Płazy i gady powiatu pruszkowskiego

Pruszków

Krzysztof Rymuza Starosta Pruszkowski zaprasza wszystkich mieszkańców do obejrzenia wystawy plenerowej pt. „Płazy i gady powiatu pruszkowskiego”.

Na wystawie przedstawiono 18 gatunków płazów i gadów występujących na terenie powiatu pruszkowskiego. Mamy nadzieję, że przybliży ona Państwu bogactwo świata herpetofauny (tym terminem określane są łącznie płazy i gady), która wciąż jest mało znana, a wiele gatunków jest ze sobą mylonych. Wystawa znajduje się na ogrodzeniu „Domu pod bocianem” przy ul. Kraszewskiego 18 w Pruszkowie i jest efektem współpracy powiatu pruszkowskiego z Arturem Sawickim – popularyzatorem wiedzy przyrodniczej, autorem książki pt. „Artur Sawicki opowiada o owadach i pająkach”, z zawodu leśnikiem, pracownikiem Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz Grzegorzem Okołowem – przyrodnikiem, fotografem, członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody, zdobywcą wielu nagród zarówno za zdjęcia, jak i za pokazy multimedialne, przez niemal 20 lat zawodowo związanym z Kampinoskim Parkiem Narodowym.

Płazy i gady to w Polsce najmniej liczne gromady kręgowców. Wynika to z ich potrzeb cieplnych – warunki w naszym kraju sprzyjają życiu zaledwie 18 gatunków płazów i 8 gatunków gadów. Kilka z nich zalicza się do zwierząt typowo górskich tj. kumak górski, traszka górska, traszka karpacka, salamandra (z płazów) i wąż Eskulapa – przedstawiciel gadów. Dlatego nie spotkamy ich na niżu, w tym także na obszarze administracyjnym Powiatu Pruszkowskiego. Natomiast pozostałe gatunki można spotkać na terenie całej Polski. Z reguły są liczne, a nawet bardzo liczne i podczas okresu godowego możemy je zaobserwować w setkach, a nawet tysiącach osobników.

Wystawę można oglądać na ogrodzeniu Dziennego Domu Senior + przy Kraszewskiego 18 w Pruszkowie.

[TheChamp-Sharing]

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Płazy i gady powiatu pruszkowskiego”

  1. wasz głos pisze:

    przepraszam ale najważniejszych okazów z Pruszkowa tam nie ma…. zdjęć rodziny byłej małżonki z rodzicami .

  2. Pruszkowianka pisze:

    A może ktoś zrobiłby wystawę zdjęć ulic zarośniętych przy prywatnych posesjach na Ostoji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły