Pruszkowskie muzeum organizuje wystawę „Nie-zabawki”

Od soboty 8 maja w Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie czynna będzie wystawa Piotra Rogalińskiego zatytułowana „Nie-zabawki”.

„Nie-zabawki” to niewielkie rzeźby, instalacje oraz artefakty wykonane ze starego materiału m.in.:belek, kutych elementów i fragmentów narzędzi rolniczych. Ich surowa forma przypomina archaiczne przedmioty.

Inspiracją do powstania „nie-zabawek” stały się zabawki, jakimi dawniej bawiły się dzieci, naśladując dorosłych.

Inspiracją do ich powstania stały się zabawki, jakimi dawniej bawiły się dzieci, naśladując dorosłych. Nie-zabawki, umieszczone w nowych kontekstach, poruszają istotne ludzkie sprawy: trud życia codziennego, intymny kontakt z drugą osobą, miłość, a także samotność i śmierć.

„Nie-zabawki” stanowią kontrast dla współczesnego świata pełnego koloru i dynamicznego obrazu.
W konsumpcyjnym świecie wytworzonym przez producentów, człowiek jest traktowany w sposób przedmiotowy. Najczęściej przybiera on postać klienta a nawet… produktu. Ideą zawartą w „nie-zabawkach” jest chęć przywrócenia naturze człowieka jego sfery duchowej.

„Nie-zabawkowe” rzeźby posiadają element niepełnosprawności. Ludzie nie mają rysów twarzy. Rzeźby zwierząt są stworzone, że trudno rozpoznać ich gatunek. Pojazdy zaprojektowane są w taki sposób, że w rzeczywistości nie mogłyby się poruszać. „Nie-zabawki” stały się odzwierciedleniem marzeń o lepszym świecie.

Autorem wystawy jest Piotr Rogaliński, artysta działający na pograniczu teatru, muzyki i plastyki. Zajmuje się on tworzeniem dekoracji i scenografii do koncertów i spektakli oraz rzeźb-zabawek i postaci kolędniczych.

Wystawa otwarta:
– Wtorek piątek: godz. 9.00-15.00
– Sobota-niedziela: godz. 11.00-15.00
– Poniedziałek: muzeum nieczynne

Miejsce wystawy:
MSHM im. S. Woydy w Pruszkowie, Pl. Jana Pawła II 2.

Wystawę można oglądać do 20 czerwca.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.