Które z kolęd lubicie śpiewać?

Uncategorized

Jak u Was z tradycją kolędowania? Czy to obowiązkowy punkt podczas Świąt Bożego Narodzenia? W artykule umieściliśmy sondę, w której umieściliśmy najbardziej znane polskie kolędy. Wybierzcie te, które lubicie najbardziej. Przypominamy też skąd wzięła się tradycja kolędowania.

Samo słowo „kolęda” pochodzi z pogańskiego Rzymu. Świętowano wówczas pierwszy dzień miesiąca – urządzano huczne imprezy, uczty oraz śpiewano pieśni. Zwyczaj ten kultywowano na terenach słowiańskich. Dopiero w XVI w. pieśni nazwano kolędami, wcześniej mówiono na nie rotuły. Do Polski tradycja ta dotarła z Zachodu, w czasach średniowiecza. Tłumaczono pieśni łacińskie i czeskie na język polski. Najstarsze z nich to: Anioł pasterzom mówił, w żłobie leży, przybieżeli do Betlejem, lulajże Jezuniu, czy Jezus malusieńki.

Obecnie podczas Świąt Bożego Narodzenia w wielu domach śpiewane są kolędy. Tradycja buduje w nas poczucie jedności i niesie wiele pozytywnych emocji. Najbardziej popularną kolędą jest „Cicha noc”. Przetłumaczono ją na ponad 300 języków!

A jak u Was wygląda tradycja kolędowania? Kultywujecie ją, czy nigdy nie śpiewacie siedząc przy wigilijnym stole? Czekamy na Wasze komentarze!
 

Byłeś na koncercie i imprezie. Zrobiłeś fajne zdjęcie na pikniku. Nagrałeś ciekawy film na wystawie? Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.