Pamięci więźniów i tych, którzy nieśli im pomoc

Pruszków

Szacuje się, że przez pruszkowski obóz Dulag 121 przeszło od 340 do nawet 650 tys. osób, z czego 60-70 tys. trafiło do obozów koncentracyjnych. Od wywózki na przymusowe roboty i obozów zagłady udało się uratować do 100 tys. ludzi. Już niebawem na terenie dawnego obozu Dulag 121 odbędą się uroczystości upamiętniające więźniów obozu i ludność niosącą im pomoc.

Na 24 września zaplanowano uroczyste obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc. Organizowane są przez Powiat Pruszkowski, Miasto Pruszków, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Muzeum Dulag 121.

Dzień Pamięci hołd Powstańcom i Ludności Cywilnej, którzy przeżyli piekło wojny, powstania, wypędzenia, tułaczki, ale też tym, którzy im bezinteresownie pomogli. Skierowana do obozów przejściowych ludność wywożona była na roboty do Rzeszy, w głąb Generalnego Gubernatorstwa i do obozów koncentracyjnych. Od 6 sierpnia 1944 – utworzenia Durchgangslager 121- dla większości pruszkowski obóz był pierwszym przystankiem przed wyjazdem w nieznane. Okresowo Dulag 121 pełnił też rolę obozu jenieckiego.

Uroczystości poświęcone ludności, która przeszła przez obóz odbędą się 24 września (sobota) już od godz. 12.00. Poniżej prezentujemy program obchodów.

12.00 – Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą więźniów obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie, żołnierzy Powstania Warszawskiego 1944 r. i ofiary cywilne na terenie cmentarza w Tworkach.

13:00 – Uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zmarłych i poległych więźniów obozu przejściowego Dulag 121 przy bramie głównej na Cmentarzu Żbikowskim w Pruszkowie.

14.00 – Oficjalne uroczystości pod pomnikiem „Tędy przeszła Warszawa”. Polowa msza św., w asyście Wojskowej Reprezentacyjnej Kompanii Wojska Polskiego. Na uroczystościach pojawią się poczty sztandarowe, zostanie odśpiewany Hymn RP, odczytany Apel Pamięci oraz odbędzie się ceremonia złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem.

17.00 – Centrum Kultury i Sportu: koncert „Pejzaż polski” w wykonaniu kobiecego zespołu muzyki klasycznej Les Femmes. Poetyckie obrazy z życia kobiet XIX i XX wieku w utworach m.in. Chopina, Moniuszki, Paderewskiego, czy Nowowiejskiego.

Szczegółowe informacje na temat obchodów znajdziecie tutaj.


Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Pamięci więźniów i tych, którzy nieśli im pomoc”

  1. Szupli pisze:

    Jak wjeżdzali naziści do Pruszkowa to witały ich wywieszone przez mieszkańców swastyki, nie wszędzie ale jednak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły