmuje wiele działań, by pomóc uchodźcom z Ukrainy. Zaangażowanie naszych mieszkańców jest ogromne. W pomoc włączają się osoby prywatne, młodzież, strażacy, przedsiębiorcy, sołtysi, radni, NGO, wszystkie jednostki gminy Raszyn.

Nasza gmina przyjęła ponad 600 uchodźców. 311 przyjęli raszyniacy pod swój dach, kolejnych 300 znajdowało się w hotelach.

Dzięki sprawnej koordynacji niesiemy konkretną pomoc:
– powołaliśmy Punkt Informacji dla uchodźców w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Raszynie,
– powołaliśmy Punkt Bazy Noclegowej oraz Punkt Bazy Transportowej na terenie Gminy Raszyn,
– utworzyliśmy własną bazę noclegową, w której znajduje schronienie 30 osób,
– na Hali Sportowej Centrum Sportu Raszyn została zorganizowana zbiórka i dystrybucja darów dla obywateli Ukrainy, jak również dla osób przebywających w punktach recepcyjnych na terenie Mazowsza.
Pierwszy transport darów do punktu recepcyjnego odbył się już we wtorek 1 marca. Codziennie przez wiele godzin pracuje tam ponad 70 wolontariuszy, by nieść humanitarną pomoc materialną. Obsługują dziennie ponad 200 uchodźców,
– szkoły przyjmują dzieci uchodźców zgodnie z obowiązującym obwodem, na dzień dzisiejszy mamy zgłoszonych 96 uczniów do szkół podstawowych i dalszych 30 zapowiedziało zgłoszenie się do szkół w przyszłym tygodniu
– przedszkola przyjmują dzieci w miarę możliwości posiadania wolnych miejsc
– oferujemy pomoc psychologiczno-pedagogiczną w naszych placówkach
– jednostki organizacyjne i oświatowe gminy zapraszają na spotkania integracyjne dzieci i rodziców uchodźców z Ukrainy: świetlica środowiskowa uruchomiła dodatkowe zajęcia dla dzieci, przedszkole nr 1 w Raszynie zorganizowało w sobotę pierwsze spotkanie integracyjne dla dzieci z rodzinami, centrum kultury zorganizowało animacje, gry, zabawy i seanse z bajkami ukraińskimi,
– współpracujemy z tłumaczem języka ukraińskiego
– oferujemy zrobienie bezpłatnych testów antygenowych na Covid-19 z certyfikatem,
– oferujemy bezpłatną pomoc medyczną.

Gminę Raszyn otacza także krąg przedsiębiorców, którzy oferują różnorodną pomoc uchodźcom.

Widząc przebieg wojny oraz zniszczenia, z którymi musi zmierzyć się Ukraina powinniśmy się przygotować na długofalową pomoc. Ważne, aby wszystkie dobre uczucia i działania pozostały z nami, gdy z trybu nagłego działania przejdziemy do codzienności.

Katarzyna Dombska Zastępca Wójta Gminy Raszyn

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.